Мирні переговори і «п'ять територій»: США натякають на компроміси, які загрожують Мелітополю

Потенційна мирна угода щодо України може включати обговорення так званих «п'яти територій», які перебувають під російською окупацією.

Про це заявив спецпредставник президента США Дональда Трампа Стів Віткофф, підбиваючи підсумки свого візиту до Москви. Йдеться, ймовірно, про Крим, а також Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області. Таким чином, питання майбутнього Мелітополя, як і інших міст півдня і сходу України, може стати предметом міжнародних домовленостей - і це викликає серйозні побоювання.

За словами голови Центру аналізу та стратегій Ігоря Чаленка, Росія прагне домогтися від США юридичного визнання захоплених українських регіонів частиною своєї території. Саме це, на його думку, і становить найбільший ризик для України.

"Кремль намагається протиснути угоду, в якій чотири області у своїх адміністративних кордонах будуть закріплені за Росією. Це і є найбільша загроза - закріплення де-факто окупації", - зазначив Чаленко.

Компроміси за рахунок окупованих територій Такі заяви, по суті, підтверджують, що Москва веде торг за міжнародне визнання своєї агресії.

Натомість вона може погодитися на якісь безпекові протоколи та завершення активних бойових дій. Однак будь-які подібні домовленості можуть остаточно «законсервувати» окупацію міст на кшталт Мелітополя.

"Червоні лінії" України Українська сторона неодноразово наголошувала, що не погодиться на поступки, які стосуються територіальної цілісності. Проте Кремль продовжує продавлювати свій порядок денний, користуючись тим, що США прагнуть мирного врегулювання перед виборами.

Важливо, що українська сторона публічно заявила про свої «червоні лінії», що жодного визнання за Росією тимчасово окупованих територій України не буде.

- Це не подобається Москві. Вочевидь, саме Кремль намагається витиснути зараз зі США юридичне визнання всіх шести регіонів, тому що Крим і Севастополь як окрема адміністративна одиниця, окремий регіон - за росіянами. На мою думку, в цьому є найбільша зараз проблема, найбільший ризик, - сказав керівник Центру аналізу та стратегій.

Загроза легалізації анексії Мелітополь, як частина Запорізької області, з 2022 року перебуває під російською окупацією.

Від початку окупації Росія системно вибудовує правові та адміністративні конструкції, щоб у майбутньому спробувати «узаконити» анексію: нав'язує російське громадянство, запроваджує рубльову зону, переписує власність у реєстрах і «роздає» квартири мелітопольців російським гастролерам. Закріплення такого положення в міжнародних угодах стало б узаконенням агресії та зрадою інтересів сотень тисяч українців, позбавлених дому, прав і свободи.

Остаточне вирішення питання окупованих територій повинно виходити не з компромісів між великими державами, а з принципів міжнародного права і волевиявлення українського народу.

Нагадаємо, мольфар передбачив різне майбутнє для Мелітополя і Донбасу: що чекає на окуповані території.

Источник: РИА-М