Протигазові фільтри: призначення, захист, тип з’єднання, термін захисту та зберігання

Інформація підготовлена фахівцями компанії Цивільний Захист КР.

Під час війни в Україні протигаз став актуальним «аксесуаром» не лише для військових, а й для цивільного населення. До початку повномасштабної війни реалізація протигазів відбувався лише на промислові підприємств для захисту працівників від шкідливих факторів виробничих процесів та по лінії цивільного захисту на випадок аварії техногенного або природного характеру. З 24 лютого 2022 року в Україні невідоме раніше в широких колах слово «протигаз» стало синонімом слів «вижити та захист». Давайте з вами розглянемо деякі питання, які допоможуть зрозуміти, важливість фільтрувально-поглинальної коробки (ФПК, або просто фільтр протигазу)

Фільтр до протигазу. ДСТУ EN 14387:2021 «фільтри протигазові та скомбіновані»

Всі протигазові фільтри в Україні повинні відповідати вимогам ДСТУ EN 14387:2021: фільтри протигазові та скомбіновані

Фільтрувальні протигази складаються з двох основних компонентів – маски (лицевої частини) та фільтру. Все повітря, яке ми з вами вдихаємо, проходить через фільтрувально-поглинальну коробку,

та залежно від захисних властивостей фільтру, очищується від деяких отруйних та шкідливих речовин (хімічних сполук), в залежності від того, який сорбент (спеціальна хімічна речовина) знаходиться у протигазовому фільтрі. Тобто, призначення фільтру – очищувати повітря, як потрапляє до наших легенів. Фільтр – основний елемент фільтрувального протигазу. Від його характеристик та якості залежить здоров’я та життя вас та ваших близьких!

Захисні властивості кожного протигазового фільтру вказуються у формулі, яка написана на кожному фільтрі.

Основні типи протигазових фільтрів. Маркування фільтрів для протигазів

Протигазові фільтри є ключовим елементом протигаза, відповідальним за нейтралізацію шкідливих газів та парів. Кожен тип фільтра розроблений для захисту від конкретного переліку хімічних речовин і має своє унікальне кольорове маркування, що полегшує їхню ідентифікацію та правильне застосування. Фільтр типу A (коричневий колір)

Цей тип фільтрів призначений для захисту від органічних газів та парів з температурою кипіння вище 65°C. До цієї категорії належать багато поширених промислових розчинників,

фарби, лаки, клеї та деякі пестициди. Прикладами речовин, від яких захищає фільтр типу А, є: Бензин

Толуол

Ксилол

Ацетон

Ефіри

Спирти (крім метанолу)

Багато інших органічних сполук Коричневе маркування на фільтрі чітко вказує на його призначення.

Фільтр типу B (сірий колір)

Фільтри типу B забезпечують захист від неорганічних газів та парів, за винятком чадного газу (монооксиду вуглецю). До цієї групи належать такі небезпечні речовини, як: Хлор

Сірководень

Ціаністий водень

Бром

Фтор Сірий колір маркування є ідентифікатором фільтрів цього типу.

Фільтр типу E (жовтий колір)

Фільтри типу E призначені для захисту від кислих газів та парів, включаючи: Діоксид сірки

Хлористий водень

Сірководень (у певних концентраціях) Жовте маркування допомагає швидко розпізнати фільтри для захисту від кислих газів.

Фільтр типу K (зелений колір)

Фільтри типу K забезпечують захист від аміаку та його органічних похідних (амінів). Ці речовини широко використовуються в сільському господарстві, промисловості та в побуті. Зелене маркування є характерною ознакою фільтрів цього типу.

Фільтр типу AX (коричневий колір з позначкою “AX”)

Ці фільтри призначені для захисту від органічних газів та парів з низькою температурою кипіння (нижче 65°C), які погано адсорбуються звичайними фільтрами типу A. До таких речовин належать: Пентан

Бутан

Пропан

Деякі легкі розчинники Важливо зазначити, що фільтри типу AX мають обмежений час захисної дії, який необхідно враховувати при їхньому використанні.

Фільтр типу NO (синій колір)

Фільтри типу NO забезпечують захист від оксидів азоту, які утворюються під час деяких промислових процесів та при горінні. Синє маркування вказує на їхнє спеціалізоване призначення.

Фільтр типу Hg (червоний колір з позначкою “Hg”)

Ці фільтри призначені для захисту від парів ртуті. Ртуть є надзвичайно токсичною речовиною, тому використання спеціалізованих фільтрів є критично важливим при роботі з нею.

Спеціальні фільтри (SX, CBRN)

Крім основних типів, існують також спеціальні протигазові фільтри для захисту від конкретних небезпек. Наприклад, існують фільтри, що містять спеціальні адсорбенти для ефективного затримання радіоактивного йоду, який може становити загрозу при аваріях на атомних електростанціях,

або захист від деяких специфічних БОР (бойових отруйних речовин), таких як зарин, зоман, іприт та інших. Такі фільтри можуть мати додаткове маркування або особливу конструкцію.

Протиаерозольні та протипилові фільтри типу P3 (білий колір)

Фільтри типу Р3, як зрозуміло з їх назви, призначені для захисту від аерозолів, пилу та туману. Фільтри типу P3 прийнято вважати також протирадіаційними. Даний тип фільтру не захищає від самого випромінювання, але він затримує частинки радіоактивного пилу, які не потрапляють до організму людини. Після застосування ядерної зброї чи «брудної» бомби, протигаз з фільтром Р3 разом з комплектом захисного одягу, допоможуть вам евакуюватися із забрудненої зони. Розуміння призначення та маркування кожного типу протигазового фільтра є критично важливим для правильного вибору засобу захисту в конкретній ситуації. Неправильно підібраний фільтр не зможе забезпечити належного рівня захисту від наявних загроз.

Типи протигазових фільтрів за призначенням

Всі протигазові фільтри, які виготовляються в Україні та в усьому світи також поділяються за призначенням.

Є три основних призначення фільтрів: промислові, цивільні та військові або спеціальні.

Фільтри до промислових протигазів (промислові фільтри)

До цієї категорії протигазових фільтрів відноситься фільтри, які застосовуються у промислових (технологічних) процесах для захисту органів дихання робітників від отруйних хімічних сполук, які застосовуються у технологічному процесі або утворюються під час технологічного процесу. До таких фільтрів відносяться фільтри типу АВЕК. Вони можуть бути як разом (тип АВЕК), так і окремо (тип А, тип В, тип Е, тип К). Також промислові фільтри можуть бути скомбіновані з протиаерозольним та протипиловим фільтром Р3. Наприклад А2Р3, В2Р3, К2Р3, або скомбінований з усіма типами одразу (АВЕК Р3). Цифри 1,2 та 3, які вказані після типу речовини вказують на клас захисту. Чим вище клас захисту фільтру – тим більшу концентрацію хімічної речовини здатен відфільтрувати (поглинути) фільтр. Всього існує 3 класи захисту. Для промислових газів їх лише два (або А1, В1, Е1, К1 або А2, В2, Е2, К2). Для протиаерозольним та протипилових фільтрів існує 3-й клас захисту (Р3).

Фільтри до цивільних протигазів

Цивільні протигази також відносяться до фільтрувальних протигазів. Ця категорія фільтрувальних протигазів призначена для захисту цивільного непрацюючого населення та формувань цивільного захисту у разі аварії техногенного або природного характеру або у особливий період (під час війни).

Захист цивільних протигазів повинен відповідати вимогам СОУ МНС 75.2-00013528-002:2010 «ФІЛЬТРУВАЛЬНІ ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ОРГАНІВ ДИХАННЯ НАСЕЛЕННЯ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ. Класифікація й загальні технічні вимоги». В цьому документі прописані посилання на українські та міжнародні стандарти, яким повинні відповідати фільтрувальні протигази, які застосовуються у системі Цивільного Захисту України.

Якщо узагальнити вимоги до цивільних протигазів одним реченням, то фільтр до цивільних протигазів повинен бути скомбінованим з протиаерозольним та протипиловим фільтром (Р3) та містити захист від речовин типу АВЕК. Клас захисту в стандарті не вказано, тому він може бути як першого так і другого рівня. В вимогах до цивільних протигазів також є вимога про захист від БОР (бойові отруйні речовини).

Згідно з методичними рекомендаціями ДСНС щодо БОР, до них відноситься хлор, аміак і деякі інші спеціальні речовини, більшість яких підпадає під тип А та тип В (такі як зарин, хлорпікрин, хлорціан, фосген, циклогексан, хлороформ та інші).

Деякі фахівці в Україні стверджують, що цивільні протигази повинні мати захист типу SX, але у державних та міжнародних стандартах немає чіткого визначення, які спеціальні речовини підпадають під це визначення, тому кожен окремий виробник під типом SX має своє бачення спеціальних речовин. Те саме стосується позначення фільтрів CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), що означає хімічний, бактеріологічний, радіоактивний та ядерний захист.

Фільтри для військових протигазів

У фільтрувальних військових протигазів застосовуються протигазові фільтри (фільтрувально-поглинальні коробки) спеціального типу, так звані спеціальні фільтри, які мають максимальний захист 2 класу від всіх відомих хімічних речовин. Ці фільтри мають абревіатуру CBRN та у своїх захисних властивостях мають тип SX.

Ці спеціальні фільтри можуть застосовуватись також у цивільних протигазах,

що дає максимально-можливий захист формуванням цивільного захисту, але не є обов’язковими для цієї категорії протигазів (цивільних протигазів).

Типи фільтрів за кріпленням. ДСТУ EN 148-1:2021

Всі протигазові фільтри за типом з’єднання з лицевою частиною (маскою) поділяються на дві основні групи. З’єднання з маскою може бути або байонетне, або різьбове. Згідно з українськими стандартами, цивільні протигази повинні мати різьбове з’єднання, яке відповідає вимогам ДСТУ EN 148-1:2021, а саме нарізь 40 х 1,7’. Тобто всі протигазові маски та протигазові фільтри, які виготовляються в Україні та державах Європи та застосовуються військовими або у системі цивільного захисту, повинні мати лише таке різьбове з’єднання.

Час захисної дії та термін придатності протигазових фільтрів

Час захисної дії протигазу залежить від декількох складників, а саме типу отруйної речовини, концентрації отруйної речовини у повітрі та класу захисту фільтру. У паспорті протигазу повинно бути вказано, від яких речовин захищає фільтр, який захисний час по кожній окремій хімічній сполуки, та при яких концентраціях фільтр може поглинати отруйну речовину.

Стосовно терміну придатності фільтрів. Зазвичай промислові фільтри мають термін придатності 5 років. Скомбіновані фільтри мають термін придатності 10-20 років, в залежності від виробника фільтрувальної коробки. Цей термін дійсний у випадку, якщо фільтр не був розкритий. Якщо фільтр був розкритий, то термін його захисної дії сягає 5-6 років (в залежності від типу та виробника). Літера R у захисній формулі фільтру вказує на те, що фільтр багаторазового використання, тобто при не тривалому використанні (2-3 хвилини) можливо герметично закрити фільтр та використати його через короткий час (декілька годин або декілька днів) повторно.

Висновок

Для безпеки при застосуванні фільтрувальних протигазів треба знати основні правила.

По перше. Фільтрувальний протигаз заборонено використовувати у замкнених просторах, таких як залізничні цистерни, замкнені колодязі.

По друге. Заборонено використовувати фільтрувальний протигаз у випадках, коли вміст кисню у повітрі нижче 17% від об’єму і не відомо які саме хімічні сполуки наявні у зараженому повітрі.

По третє. Заборонено використовувати фільтрувальні протигази при виконанні робіт нижче «О» відмітки, тобто у підвалах, траншеях, колодязях (сантехнічних, кабельних та ін.).

Купити протигази, які відповідають вимогам СОУ МНС 75.2-00013528-002:2010 та вимогам Постанови КМУ №1200, мають повний пакет дозвільних документів (сертифікати, декларації, висновки СЕС) на маски та фільтрувально-поглинальні коробки, ви можете в компанії «Цивільний Захист КР». Наша компанія з 2016 року має досвід у підборі та постачанні фільтрувальних протигазів підприємствам та організаціям України.

Працюємо з бюджетними організаціями.

Мирного всім неба та якнайшвидшої перемоги!

Источник: Uzhgorod.in