У Словаччині хочуть відстріляти 350 ведмедів

Після низки нападів на людей, останній з яких закінчився трагічно, уряд Словаччини затвердив безпрецедентний план відстрілу 350 бурих ведмедів та оголосив надзвичайний стан у більшості округів країни
2 квітня 2025 року уряд Словаччини ухвалив рішення про введення надзвичайної ситуації в 55 округах у зв’язку з перенаселенням бурих ведмедів та зростаючою кількістю нападів на людей. Про це повідомляє Міністерство навколишнього середовища Словацької Республіки. За даними міністра навколишнього середовища Томаша Тараби, кількість повідомлень про зустрічі з ведмедями поблизу населених пунктів зросла з близько 650 у 2020 році до приголомшливих 1950 випадків минулого року. Трагічний інцидент поблизу Детви, де 31 березня бурий ведмідь напав і вбив 59-річного чоловіка, став останньою краплею, що змусила уряд діяти рішуче. “Жодні превентивні заходи вже не здатні запобігти зустрічам з ведмедями та їхнім нападам на людей. Рішенням є розумне регулювання популяції та превентивний відстріл, що багато років був звичайною практикою і залишається нею в інших країнах”, – наголосив Тараба під час пресконференції.
Міністерство посилається на дослідження Карлового університету в Празі, проведене в 2019-2020 роках, за яким у країні нараховується приблизно 1295 особин бурого ведмедя. Проте сам міністр Тараба висловив сумніви щодо точності цих даних, припускаючи, що реальна чисельність популяції значно вища.

Уряд встановив цільовий показник у 800 особин як оптимальний для Словаччини,

а отже, планує скоротити поточну популяцію щонайменше на 350 ведмедів.
Критика з боку екологів та науковців
Словацькі зоологи та екологи вже висловили серйозні застереження щодо такого масштабного відстрілу. За словами фахівців, при плановому регулюванні популяції зазвичай відстрілюють не більше 70-80 особин. Науковці наголошують, що немає гарантії, що під час масового полювання будуть вилучені саме проблемні тварини, які становлять реальну загрозу для населення.

“Минулого року в Словаччині було застрелено рекордні 93 особини, і це не запобігло нападам. З січня цього року вже зафіксовано п’ять випадків нападів ведмедів на людей”, – зазначає колишній керівник групи реагування на випадки з бурим ведмедем.

Вплив на мисливську галузь та туризм
Особливо цікавим для української мисливської спільноти є те, що відстріл планується проводити не силами звичайних мисливців, а спеціальними зональними групами. Міністр підкреслив, що разом із відстрілом буде ліквідовано всі принади для тварин та запроваджено чіткі вказівки щодо поводження при зустрічі з ведмедями.

Міністр туризму і спорту Рудольф Гуліак заявив,

що в районах із надмірною популяцією ведмедів туристичний потік минулого року знизився на 40%. “Перше запитання туристів сьогодні: ‘Ми б приїхали до вас, але чи безпечно там через ведмедів?'”, – зазначив він.

Міжнародний контекст
Словаччина не єдина країна, яка вирішила регулювати популяцію ведмедів. У Румунії, де мешкає найбільша популяція бурих ведмедів у Європі (6-8 тисяч особин), торік парламент схвалив відстріл майже 500 ведмедів у 2024 році з можливістю усунути ще 400 у 2025-му. Швеція також дозволила відстріл 486 ведмедів минулого року, намагаючись стабілізувати популяцію на рівні 2400 особин.

Проте подібні рішення викликали критику з боку Європейської комісії, яка нагадала, що європейська директива про біотопи не передбачає профілактичного усунення. “Винятки можливі лише тоді, коли не існує інших економічно та технічно здійсненних альтернатив і якщо це не загрожує сприятливому стану збереження популяції виду”, – йдеться у заяві Єврокомісії.

Источник: Про все