Що потрібно обов'язково знати жителям окупованого Мелітополя: російська та українська пенсії, вступ до ВНЗ і компенсації

У березні 2025 року юристи громадської організації «Донбас СОС» отримали безліч запитів від мешканців тимчасово окупованих територій, зокрема з Мелітополя.

Людей цікавили нові правила отримання українських пенсій, порядок вступу до вищих навчальних закладів і можливість компенсації за зруйноване житло. Журналісти Трибун зібрали ключові роз'яснення з найактуальніших питань.

Пенсії: тепер без довідки ВПО і з вибором банку Уряд України затвердив єдині правила отримання пенсійних виплат для всіх громадян, незалежно від місця їхнього перебування - чи то тимчасово окуповані території, чи то закордонні країни. Згідно з новими вимогами, пенсіонери зобов'язані щорічно проходити ідентифікацію, а також надавати підтвердження того, що вони не отримують пенсійне забезпечення від Російської Федерації.

"Я дізнався, що змінилися правила для ВПО-пенсіонерів і більше не потрібно мати довідку ВПО або користуватися виключно Ощадбанком для отримання пенсії. Що це означає для мене як пенсіонера, який зараз перебуває на окупованій території, і чи маю я право на виплату пенсії, якщо я, наприклад, перереєструюсь в іншому банку?", - такий запит отримали юристи.

Згідно з постановою Кабміну №299 від 11 лютого 2025 року, пенсійне законодавство для ВПО було значно оновлено.

"Тепер українським пенсіонерам, навіть тим, хто перебуває на окупованих територіях, не потрібно мати довідку ВПО, щоб отримувати пенсію. Це особливо важливо для людей, які з 2014 року стикалися з бюрократичними бар'єрами«, - зазначає юристка »Донбас СОС" Наталія Юрлова.

Ключові зміни:

  • Скасування обов'язкової довідки ВПО. Одержувачі пенсії можуть не підтверджувати статус переселенця. Виплати відновлять навіть тим, кому їх припинили через втрату довідки або неявку на ідентифікацію.
Більше не тільки Ощадбанк. Пенсіонери можуть обрати будь-який із 46 банків. Головне - повідомити про це Пенсійний фонд і подати нові реквізити.

"Це крок до нормалізації життя літніх людей, особливо для тих, у кого немає доступу до Ощадбанку. Тепер ви можете обрати зручний банк - і це ваше право«, - пояснили в »Донбас СОС".

  • Ідентифікація раз на рік. Її можна пройти: особисто у відділенні банку або ПФУ; онлайн через відеозв'язок або портал «Дія»; через українське консульство за кордоном.

"Вам потрібно буде проходити ідентифікацію раз на рік. Так Пенсійний фонд переконується, що пенсіонер живий і продовжує виплачувати пенсію. Це можна зробити особисто в Пенсійному фонді або банку, де тепер отримуватиметься пенсія; або дистанційно через відеоконференцзв'язок; авторизація за допомогою Дія. Підпис на Порталі ПФУ. Для пенсіонерів за кордоном доступний варіант засвідчення консульською установою, що особа жива (у цьому разі людина сама має надіслати документи до ПФУ)«, - йдеться в повідомленні ГО »Донбас СОС".

  • Довідка про відмову від пенсії РФ. Тим, хто живе на ТОТ, до кінця 2025 року необхідно подати документ, який підтверджує, що пенсію від РФ не отримували.
Зміна реєстрації - не привід втрачати виплати. Пенсія зберігається за тим відділенням ПФУ, де людина була на обліку, або може бути переведена за новим місцем проживання.

"Ми боролися за ці зміни майже десять років. Це відновлення справедливості для тих, хто був змушений покинути свій дім ще 2014-го і став заручником дискримінаційної системи виплат", - додала Юрлова.

Як отримати український атестат і обійтися без НМТ

"Я перебуваю на окупованій території і не можу зареєструватися на НМТ, тому що не завантажується веб-сайт. VPN не допомагає. Як зареєструватися на НМТ, якщо немає зв'язку? Чи можна якось вступити без НМТ? Мені доведеться пропустити рік, якщо не зможу зареєструватися?", - йдеться в черговому запиті до Донбас СОС.

Для школярів, які закінчили навчання на окупованих територіях і планують вступ до українських вишів, створено спеціальну спрощену процедуру.

"Якщо у вас атестат, виданий в окупації, це не привід відмовлятися від планів. Ви маєте право на отримання українського документа про освіту та вступ«, - підкреслюють у »Донбас СОС".

Як це працює: Звернення до освітнього центру «Донбас-Україна» або «Крим-Україна» при будь-якому українському виші. Складання двох іспитів - з української мови та історії України. Їх можна пройти дистанційно. Отримання українського свідоцтва про освіту. Уповноважена школа сама оформить і передасть документ в освітній центр. Вступ без НМТ. Абітурієнти з ТОТ, які не можуть зареєструватися на тест через відсутність зв'язку, можуть пройти внутрішні вступні іспити у виші (українська,

історія, математика, профільний предмет).

"Ви маєте право на вступ за спрощеною системою, якщо ви покинули ТОТ після 1 січня 2025 року або досі там перебуваєте. Пропускати рік через відсутність доступу до НМТ не доведеться", - кажуть в організації.

Якщо вступ планується на бюджет, іспити потрібно скласти до 6 серпня, щоб потрапити до списків рекомендованих.

Компенсація за зруйноване житло: чи можна зберегти допомогу після купівлі нового будинку Багато переселенців цікавляться, чи зберігається право на виплати на проживання, якщо за компенсаційні кошти куплено будинок у зоні можливих бойових дій. Одне з таких запитань:

"Я отримав сертифікат на компенсацію за зруйноване житло і купив собі будинок, але в місті, що належить до зони можливих бойових дій, у Харківській області. Чи маю я право на продовження допомоги на проживання, оскільки моє єдине житло все одно перебуває в зоні бойових дій?", - йдеться в одному із запитів.

Юристи пояснюють: згідно з постановою КМУ №332 від 20 березня 2022 року, якщо купівлю житла на суму понад 100 тис. грн було здійснено,

виплати припиняють тільки на 3 місяці.

"Навіть якщо житло придбано в зоні бойових дій, це не позбавляє людину права на допомогу. Але перші три місяці після купівлі - допомога не призначається. Після закінчення цього терміну - обмежень немає", - пояснюють фахівці.

Важливо, щоб зона, де розташоване житло, входила до офіційного переліку територій, де тривають або велися бойові дії, і не вважалася деокупованою.

Податкова знижка на навчання: як повернути до 18% від сплаченої суми Внутрішньо переміщені особи, які платять за навчання своїх дітей, можуть скористатися правом на податкову знижку.

«Навіть якщо ви переїхали з окупованої території та оформили ВПО, ви можете повернути частину сплаченого податку, якщо сплачували за навчання дитини», - зазначають юристи.

Що потрібно:

  • паспорт, ІПН;
  • довідка ВПО (якщо подаєте заяву за місцем фактичного проживання);
  • договір із навчальним закладом;
  • чеки про оплату; документ про спорідненість (наприклад, свідоцтво про народження);
  • довідка про доходи (про суму сплаченого ПДФО).
Сума повернення - до 18% від витраченого, але не більше суми сплаченого за рік податку. Подати заяву потрібно до 31 грудня наступного року.

"Усі зміни спрямовані на те, щоб повернути людям відчуття справедливості та права. Навіть в умовах окупації, внутрішнього переміщення або втрати майна, держава зобов'язана гарантувати захист і доступ до базових соціальних прав. Ми продовжимо боротися за це«, - підкреслює команда »Донбас СОС".

Мешканцям Мелітополя та інших тимчасово окупованих територій важливо уважно відстежувати нові можливості та використовувати їх - особливо в питаннях пенсій, освіти та житла.

Источник: РИА-М