Євродепутати закликали Афіни завадити продажу танкерів Росії

Євродепутати, які входять до складу неформальної групи "Друзі європейської України", закликали прем'єр-міністра Греції Кірьякоса Міцотакіса "вжити активних заходів для запобігання будь-якому подальшому продажу" грецьких суден "російським організаціям, організаціям, походження яких неможливо перевірити, та організаціям та країнам, підозрюваним у співпраці з Росією". Про це йдеться у відкритому листі, який DW отримала у п’ятницю, 25 квітня. Лист, ініціатором якого став литовський євродепутат від групи лібералів Пятрас Ауштрявічюс, підписало понад 30 депутатів Європарламенту.

"Тіньовий флот" РФ "не лише займається обходом санкцій ЄС проти Росії, накладеними на неї за агресивну війну проти України, але й становить екологічну та безпекову загрозу для нашого континенту та за його межами", - наголошують євродепутати у своєму листі.

Колишні грецькі судна складають основу "тіньового флоту" РФЯк вказується далі в документі, "тіньовий флот" Росії складається приблизно з 600 танкерів, які транспортують сиру нафту та нафтопродукти. За допомогою цих танкерів Росія має змогу продавати свої енергоресурси "за вищою ціною,

ніж та, що встановлена Коаліцією країн Великої сімки щодо обмеження цін на нафту, завдяки чому Москва генерує мільярди євро, які використовуються для фінансування її військової машини, та завдає ще більшого болю Україні та її народу", говориться у листі євродепутатів.

Понад 40% російської морської нафти експортується з портів Балтійського та Чорного морів, "а певні точки в Середземному морі, зокрема ті, що знаходяться поблизу Греції, використовуються для перевалки нафти з судна на судно, щоб приховати джерело її походження". Депутати називають такі дії "екологічною бомбою", яка може щомиті вибухнути.

Звернутися до прем'єр-міністра Греції з відкритим листом депутатів Європарламенту спонукало дослідження Інституту Брукінгса (Brookings Institution), оприлюднене на початку 2025 року, яке засвідчило, що грецькі судновласники є найбільшими продавцями танкерів для російського "тіньового флоту". Згідно з дослідженням Інституту Брукінгса, базованого на даних агентства Bloomberg, "37% із 75% нафтових танкерів російського "тіньового флоту", які потрапили під санкції США в січні 2025 року,

раніше належали грецьким власникам". У цьому дослідженні також наголошується, що "грецькі судноплавні компанії залишаються найбільшим постачальником суден для "тіньового флоту", а оператори із Західної Європи в цілому забезпечують дві третини судноплавних потужностей "тіньового флоту".

"З часу повномасштабної війни Росії проти України грецькі власники заробили близько чотирьох мільярдів доларів на продажу старіючих суден, які опинилися в "тіньовому флоті" Росії", - вказується у листі депутатів Європарламенту. Вони висловили сподівання, що Афіни дадуть чітко зрозуміти грецьким судновласникам, що "їхні дії можуть сприяти воєнним зусиллям Росії в Україні та підривати безпеку Греції та Європи".

ЄС запровадив моніторинг та "чорний список" суденЩе в грудні 2023 року Євросоюз ухвалив 12-й пакет санкцій ЄС проти Росії, у якому узгодив заходи для моніторингу продажу танкерів третім країнам, щоб запобігти їх використанню для транспортування російської нафти за ціною, що перевищує граничну. У Єврокомісії вважають, що ці заходи "були доволі успішними". Про це на брифінгу в ЄК у п'ятницю,

25 квітня, заявив речник з питань економічної безпеки та торгівлі Олоф Гілл. Він також нагадав, що ЄС вніс до своїх санкційних списків 153 судна "тіньового флоту" РФ, яким заборонено заходити в порти, їм також не надаються послуги, пов'язані з морським транспортом. "На нашу думку, внесення суден до цього списку було одним з головних інструментів для подолання обходу санкцій "тіньовим флотом", - сказав Гілл, зазначивши, що Єврокомісія постійно аналізує дані й може запропонувати країнам-членам ЄС розширити список танкерів "тіньового флоту".

Відповідаючи на запитання, чому ЄС повністю не заборонить продаж суден Росії, речник Єврокомісії відповів, що вже запроваджені заходи "збільшують для Росії вартість використання цих суден, і вони (росіяни. - Ред. не можуть продовжувати вести свій бізнес так, як це було раніше".

Источник: Deutsche Welle