У Бразилії знайшли найстарішу "пекельну мураху", яка жила поруч із динозаврами 113 мільйонів років тому

У Музеї зоології Університету Сан-Паулу (Бразилія) науковці виявили рештки найстарішої з відомих науці мурах — так званої пекельної мурахи, яка жила на Землі ще за часів динозаврів, близько 113 мільйонів років тому.

Про це йдеться у новому дослідженні, опублікованому в журналі Current Biology, яке цитує CNN.

Автор відкриття — біолог Андерсон Лепеко — натрапив на знахідку у вересні 2024 року під час вивчення однієї з найбільших світових колекцій скам’янілостей.

Комаха, що збереглася у вапняковому камені, отримала назву Vulcanidris cratensis і належить до підродини Haidomyrmecinae — рідкісної групи вимерлих комах, відомих як "пекельні мурахи". Її щелепи були влаштовані незвично — за формою нагадували косу, якою вона, ймовірно, проколювала свою здобич.

На відміну від сучасних мурах, Vulcanidris cratensis не має прямого зв’язку з жодним із нині існуючих видів. За словами вчених, ця мураха жила в крейдовому періоді, між 66 і 45 мільйонами років тому, і, як свідчить нова знахідка, мурахи вже були поширені по всій планеті на ранньому етапі своєї еволюції.

Дослідники використали комп’ютерну томографію для відтворення зовнішнього вигляду скам’янілої комахи. Це відкриття розширює відомий літопис скамʼянілостей мурах приблизно на десять мільйонів років.

Науковці відзначають, що ця знахідка проливає світло на ранні етапи еволюції мурах у період значних змін на планеті, та показує, наскільки дивовижними й незвичними були перші представники цієї комахоїдної групи. Види, подібні до Vulcanidris cratensis, не пережили масового вимирання, яке завершило еру динозаврів.

Нагадаємо, у селищі Меджибіж Хмельницької області археологи знайшли кістки мамонта, оброблені людиною. Знахідці може бути до 400 тисяч років, що робить її найдавнішою серед подібних артефактів.

Источники: Українські новини +1 похожая