Жоден (!) з восьми претендентів на УПЛ не зможе грати вдома, якщо підвищиться

У Першій лізі – доволі щільна боротьба за право вийти в УПЛ. Прямі путівки отримують перші дві команди, ще дві – гратимуть стикові матчі з представниками найвищого дивізіону.

Однак у всіх них є одна велика проблема – стадіони.

Які вимоги в УПЛУсі стадіони, на яких можна проводити змагання, УАФ ділить на чотири категорії, з яких четверта – найвища, перша – найнижча. Критерії до кожної з категорій визначаються у відповідному положенні, вони ж впливають і на те, в яких турнірах можна грати на стадіонах тієї чи іншої категорії:

Категорія 1 – дозволено проведення матчів чемпіонатів серед команд клубів ПФЛ України Другої ліги, молодіжних та юнацьких складів команд (U-19 та U-21) і Кубка України до стадії 1/8 фіналу.

Категорія 2 – дозволено проведення матчів чемпіонатів серед команд клубів ПФЛ України Першої ліги, Кубка України до стадії 1/4 фіналу.

Категорія 3 – дозволено проведення матчів чемпіонату України серед команд клубів УПЛ, фінальні матчі Кубка та Суперкубка України, за узгодженням з ФІФА, УЄФА – офіційні міжнародні матчі.

Категорія 4 – дозволено проведення будь-яких матчів під егідою УАФ,

за узгодженням з ФІФА, УЄФА – офіційні міжнародні матчі».

Останній доступний публічно перелік категорій стадіонів датований 23 січня 2023 року – доступний тут.

Окрім того, УАФ, згідно з «Додатковими заходами безпеки для організації та проведення футбольних матчів в Україні в умовах воєнного стану», регулярно публікує списки стадіонів команд УПЛ, Першої й Другої ліги. Останні такі були оприлюднені 10 жовтня 2024 року – доступні тут: УПЛ, Перша, Друга ліги. Він доповнює перелік вище – наприклад, у переліку категорій стадіонів начисто відсутній рівненський «Авангард».

Окрім того, регламент УПЛ додатково передбачає, що стадіони мають, серед іншого, містити не менше 4500 глядачів – аналогічний мінімум встановлений і вимогами до категорії 3.

Тепер пройдемося по стадіонах вісімки претендентів – від останнього місця до першого.

ЮКСАСтадіон: НТК ім. Баннікова, Київ, 1678 місць

Суто номінально – у клубу з Тарасівки нема проблем зі стадіоном для УПЛ. Адже хоч НТК ім. Баннікова і має лише другу категорію, в разі потреби може бути залучений для проведення міжнародних матчів та матчів УПЛ.

Питання полягає в тому, що це не стадіон клубу ЮКСА і навіть не в їхньому рідному населеному пункті – тож свого стадіону, доступного для УПЛ, в клубу поки нема.

Альтернативні найближчі варіанти: НТК ім. Баннікова ним і є.

«Буковина»Стадіон:«Буковина», Чернівці, 12000 місць

Однойменний стадіон «Буковини» унаслідок виходу клубу до півфіналу Кубка України став предметом дискусій: йому присвоєно другу категорію (не через кількість місць – через інші невідповідності вимогам), тоді як у півфіналі треба щонайменше третя.

Не дозволяти грати півфінал Кубка «Буковини» та «Динамо» в Чернівцях – відверта нісенітниця

І якщо в Кубку це питання дискусійне, то в УПЛ, звісно, варто мати відповідний стадіон. Встигнуть допрацювати за літо за потреби?

Альтернативні найближчі варіанти: у Чернівецькій області таких нема – географічно і логістично найближчим стадіоном, доступним для УПЛ, є Тернопільський міський стадіон ім. Шухевича.

«Металіст 1925»Стадіон: «Арена Лівий Берег», «Млиново» урочище, тг Золочівська, Київська область, 4700 місць

Аналогічна ситуація, як і в ЮКСА, однак тут все ж вимушена – безпекові обставини,

на жаль, все ще не дозволяють проводити матчі у Харкові. Тож свого стадіону «Металіст 1925», доступного для клубу, поки не має – сподіваємося, що це ненадовго.

Альтернативні найближчі варіанти: «Арена Лівий Берег» ним і є.

«Металіст»Стадіон: «Авангард», Ужгород, 10383 місця

Така ж ситуація, ті ж причини, що й у їхніх харківських сусідів – і таке ж побажання якнайскоріше повернутися на ОСК «Металіст».

Альтернативні найближчі варіанти: ужгородський «Авангард» ним і є.

«Кудрівка»Стадіони: «Ювілейний», Буча, 1200 місць; «Кудрівка-Арена», Кудрівка, 500 місць

«Кудрівка» у Першій лізі переважно грає в Бучі на стадіоні першої категорії – покращення точно потрібні. Тим паче, що власна «Кудрівка-Арена» вміщує всього 500 глядачів – категорії не має, але допущена до Першої ліги. Виглядає вона так:

І якщо для Першої ліги принаймні «Ювілейного» в Бучі достатньо (хоча саме село Кудрівка – взагалі у Чернігівській області, ближче до межі з Сумською), то на УПЛ доведеться шукати інші варіанти.

Альтернативні найближчі варіанти: ОНСЦ «Чернігів», на якому свого часу в УПЛ грала «Десна»,

все ще не відбудований після влучання в нього росіян. Тож варто шукати варіанти в Києві й області – «Оболонь», «Колос» у Ковалівці, «Динамо» та й той же НТК ім. Баннікова можуть стати у пригоді.

«Агробізнес»Стадіон: «Юність», Волочиськ, 2700 місць

«Юність» – стадіон другої категорії, чого недостатньо для його використання в УПЛ. Головний тренер клубу Олександр Чижевський відповідав «Трибуні» на питання про інфраструктуру так:

«Зрозуміло, що на сьогодні є нюанси, над якими клуб працює. Але все для цього робимо».

Альтернативні найближчі варіанти: Волочиськ розташований у Хмельницькій області, де відповідних стадіонів немає – і фактично на межі з Тернопільською, де є вже згаданий Міський стадіон ім. Шухевича.

«Полтава»Стадіони: «Молодіжний», Полтава, 680 місць

Переважно «Полтава» грає у своєму рідному місті на стадіоні, що вміщує 680 глядачів (перша категорія) – ще один домашній матч провели у Горішніх Плавнях (друга категорія).

Обидва очевидно не підходять УПЛ.

Альтернативні найближчі варіанти: Очевидним видається варіант зі стадіоном «Ворскла» ім. Бутовського – один з семи стадіонів 4-ї категорії,

– адже він також знаходиться в Полтаві. Головне, щоб ця «Полтава» на вимогу змінити стадіон не відреагувала як попередня.

«Епіцентр»Стадіон: ім. Г. Тонкочеєва, Камʼянець-Подільський, 2500 місць

Стадіону лідерів Першої ліги просто нема в переліку категорій – знаємо, що він вміщує 2500 глядачів (за даними ПФЛ) і відповідає «Додатковим заходам безпеки...».

Навряд йому дадуть третю категорію – та й вимоги УПЛ ставлять планку в мінімум 4500 місць.

Альтернативні найближчі варіанти: І знову Тернопіль та стадіон ім. Шухевича! Адже у Хмельницькій області, як ми вже написали вище, відповідного стадіону немає.

Окрім того, можна ще альтернативно подивитися у Рівне та Житомир (і «Агробізнесу» теж).

У Першій лізі одразу 8 (!) претендентів на УПЛ: що про них треба знати

Фото: Жіночий футбол, ПФЛ, Стадіон «Авангард» Ужгородської міської ради

Источник: Tribuna.com