«Назвав доньку Одесою на честь України»: він грав у «Зорі», а тепер будує політичну кар'єру в Албанії

Колишній гравець луганської «Зорі» Паріт Джиханібудує політичну кар’єру в Албанії. Після початку повномасштабного вторгнення він став провідним експертом на місцевому телебаченні на тему України. Хоч албанський легіонер залишив країну ще задовго до 2014 року, але чудово орієнтується в ситуації.

Паріт розповів Ірині Козюпі про свій час у «Зорі», любов до України і політичну кар'єру.

«Коли вперше побачив Луганськ, то просто закохався»

Джихані приєднався до «Зорі» у 2008 році. Дебютував у матчі проти «Металіста». У своєму першому сезоні став найкращим бомбардиром команди. Албанський форвард забив 10 м'ячів у 25 матчах. Такий результат дозволив йому розділити 5 місце у гонці бомбардирів чемпіонату України із Сергієм Кузнєцовим та Артемом Мілевським.

У наступному сезоні результативність значно впала, а на свій третій рік в Україні Паріт рідко потрапляв до основного складу «Зорі». У 2010 році він повернувся в Албанію.

«Я приїхав у «Зорю» за порадою свого агента – він мав зв'язки у клубі. Коли я вперше побачив Луганськ, то просто закохався. Це було красиве місто, все зелене,

і там жили чудові люди.

Я грав у багатьох містах України і можу сказати, що вся країна була просто прекрасна. Моя донька народилася, коли я був на зборах у Криму. Я назвав її Одесою на честь України – їй вже 14 років», – розповів нам колишній гравець луганців.

Одеса Джихані займається моделінгом і робить свої перші кроки у кар’єрі. Також у Джихані є син.

Двічі забивав «Шахтареві» і конфліктував з Чанцевим

Джихані в інстаграмі цього року запостив відео голу у ворота «Шахтаря». Це один з його найбільш пам’ятних моментів в українському періоді кар’єри.

«Це один з моїх найкрасивіших і найбільш значущих голів. Не тільки тому, що я забив гол у ворота однієї з найсильніших команд Європи. Але і тому, що це трапилося після 6 місяців відсутності на полі та недовіри з боку псевдотренера (тоді головним тренером «Зорі» був Анатолій Чанцев, якого за рік звільнили та команду на 8 сезонів очолив Юрій Вернидуб, – прим. Tribuna.com).

Повага та подяка президенту, який стоїть на ногах та святкує серцем. Дуже люблю українців, які люблять мене і пам'ятають мене навіть сьогодні», – написав Паріт у своєму інстаграмі.

Це був другий гол Джихані у ворота «Шахтаря». А вперше албанський нападник забив гірникам у свій дебютний сезон в чемпіонаті України – ударом головою в Донецьку.

«У той час рівень українського футболу був високим. А «Шахтар» був однією з найкращих команд Європи. Саме в донецькій команді грали найсильніші футболісти».

Тренер, про якого так критично відгукується албанець – це Анатолій Чанцев. У гравця не склалися стосунки з українським фахівцем і він перестав грати. Паріт вважає, що Чанцев просто зробив ставку на своїх футболістів.

«У той час у мене було багато пропозицій, але я залишився, бо любив «Зорю». Анатолій Чанчев без будь-якої причини зруйнував мою кар'єру. Я повинен був переїхати раніше».

«Зоря» – єдиний іноземний досвід у кар’єрі Джихані. Після Луганська він повернувся в рідну Албанію і догравав у командах «Кастріоті» та «Беса». Але футболістові дошкуляли наслідки важкої травми. Він не міг повернутися на колишній рівень і завершив кар’єру в 30 років. Після футболу подався у політику. Про Україну в Паріта збереглися найкращі спогади.

«Я насолоджувався кожною миттю в Україні.

У мене були чудові стосунки з людьми, одноклубниками та працівниками клубу».

Підтримує провладну партію і працює заступником префекта округу Тирана

У нову сферу футболіста привели друзі-політики. Зараз Джихані 41, а в нього вже чимало політичного досвіду. Він був кандидатом в депутати албанського парламенту на виборах у 2013 році від партії LSI, але не пройшов. Деякий час очолював осередок LSI у своєму рідному місті Кавая.

Швидко зрозумів, що політика – брудна справа і зі скандалом залишив LSI. Свої дії пояснив словами: «Футбольні команди грають за правилами, але LSI відмовляється діяти в межах будь-яких правил».

Згодом приєднався до команди Соціалістичної партії у рідній Каваї. На парламентських виборах у 2021 році підтримував кандидата в депутати Етьєна Джафая. Зараз країна готується до нових парламентських виборів, які пройдуть 11 травня цього року. Джихані підтримує провладну Соціалістичну партію на чолі з прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою.

Рама виступає за вступ Албанії в Євросоюз і підтримує Україну. Минулого року президент України Володимир Зеленський відвідав Албанію,

де керівники країн підписали договір про дружбу та співпрацю.

«Зайнявся політикою у 2013 році, щоб бути поруч з людьми і допомагати їм та своїй країні. За цей час займав різні посади. Зараз я заступник префекта округу Тирана.

Албанія щодня крокує до Європи. Ми бачимо себе частиною ЄС у найближчому майбутньому», – сказав колишній футболіст.

«Ми збирали донати для українського народу»

Після початку повномасштабного вторгнення Паріт запропонував допомогу своїм друзям в Україні. Про це він розповів в інтерв’ю для «Today Live in Albania» у 2022 році.

«Я розмовляв з усіма моїми друзями, які перебувають в Україні. Там дуже велика війна і вони дуже шоковані цією ситуацією. Я сказав їм, що мій дім відкритий для них. Якщо вони приїдуть до Албанії, то я буду їх чекати. У 2019 році багато друзів і знайомих телефонували мені, коли стався землетрус. Мене не було багато років в Україні, але я зберіг зв’язки з країною», – сказав Джихані.

Албанець чітко зазначив – війна в Луганську, де він провів три роки свого життя, почалася у 2014 році.

«Я жив у Луганську, що межує з росією.

Як народ, українці є одними з найкращих і найосвіченіших людей. Я грав там 3 роки і за цей час в мене не виникло жодного інциденту. Українці дуже добрі та високоосвічені люди.

Мені прикро, що це дуже гарне місто, де проживало близько 1 мільйона жителів, знищується. Луганськ покинутий, а стадіон у руїнах. У такому місті вже немає життя. Там живуть одні люди похилого віку», – говорив він в ефірі одного з албанських каналів.

Джихані продовжує активно стежити за розвитком подій в Україні.

«Я стежив за кожною подією, яка мала відношення до України. У мене досі є контакти з багатьма друзями. На початку війни я запропонував їм приїхати до Албанії. Війна – це завжди поганий вибір, але Україна має всі права захищати себе, свою територію та свій народ.

Я зустрічався з українським послом в Албанії, ми збирали донати для українського народу. Відвідував виставку українських художників в галереї мистецтв Тірани. Це був дуже особливий захід. Нехай наступна їхня виставка буде про прекрасне життя і мрії без війни.

У мене така ностальгія і я так сумую за Україною. Мені б дуже хотілося приїхати одного дня. Особливо я б хотів відвідати свій улюблений Луганськ. Хоча я розумію, що місто вже не буде таким, як раніше».

Албанці живуть в Україні понад 200 років – на їхню честь названі дві центральні вулиці Одеси

Телеграм-канал автора «Апельсинова кава»

Фото: інстаграм Паріта Джихані

Источник: Tribuna.com