Планета розвалюється на очах у вчених: астрономи зафіксували її самознищення

Завдяки телескопу TESS астрономи виявили кам’янисту екзопланету BD+05 4868 a b, яка перебуває у процесі самознищення. Вона стала четвертим в історії прикладом такого типу об’єктів. Екзопланета BD+05 4868 a b менша за Меркурій, але знаходиться у 20 разів ближче до зірки, ніж Меркурій до Сонця. Вона робить повний оберт навколо зірки всього за 30,5 години.

На поверхні BD+05 4868 a b панує температура понад 1600 градусів. Цього достатньо, щоб буквально розплавити мінерали. Як вказують астрономи, планета вкрита киплячою магмою, яка випаровується у відкритий космос, утворюючи за собою довгий пиловий хвіст, схожий на кометний. Його довжина сягає 9 мільйонів кілометрів, що майже дорівнює половині орбіти самої планети.

"Нам пощастило помітити її саме в той момент. Це її останній подих", — сказав Аві Шпорер із команди супутника TESS, який допоміг відкрити об’єкт.

Космічний телескоп TESS спостерігає за транзитами, тобто за змінами яскравості зірки під час проходження планети перед нею. У випадку з BD+05 4868 a b сигнал виявився незвичним. Падіння яскравості було нестабільним, а світло поверталося до норми повільніше, ніж очікувалося. Це вказало на наявність протяжної структури, що тягнувся за планетою. Таким чином вчені виявили, що планета розвалюється буквально на їх очах.

Планета настільки мала і гаряча, що не здатна утримати атмосферу. Її слабке гравітаційне поле не може втримати речовину, яка випаровується, тож вона швидко втрачає масу. І чим менше маси, тим легше її втрачати. Це самопідсилювальний процес, який веде до повного зникнення екзопланети. За розрахунками вчених, у планети залишилося не більше ніж 1–2 мільйони років існування.

Источники: Експерт +1 похожая