Пекін планує використовувати «сіру торгівлю», щоб обійти тарифи США
Китай починає відправляти свої товари в країни з низькими тарифами, а потім реекспортувати їх в Америку, щоб уникнути високих тарифів.
Оскільки тарифи США на китайський імпорт сягають 145%, нова стратегія Пекіна, схоже, включає використання так званої «сірої торгівлі», або перевідправлення товарів для обходу торгових бар'єрів США. Йдеться про транзит товарів через країни з низькими тарифами, як-от В'єтнам, Мексика або Малайзія, щоб приховати їхнє китайське походження і в такий спосіб знизити імпортні мита в США.
Ця підпільна тактика отримала розвиток у відповідь на тарифну політику Дональда Трампа, яка зробила китайські товари менш конкурентоспроможними на американському ринку через їхню вищу вартість.
Суть сірої торгівлі полягає у використанні лазівок у правилах походження товарів у США — торгових правилах визначення країни походження товару. Наприклад, китайські товари не збирають або не виготовляють на 90% перед відправкою в проміжну країну. Там вони піддаються остаточній обробці, збірці, трансформації, перепакуванню або перемаркуванню, щоб вважатися виробленими в цій країні,
а не в Китаї.
Таким чином, китайські електронні деталі можуть бути відправлені до В'єтнаму, зібрані у виріб, а потім марковані як «Зроблено у В'єтнамі». Це дасть змогу Китаю отримати вигоду від тарифів у розмірі всього 10% на в'єтнамський імпорт у США, замість 145% тарифів на китайську продукцію.
Китайські компанії перенаправляють товари через В'єтнам, Мексику, Туреччину тощо, щоб скористатися нижчими тарифами на продукцію з цих країн. У Мексиці аналогічна тактика полягає в поділі товарів на пакети вартістю менше 800 доларів, які звільняються від митних зборів на продукцію некитайського походження — тактика, відома як «Tijuana two-step».
ВИГОДИ ТА НЕДОЛІКИСіра торгівля — не нова практика. Під час першого терміну правління Дональда Трампа китайські виробники сонячних батарей обходили 30-відсоткові тарифи, об'єднуючись зі своїми сусідами з Південно-Східної Азії. У 2025 році відстежити переміщення і походження великої кількості товарів щонайменше складно, а в гіршому разі практично неможливо, що робить зусилля щодо запобігання сірій торгівлі дуже важкими.
За оцінками деяких експертів,
Китай, який є найбільшим у світі виробником, ризикує скоротити свій експорт на 80% протягом наступних двох років, якщо «сіра» торгівля припиниться.
Оскільки рівень безробіття серед молоді (16-24 роки) вже наближається до 17%, Комуністична партія Китаю (КПК) стикається зі зростаючим невдоволенням населення країни.
Сіра торгівля забезпечила Китаю таку необхідну подушку безпеки від удару, завданого тарифами адміністрації Трампа. Наприклад, згідно з офіційними даними, у березні його експорт зріс на 12,4%, причому експорт до країн Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) збільшився на 11,6%, а до В'єтнаму — майже на 19%.
Однак Китай — не єдина країна, яка отримує вигоду від «сірої» торгівлі. Країни-партнери з низькими тарифами також отримують економічну вигоду, але стикаються з ризиками. Партнери Китаю з сірої торгівлі, такі як В'єтнам, Малайзія і Мексика, отримують вигоду від торгових і процесингових зборів, причому за деякими оцінками, опублікованими на платформі X, вони досягають 10%.
Проте країни-партнери Китаю, найімовірніше, постраждають від наслідків заходів у відповідь США, що поставить їх перед необхідністю балансувати між «сірою» торгівлею з Китаєм і управлінням важливими торговельними відносинами зі США.
За матеріалами The Epoch Times