Радянський вибух у Шумську: річниця знищення костелу на Тернопільщині
19 квітня 1985 року в місті Шумськ на Тернопільщині радянська влада підірвала римо-католицький костел Непорочного зачаття Діви Марії — сакральну пам’ятку, зведену ще в середині XIX століття. Цей акт руйнування здійснили у межах системної антирелігійної кампанії СРСР, що десятиліттями знищувала християнську спадщину України.Про річницю події нагадує ресурс «Календар українця».
Костел у Шумську почали будувати в 1852 році за фінансування Людвіки Менжинської. Споруду звели у 1861-му — вона стала одним із релігійних центрів місцевої католицької громади. Витриманий у стилі класицизму з неоготичними рисами, храм гармонійно вписувався у ландшафт старовинного містечка. До його знищення будівля слугувала духовною опорою для поколінь українців римо-католицького віросповідання.19 квітня 1985 року костел було знищено — його висадили в повітря за прямим розпорядженням радянської влади. Цей акт вандалізму не мав жодного офіційного пояснення, але вписується в контекст масових руйнувань церков, синагог і костелів у 1980-х роках — перед самою перебудовою.
У 2005 році, через двадцять років після руйнування,
храм відбудували. Сьогодні це діюча римо-католицька парафія, яка не лише відновила свою структуру, а й повернулася до повноцінного духовного життя громади.
«Яка іронія: ті, хто руйнував церкви і костели, згодом, на початку 1990-х, стояли у вцілілих храмах у перших рядах», — зазначено в повідомленні «Календаря українця».Історія шумського костелу — лише одна з багатьох сторінок, що свідчать про репресивну політику радянського режиму щодо релігії. Але саме завдяки пам’яті й зусиллям місцевих жителів і духовенства сакральні споруди, зруйновані у XX столітті, отримують нове життя в XXI-му.Читайте також: Розпочали реставрувати вітражі Домініканського костелу у Чорткові.
https://golos.te.ua/rozpochaly-restavruvaty-vitrazhi-dominikanskogo-kostelu-u-chortkovi/