У Запоріжжі збираються повернути у власність міста Народний дом

Міська влада намір повернути до комунальної власності історичну будівлю Народного дому, яка розташована в старій частині міста. Протягом багатьох років ця пам’ятка національного значення залишалася занедбаною через конфлікт та бездіяльність приватних власників. Детальніше — "ЗаБор".

Про плани повернути історичну будівлю місту розповіла очільниця мерії Запоріжжя Регіна Харченко, звітуючи про свої 365 на посаді.

Нагадаємо, що виконуюча обов'язки мера розповіла про основні досягнення на посаді, заявила, що не буде балотуватися у мери та розповіла, скільки дітей повернулася у школи міста із-за кордону.

Нагадаємо, що Народний дом,який у радянські часи став кінотеатром(імені Леніна). У часи незалежності будівля була приватизована, реконструйована, але потім стався конфлікт між власниками і надалі вона не експлуатувалася і тут останні 10 років вже мешкають асоціальні елементи.

Недбале утримання споруди не лише завдало шкоди її матеріальній структурі, а й поставило під загрозу її конструктивну цілісність, заявила Харченко.

Нині будівля у вкрай занедбаному стані.

Пані Регіна зазначила,

що попри численні приписи органів охорони культурної спадщини та втручання прокуратури, власники не змогли забезпечити належне утримання об’єкта. Крім того, у них відсутнє бачення функціонального використання пам’ятки у межах чинного законодавства.

Історична довідка:

17 травня 1899 року міська влада Олександрівська ухвалює рішення виділити 2000 рублів на спорудження так званої «народної аудіторії». Для неї відводять ділянку на Пушкінській площі — нині це майдан Волі. Ініціатором будівництва виступив повітовий комітет Піклування про народну тверезість.

Втім, роботи розпочнуться лише у 1902 році, а завершаться наприкінці 1903-го. На розі Дніпровської та Катеринославської (тепер — Поштова) вулиць постане Народний дім — простір для лекцій, вистав і просвітницьких заходів, покликаний стати культурним центром для містян.

У його стінах за десятиліття побували найрізноманітніші інституції: лекторії, бібліотеки, штаб місцевого відділу «Союза руського народа», офіс «Просвіти», музей, чайна, церкви, кінотеатр імені Леніна, а згодом — навіть військові казарми.

Нині будівля має статус пам’ятки національного значення та внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Та, на жаль, «Народний дім» уже кілька років стоїть порожній. І поступово руйнується…

У разі успішного повернення Народного дому у власність міста, там планують створити Медіатеку — простір освіти, культури й взаємодії. Серед можливих ідей — облаштування галереї, музею, коворкінгу та арткінотеатру, що зробить простір відкритим культурним хабом для всіх мешканців Запоріжжя.

Источник: Забор