Карлсен «пройшов» фристайл-шахи: норвежцю вдалося виграти усі (!!) свої партії на grenke Freestyle Chess
Як відомо, в грудні та січні Карлсен посварився з ФІДЕ через її спроби заборонити шахістам грати у серії елітних турнірів Freestyle Chess (через те, що її переможець мав отримати титул «Чемпіона світу з фристайл-шахів»).
Зрештою, Карлсен і його спонсор поступились і відмовились від ідеї оголошувати переможця «чемпіоном світу». І, станом на зараз, провели вже два турніри цієї серії, в останньому з яких Магнус Карлсен відсвяткував переконливу перемогу.
Однак ще більш вагомою подією в поширенні формату «фристайл-шахів» стало проведення відкритого турніру grenke Freestyle Chess Open. Протягом 5 змагальних днів, які він тривав, Карлсен здобув 9 перемог, достроково вигравши турнір за тур до кінця.
Розповідаємо усе про перемогу Магнуса та як проведення цього турніру може вплинути на розвиток шахів.
Чому цьогорічний grenke Freestyle Chess Open – безпрецедентний?Якщо коротко, то до останнього часу grenke Open був цікавим відкритим турніром для сильних, але не топових (2700+) шахістів. Водночас формат відкритого турніру дозволяв йому залучати до змагання велику кількість гравців усіх можливих рівнів,
які при гарному виступі могли отримати шанс зіграти проти сильної опозиції.
Однак цього року турнір grenke Open запартнерився із серією турнірів Freestyle Chess і провів паралельно до звичайного відкритого турніру ще й відкритий турнір із «фристайл-шахів».
Це могло би стати просто гарною ініціативою для розвитку цього типу гри, але завдяки спонсорським коштам призовий фонд фристайл-турніру виявився в три з половиною рази більшим за призовий фонд класичного турніру (215 тисяч євро проти 60 тисяч євро).
І саме цей фактор грошей повністю перевернув ситуацію: завдяки йому на фристайл-турнір з'їхалась величезна кількість топгросмейстерів, зокрема й учасники серії турнірів Freestyle Chess (Карлсен, Каруана, Кеймер, Непомнящий та інші).
Феноменальний виступ КарлсенаВарто нагадати, що ідея проведення турнірів з фристайл-шахів виникла передовсім завдяки тому, що її пропагує найсильніший шахіст планети станом на зараз.
У 2022 році Карлсен відмовився захищати свій титул проти Непомнящего й поступово почав зменшувати свою участь в турнірах із класичним часом контролем. Магнус скаржився,
що шахи стали занадто прогнозованою грою, в якій ключову роль відіграє не креативність за дошкою, а дебютна підготовка.
Саме тому, коли до нього звернулися спонсори із проханням придумати новий формат змагань, Карлсен запропонував проводити турніри з шахів Фішера, де існує не одна, а цілих 960 стартових позицій.
Фактично, завдяки підтримці спонсорів Карлсен отримав можливість грати у найкомфортнішому для себе форматі шахів. І завдяки цьому його талант знову розквітнув повною мірою.
У першому турі Карлсен на перемогу проти суперника без шахового звання витратив усього 18 хвилин відведеного йому часу. У другому норвежець легко переміг 15-річного чеського міжнародного майстра Фацлава Фінека.
А вже в третьому на Магнуса чекав перший по-справжньому сильний суперник – Нільс Гранделіус, який протягом певного відрізку партії мав кращу позицію чорними. Карлсену довелося попітніти, але перемога була здобута.
Четверта партія почалась із того, що багаторазовий чемпіон Франції й доволі сильний гросмейстер Етьєн Бакро попросив Магнуса про спільне селфі. Карлсен погодився,
а після цього здобув дуже красиву перемогу.
В п'ятій партії Карлсена стався ще один мем: його суперник Михайлевський пожертвував проти норвежця ферзя. Але жертва виявилась невиправданою, і Магнус здобув чергову перемогу.
У шостій партії Магнус отримав кращу позицію вже на шостому (!) ході. Що цікаво, у звичайних шахах його суперник Евондер Лян без труднощів зумів здобути проти норвежця нічию на ЧС з рапіду в грудні 2024.
Але вже у сьомому турі Карлсену пощастило знову зустріти гідного опонента: Пархам Магсудлу, який у підсумку завершив турнір другим, чорними нав'язав норвежцю дуже гостру боротьбу. Втім, борючись за перемогу, іранець спочатку отримав гіршу позицію, а потім прострочив час.
У восьмому турі Карлсен достроково виграв турнір, перегравши Рауфа Мамедова у своєму фірмовому стилі: реалізувавши невеличку перевагу завдяки бездоганній ендшпільній техніці.
І нарешті у дев'ятому турі жереб визначив для Карлсена принципового суперника: Вінсента Каймера, переможця першого турніру серії Freestyle Chess.
Між шахістами зав'язалася гостра боротьба в дуже заплутаній позиції,
яку Карлсену вдалося виграти завдяки кращому тайм-менеджменту. На 25 ході, маючи 38 секунд із відведених 90 хвилин на партію, Кеймер припустився грубої помилки, не витримавши тиску суперника.
Як результат, Карлсен встановив історичне досягнення, вперше в кар'єрі вигравши турнір, в якому не зазнав жодної поразки й жодної нічиєї. Символічно, що подібне досягнення до цього вдавалося Роберту Фішеру на чемпіонаті США 1963-1964 року (який ще в 1990-х почав популяризувати цей тип шахів, в якому сьогодні домінує Магнус).
Тож цілком можливо, що цей перформанс Магнуса став одним із найкращих в історії шахів в цілому. На що доволі дотепно відреагував Аніш Гірі у своєму твітері:
«Карлсен повторює ту ж помилку в своїй новій грі (фристайл-шахах), яку він вже зробив у (класичних) шахах.
Він «пройшов» цю гру занадто швидко».
Яким може бути значення grenke Freestyle Chess для розвитку шахів?Попри те, що Карлсен багато разів підкреслював, що Freestyle Chess не намагається «кинути виклик» традиційним шахам, фактично турнір у grenke Freestyle Chess показав зворотнє.
А саме, що значні суми призових й можливість зіграти із найсильнішими гравцями – це вагомий капітал Freestyle Chess, який у майбутньому дозволить цьому проєкту конкурувати за участь талановитих шахістів.
Важливим також є оголошення про те, що Freestyle Chess запустить свою власну рейтингову систему для турнірів, що проводитимуться в його форматі. Цей крок дозволить шахістам, які мають кращі навички для гри у фристайл-шахи, аніж у класичні, отримати заслужене визнання за свої виступи.
Наступна подія Freestyle Chess відбудеться у липні в Лас-Вегасі. Організатори вже анонсували, що участь у ній візьме Гаррі Каспаров. Тож у шанувальників шахів буде можливість побачити інтригуюче протистояння 13-го чемпіонів світу із його найбільшим конкурентом за статус GOAT.