Українському футболу потрібен свій аналог Boxing Day на Великдень
Одразу почну з невеличкого дисклеймера, що всі ідеї, які буду озвучувати у цьому пості, стосуються радше більш спокійних часів, коли країна не під обстрілами, матчі починаються вчасно без повітряних тривог, а вболівальники можуть заповнювати стадіони на 100%. Поки триває активна фаза бойових дій подібні речі можуть бути хіба що у скороченому вигляді, але ніхто не заборонить думати про майбутнє, а тим паче мріяти.
У світі є чимало випадків, коли святкові дні спорт використовує не для того, щоб піти на паузу, а навпаки, аби стати ближчим до вболівальників. Напевно, найвідомішим прикладом є «боксінг дей» в Англії, який став на островах одним з головних символів Різдва. Спершу він не мав жодного стосунку до спорту, адже «Boxing Day» – день подарунків – вперше згадується ще у 1833 році, а у 1871-му став офіційним вихідним днем.
З 1958 року британські футбольні ліги почали використовувати цей вихідний, щоб запросити вболівальників на стадіони. Формально – це лише 26 грудня, тобто «Boxing Day» лише один день в році, але у вболівальницькій традиції він став асоціюватися із періодом,
коли клуби грають у режимі нон-стоп кілька днів, а результати можуть визначити подальшу долю команди в сезоні.
В США ж свої святкові традиції, наприклад, в НБА традиційно заведено грати на Різдво. Перша різдвяна гра була зіграна ще у 1947 році, але із 1984 року боси ліги зрозуміли, що це потужний маркетинговий інструмент, і почали підбирати на цей день матчі між головними командами та зірками. Бейсбол в цей час вже відпочиває, НФЛ лише цього року вирішила спробувати зайти у цей слот, а матчі НХЛ на Різдво не можна грати за умовами колективної угоди.
Баскетбол став головним різдвяним спортом, а будь-які протести, мовляв, грати у такий час – це святотатство, розбиваються об рекордні рейтинги трансляцій. Хокеїсти теж знайшли свою нішу, але на Новий рік. Починаючи із 2008 року, в перший день нового року (іноді 2 січня, а цього року 31 грудня) грається поєдинок на відкритому повітрі. У 2014 році матч між «Детройтом» та «Торонто» на «Мічиган Стедіум» зібрав 105 тисяч вболівальників.
А ще для фанатів хокею своєрідним аналогом «Boxing Day» є молодіжний чемпіонат світу,
який проводиться як правило у післясвяткові дні та приховує увагу вболівальників зі всього світу.
Увесь цей довгий вступ був для того, щоб довести просту річ, що спорт на свята – один з найкращих способів провернути до себе увагу. Хоч з пивом біля телевізора, хоч на стадіоні із сімʼєю у законний вихідний. Оскільки футбол у нас в адвентові дні грати поки не дозволяє погода, то залишається Великдень – можливо, найбільше релігійне свято, що вже давно вийшло за межі суто церкви.
Великдень для українського суспільства став чимось на зразок своєрідного маркера повернення до традицій, тому багато хто йде зранку з кошиком до церкви, щоб відчути родинний звʼязок зі своїми предками, навіть якщо до цього не зʼявлявся у храмі жодного разу на рік.
Звісно, про релігійний аспект свята можна сперечатися довго, адже далеко не всі дотримуються посту та відвідують церкву щонеділі, але навіть для найбільших атеїстів наступний після Великодня день у часи, коли немає війни, залишається вихідним, то чому б це не використати?
УПЛ цілком могла б проводити в цей час здвоєні тури, коли команди зможуть пограти через три дні.
Особливої інтриги додає те, що великодні свята припадають на завершальну частину сезону. Як команда відіграє святкові тури, багато в чому визначатиме її місце в кінці чемпіонату.
Чому б не дати можливість аутсайдерам здійснити своє великоднє диво – і врятуватися від вильоту. Або умовній «Олександрії» вийти на перше місце. Такі сюжети завжди дають поштовх популярності ліги. Гарний весняний день, стадіон, гра улюбленої команди, хіба не заради цього ми любимо спорт?
Паралельно це може сприяти зшиванню країни традиціями, адже ми бачили, як команди перед матчем бʼються яйцями. Це чудовий майданчик, де різні регіони можуть показати власні традиції писанкарства, а клуби спробувати навіть зробити на цьому бізнес у різноманітних колабораціях. Якщо одна з найпопулярніших рітел-мереж цьогоріч продає вершечки від пасок, то чому це не можуть бути писанки від «Карпат» або пасочки від «Полісся»?
Радує, що деякі клуби це вже використовують, наприклад, «Верес» таким чином анонсував матч проти «Чорноморця».
Ще у минулорічному великодньому турі влаштовували традиційний яйцебій між командами.
Тобто ця традиція і так органічно входить у наш футбол, їй треба дати лише поштовх. Наприклад, «Шахтар» бився писанками з одеситами.
Клуби отримують чудовий шанс знайти нову аудиторію, яка за інших обставин, можливо, і не звернула б уваги на матч «Карпати» – «Рух». Але якщо запакувати його у традиційний для Львівщини обливаний понеділок, то це ще й додатковий івент.
А як би на Великодень потужно виглядало Класичне між «Динамо» та «Шахтарем». Головне – продумати календар та підібрати на цей відрізок найцікавіші матчі.
Таким чином сама лігаможе долучитися до того, щоб клуби більше вкладалися у популяризацію та маркетинг власного бренду. І не тільки УПЛ, а й Перша та Друга ліги, клуби яких також можуть влаштовувати локальні свята футболу в регіонах. Поки це лише мрії, але Великдень змушує вірити у чудо.
«Шахтарю» потрібне очищення третім місцем УПЛ – лише звільнення Пушича вже замало
ФОТО: NHL.com, NBC.sport, ФК «Шахтар»