Мерц і TAURUS: що вирішить майбутній канцлер Німеччини
Фрідріх Мерц (Friedrich Merz) ще лише готується до переїзду в офіс канцлера Німеччини, що, як очікується, станеться на початку травня, а в центрі Берліну ще немає активістів з вимогами передати Україні крилаті ракети TAURUS. Але це може змінитися. Війна Росії проти України триває, тиск на Мерца зростає. Йому дедалі частіше доводиться відповідати на запитання про TAURUS, особливо на тлі жертв російських ракетних ударів серед цивільного населення України - в неділю, 13 квітня, в Сумах, який Мерц назвав "тяжким воєнним злочином", а до того в Кривому Розі.
Для майбутнього уряду Німеччини у складі консерваторів з блоку ХДС/ХСС та соціал-демократів рішення про TAURUS може стати тестом уже з перших днів їхнього правління, перевіркою на обіцяну в коаліційному договорі підтримку Києва.
Мерц піде шляхом Шольца?І хоча TAURUS у документі не згадується, ситуація може піти за сценарієм, якого уряд Мерца хоче уникнути - публічної дискусії про "окремі види озброєнь", як про це сказав співголова СДПН Ларс Клінґбайль (Lars Klingbeil). Чи повторить Мерц шлях канцлера Олафа Шольца (Olaf Scholz)?
Не лише Київ, а й правлячі в Німеччині Зелені довго просили Шольца передати Україні сучасні танки Leopard 2. Канцлер дратувався, говорив "ні", і зрештою погодився лише після того, як США вирішили передати Києву свої танки Abrams.
Мерц тоді критикував Шольца за нерішучість, і тепер, коли його партія перемогла на виборах, від нього чекають іншого стилю. Тим більше, що сам голова ХДС, перебуваючи в опозиції, говорив про готовність передати TAURUS, а його партія ініціювала безуспішне голосування з цього питання у Бундестазі. Тепер Мерц повторює аргументи Шольца - поставки можливі, але у згоді з партнерами. І "якщо це буде погоджено, то Берліну слід взяти участь" у таких постачаннях, сказав Мерц в інтерв'ю німецькому телеканалу ARD у неділю.
Німеччина може стати третьою країною НАТО, яка постачає Україні крилаті ракети після Великої Британії та Франції. Поговорити з французьким президентом Емманюелем Макроном Мерц зможе під час очікуваної поїздки до Парижу після затвердження уряду на початку травня. Зустріч із британським прем'єром Кіром Стармером теж не за горами,
тим більше, що Мерц оголосив курс на тіснішу співпрацю, зокрема з Лондоном у справі підтримки України.
Читайте також: ATACMS, Storm Shadow, TAURUS: на що здатні західні ракети
Можна припустити, що питання про ракети TAURUS буде обговорюватися і під час бесіди майбутнього канцлера з президентом США Дональдом Трампом - якщо не телефоном, то при особистій зустрічі. Вона може відбутися, наприклад, на саміті групи G7 у Канаді в середині червня. США є головним партнером Німеччини в НАТО, і передача Києву потужних озброєнь навряд чи можлива без погодження з Вашингтоном.
Соціал-демократи (поки що) протиПозиція Трампа може вплинути й на рішення всередині Німеччини. Якщо Вашингтон скоротить чи зупинить військову допомогу Києву, майбутній уряд Мерца виходить з того, що йому доведеться збільшити частку ФРН, яка й так посідає друге місце після США.
Для Мерца головне - переконати партнерів по коаліції соціал-демократів. У виборчій програмі на лютневих виборах СДПН пішла на незвичний крок - закріпила відмову Україні в ракетах TAURUS, мотивуючи це ризиком втягування Німеччини та НАТО у війну Росії проти України.
Але вибране формулювання залишає простір для інтерпретацій. У партійній програмі сказано, що в питанні TAURUS СДПН підтримує позицію канцлера Шольца. Але якщо Шольц більше не канцлер, чи може змінитись позиція партії?
Співголова СДПН та можливий майбутній віцеканцлер Ларс Клінґбайль уникнув прямої відповіді на пресконференції, під час якої презентували коаліційний договір. Але й не висловився категорично проти. У подкасті репортера газети Bild Пауля Ронцгаймера (Paul Ronzheimer) Клінґбайль дуже намагався не сказати ані "так", ані "ні". "Коли буде уряд, (тоді) ухвалюватимуться рішення", - сказав політик. І додав, що в плані підтримки України, "можливо, нам навіть доведеться робити більше. Незрозуміло, як поведуться США".
TAURUS в Україні не раніше осені?Стримувати Мерца можуть результати опитувань. За даними на кінець 2024 року, більшість німців - понад 60 відсотків - були проти передачі Україні ракет TAURUS. Але й результати ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (АдН) можуть змусити майбутнього канцлера не поспішати з рішенням, вважають оглядачі. АдН, яка виступає проти постачання будь-якої зброї Україні та за зняття санкцій проти Росії, в квітневих опитуваннях зрівнялася зі своїм конкурентом - ХДС/ХСС.
Навіть якщо новий уряд у Берліні ухвалить позитивне рішення, наприклад, влітку, Україна, схоже, зможе застосувати TAURUS на полі бою не раніше осені. На підготовку українських військових може піти за різними оцінками близько чотирьох місяців. У розпорядженні Бундесверу лише близько 600 ракет, з яких готові до застосування близько 150, решта на консервації. З урахуванням цього прихильники поставок закликають Берлін не зволікати з рішенням.