500 років "Льоху Ауербаха": де пив вино Ґете і надихнувся на "Фауста"
"Льох Ауербаха" ("Auerbachs Keller") у Лейпцигу - один з найвідоміших ресторанів світу. Тут щорічно з'їдають 36 тисяч свіжозготовлених яловичих рулетів, випивають 90 тисяч літрів пива та стільки ж вина. "У нас близько 300 тисяч відвідувачів на рік, багато з них - туристи з-за кордону", - розповідає Таня Піпер (Tanja Pieper), прессекретарка та посолка ресторану у рік ювілею закладу.
Кульмінація ювілеюЩе більше вражає той факт, що саме тут 250 років тому німецький поет Йоганн Вольфґанґ фон Ґете (Johann Wolfgang von Goethe) надихнувся на написання першої частини своєї знаменитої трагедії "Фауст". Одна зі сцен цього твору відбувається у "Льоху Ауербаха". Цей факт і сьогодні приваблює до Лейпцига шанувальників творчості Ґете з усього світу.
1525 року, на Великдень, лейпцизький лікар і професор університету Генріх Штромер фон Ауербах (Heinrich Stromer von Auerbach) вперше продав вино студентам у своєму льоху. Він був другом Мартіна Лютера (Martin Luther). Церковний реформатор також часто навідувався до "Льоху Ауербаха" на початку 16-го століття та деякий час навіть переховувався там від своїх ворогів.
На Великдень 2025 року припала й кульмінація святкування 500-річчя "Льоху Ауербаха". Ідеться про так зване велике застілля. "Це як у Ґете, у нього описується велика гулянка, бенкет, тобто триєдність їжі, випивки та гарної компанії. Ми сидітимемо за довгими столами, як у старі часи", - розповіла Піпер DW. Страви подаватимуться на дошках і в мисках - так само, як і у 18-му столітті, за часів Ґете, який жив з 1749 по 1832 рік.
Читайте також: Коротка історія німецької мови: Гете сьогодні ніхто б не зрозумів
За прикладом МефістофеляУ трагедії "Фауст" ідеться про уже немолодого, меланхолійного вчителя Генріха Фауста, котрий продає свою душу дияволу Мефістофелю. Коли Фауст під дією чаклунства знову став молодим, він відчув новий смак до життя. Мефістофель сприяє тому, щоб Фауст спокусив юну Маргариту (Гретхен). У розпачі вона вбиває свою незаконнонароджену дитину і опиняється у в'язниці, де чекає на страту та божий порятунок.
У сцені, яка відбувається у "Льоху Ауербаха", Мефістофель вдається до безчинств, щоб ввести Фауста "у веселу компанію". На очах у відвідувачів він наворожує смачне вино,
а потім виїжджає з льоху на діжці. Сьогодні у "Діжковому льоху" (Fasskeller) ресторану, який розташований на глибині дев'яти метрів, вже 30 років регулярно проводиться популярний захід, своєрідна церемонія.
У "Діжковому льоху" подаються їжа та напої, його склепіння прикрашені ілюстраціями легендарних сцен. "У пізню годину учасники церемонії проходять через спеціальні двері з "Діжкового льоху" вниз до "Кухні відьом', - пояснює Таня Піпер. "Кухня відьом" є невеликою коморою на глибині 12 метрів під землею. Тут учасники дійства отримують омолоджуючий напій, як Фауст у драмі Ґете. "Вони повинні повторити заклинання і станцювати навколо "вогню відьом" на одній нозі", - змальовує те, що відбувається, представниця ресторану. Після цього у "Діжковому льоху" проводиться змагання серед охочих виграти велику діжку. "Той, кому вдасться "виїхати" на ній верхи з погребу, отримає її як винагороду. Діжка, щоправда, досі зберігається у нас", - уточнює Таня Піпер.
Читайте також: Німці переходять на безалкогольне пиво. Чому?
Старовинна легенда - джерело натхнення ҐетеҐете не сам вигадав історію Фауста та їзду Мефістофеля на діжці.
Сюжет походить від старої легенди зі скарбниці народних казок, опублікованих у "Народній книзі" Йоганна Шпіса (Johann Spies). Ця легенда була відома Ґете. У "Діжковому льоху" він побачив два дерев'яні панно 1625 року, що зображують легендарного мага доктора Фауста, котрий їде верхи на діжці. За легендою, чаклун якось стежив за тим, як робітники марно намагалися викотити важку діжку з винного льоху і уклав парі, що зможе виїхати звідти на ній верхи. "Звісно, при цьому не обійшлося без допомоги нечистої сили", - розповідає Таня Піпер.
Сьогодні ці два панно висять у ресторані "Льох Ауербаха" в "Залі Ґете", який вміщує 30 відвідувачів. Мартіну Лютеру в ресторані також присвячено окрему залу з такою ж кількістю місць.
У 18-му столітті ресторан був величезним винним льохом. Тоді вино ще не зберігали у пляшках, а розливали з діжок. А ось їжу готували не в самому "Льоху Ауербаха", а приносили з таверни "Ауербахський двір" ("Auerbachs Hof"), якої більше не існує. Готувати у сьогоднішньому ресторані почали лише у 19-му столітті.
"Фауст" Ґете з музичними коментарями Баха
Заходи з нагоди ювілею "Льоху Ауербаха" включають постановку "Фауста Баха" - музичного спектаклю, створеного інтендантом Фестивалю Баха в Лейпцигу Міхаелем Маулем (Michael Maul). У Лейпцигу Йоганн Себастьян Бах (Johann Sebastian Bach) був кантором церкви Святого Хоми з 1723 до своєї смерті в 1750 році. Щодня на своєму шляху на роботу він проходив повз "Льох Ауербаха". На честь великого композитора щороку у червні у Лейпцигу відзначається Фестиваль Баха.
"У "Фаусті" часто згадується музика, але Ґете не уточнює, яка саме ця музика", - пояснює Міхаель Мауль у розмові з DW. Ґете високо цінував музику Баха. Тому Міхаель Мауль у своїй п'єсі прокоментував та проілюстрував "Фауста" Ґете хоралами та кантатами Йоганна Себастьяна Баха.
"Коли Фауст хоче накласти на себе руки на початку драми, саме тоді, коли він готується випити отруту, він чує здалеку пасхальний гімн "Христос воскрес". Потім ми граємо "Христос лежав у кайданах смерті" Баха", - пояснює Міхаель Мауль. Світова прем'єра музичної п'єси "Фауст Баха" за участю співаків, музикантів та акторів відбудеться у рамках Фестивалю Баха 15 червня у великій залі "Льоху Ауербаха". Ювілей історичного ресторану відзначатиметься протягом усього 2025 року.