Учасниця жіночого руху спротиву «Зла мавка» розповіла про умови життя на окупованих територіях України

Правозахисні групи стверджують, що Москва останніми місяцями активізувала свою кампанію із «русифікації» окупованої України, ймовірно, претендуючи на ці території у будь-яких майбутніх мирних переговорах

На запитання, чому вона та інші українці вирішили продовжувати жити під російською окупацією, а не втікати, жінка на мить замовкла. «Я не знаю, як пояснити це відчуття. Це ніби ти просто не можеш повірити, що зло може перемогти. Навіть через три роки люди не можуть повірити, що це воно. Вони ще вірять, що окупація закінчиться. Ось чому вони ще залишаються тут і не втікають». Жінка, учасниця жіночої групи опору «Зла мавка», живе у місті на південному сході України, яке потрапило під контроль Росії лише через кілька днів після повномасштабного вторгнення у 2022 році. Про це йдеться у спецрепортажі CNN переказ якого пропонує Foreign Ukraine

Вона розповіла, що життя під російською окупацією виснажливе та неймовірно страшне.

«Вас можуть заарештувати за що завгодно. Вам потрібно турбуватися про все. Вам потрібно перевіряти свій телефон, вам потрібно перевіряти, що у вас у квартирі, вам потрібно приховувати багато речей, ви не можете говорити те, що думаєте, і ви не можете нікому довіряти», – сказала вона.

Президент США Дональд Трамп хоче, щоб війна в Україні закінчилася, навіть якщо це означатиме подальші територіальні втрати для Києва. Це може включати рідне місто жінки, яка належить до «Злої мавки».

«Люди за кордоном завжди говорять про території і забувають, можливо, що справа не лише у територіях. Справа в людях. А люди тут досі чекають. Люди не переїхали, і вони не хочуть переїжджати. І чому вони повинні переїжджати зі своїх домівок?» — риторично запитує жінка.

Степан, 22-річний українець, який нещодавно втік з окупованої території на півдні України до Херсона, що знаходиться під контролем Києва, на власному досвіді відчув, на що здатні окупаційні сили.

Степана та його батьків затримали російські війська влітку 2022 року. Його тримали під вартою два тижні, неодноразово били та катували електрикою. Його батьків тримали під вартою ще кілька місяців.

Нікому з родини так і не пояснили, чому їх затримують. Їх ніколи не засуджували та не звинувачували у жодних злочинах.

Коли Степана звільнили, його розлучили з рештою родини. Він опинився на лівому березі Дніпра,

який досі окупований Росією. Його матері Ользі вдалося втекти на територію, контрольовану урядом, після звільнення навесні 2023 року.

«Я дуже боявся. Щоразу, коли я виходив надвір, то озирався, чи не забрали вони мене знову або не зробили зі мною щось. Я б не виходив з дому, якби не було потреби. Так було щодня», – розповів Степан.

Йому пощастило, адже вдалося втекти і він возз’єднався зі своєю родиною. Його повернули завдяки «скоординованим зусиллям», до яких залучили «Ангелів», український спецпідрозділ, який рятує вразливих людей з окупованих територій. Степан та його родина сказали, що їм заборонили розголошувати подробиці операції.

Жахливі наслідки

І Степан, і учасниця «Злої мавки» заявили, що навіть найменша підозра у «проукраїнських» поглядах може мати жахливі наслідки для людей, які живуть під окупацією.

«Моїх друзів та знайомих часто забирали, бо вони не хотіли отримувати російський паспорт або не записувалися на військову службу. Їх забирали та повертали через тиждень зі зламаними руками та ногами, іноді й головами. Їх було багато, йдеться про десятки людей», – сказав Степан.

Правозахисні групи стверджують, що Москва останніми місяцями активізувала свою кампанію із «русифікації» окупованої України, ймовірно, претендуючи на ці території у будь-яких майбутніх мирних переговорах.

«Вони намагаються видалити все українське з нашого міста, від мови до традицій. Ми поширюємо українські вірші й твори українських авторів, а також (святкуємо) українські свята, просто щоб нагадати всім, що це не Росія, і ніколи не була, і ніколи не буде. Тут є пропаганда, пам’ятники у радянському стилі, радянські свята, і ми завжди стоїмо в чергах, як за радянських часів, щоб отримати допомогу, піти до лікаря чи отримати якісь документи, доводиться стояти в цих довгих чергах, і немає нормальних магазинів і брендів… лише речі, які можна купити на вуличних ринках, і якісь дивні китайські товари», – детально розповіла учасниця «Злої мавки».

Російська влада ретельно стирає українську національну ідентичність, релігію та мову в окупованій Україні. Вони влаштували фіктивні референдуми щодо приєднання до Росії та примушують місцеве населення стати громадянами Росії.

У березні 2025 року президент Росії Володимир Путін підписав новий указ, який зобов’язує громадян України, що проживають у цих районах, «врегулювати свій правовий статус», прийнявши російське громадянство. Згідно з указом, ті, хто не зробить цього до вересня 2025 року, стануть іноземцями та зможуть перебувати лише обмежений час.

Але Москва уже фактично змусила багатьох українців прийняти російські паспорти, тому що життя без них майже неможливе та дуже небезпечне.

Ті, хто не має російських документів, щодня стикаються із загрозою арешту та депортації до Росії, не мають права на роботу, доступу навіть до найбазовіших медичних послуг чи пенсій, а також їм заборонено володіти власністю.

«Ви навіть не можете викликати швидку допомогу без російського паспорта», – сказала жінка з руху опору.

Правозахисники неодноразово заявляли, що Москва порушує міжнародне право, змушуючи українське населення приймати російські паспорти.

«А потім велика проблема для чоловіків, яких (змусили отримати) російські паспорти, – тепер вони намагаються мобілізувати їх до російської армії. Вони хочуть змусити їх воювати проти власного народу», – додала жінка.

Ризикована спроба виїхати

Мільйони українців відмовляються залишати свої домівки на окупованих територіях – здебільшого тому, що досі вірять, що Київ за допомогою своїх західних союзників зрештою звільнить усі свої землі.

Є також ті, хто співчуває Росії та задоволений новим режимом – хоча і жінка-учасниця «Злої мавки», і Степан сказали, що вважають це лише невеликою меншістю.

«Це часто люди, які раніше не мали дуже хорошого життя. Наприклад, вони не мали освіти та не мали гарної роботи, але тепер, якщо вони голосно кричать «Я люблю Росію», то отримають роботу в уряді, а також допомогу та гроші від Росії», – сказала учасниця «Злої мавки».

SOS Донбас, українська гаряча лінія для людей, які проживають на окупованих територіях та в зонах бойових дій, у 2024 році отримала понад 57 500 телефонних дзвінків. Віолета Артемчук, директорка організації, сказала, що більшість людей просять поради щодо того, як безпечно виїхати, як отримати допомогу та які наслідки матиме перебування та примусове отримання російського паспорта.

Українська влада неодноразово радила людям на окупованих територіях робити все необхідне для безпеки.

«Якщо вам потрібно отримати якісь документи, отримайте їх. Це не змінює вашого статусу. Найкращим рішенням, якщо це можливо, є виїзд на контрольовану територію України», – заявив Георгій Тихий, речник Міністерства закордонних справ України, після оголошення указу, який вимагає від українців на окупованих територіях стати громадянами Росії.

Але для багатьох виїзд неможливий, бо це надто небезпечно, надто дорого та надто підступно.

«Теоретично виїхати можна, але потрібно пройти фільтрацію. Там все перевіряють, тож… скажімо, є жінка, чоловік якої був солдатом у 2014 році, і якщо вони це дізнаються, у неї буде величезна проблема, тому для неї безпечніше не намагатися. Але це може бути що завгодно, наприклад, коментар у соціальних мережах, щось на вашому телефоні, вони можуть просто заарештувати вас і депортувати до Росії», – сказала вона.

Тисячі громадян України були незаконно затримані та відправлені до Росії, а CNN задокументував випадки людей, яких затримували на російських фільтраційних пунктах, а потім відправляли до установ за тисячі кілометрів від України.

Неможливо безпосередньо перетнути кордон з окупованої України на територію, контрольовану урядом, а це означає, що кожен, хто бажає втекти, повинен проїхати через Росію, вибратися з Росії, а потім повернутися через Європу до України.

«Нелегко залишити все та стати біженцем. Ви не можете продати свою квартиру, ви не можете перетнути кордон з великою сумою грошей, ви не можете взяти багато… тому це можливо, але не для всіх», – сказала жінка.

Тож поки що вона та мільйони інших залишаються та з жахом спостерігають за новинами з Білого дому та інших місць.

«Люди дуже нервують і дуже бояться почути про переговори та про те, як наші міста стануть Росією, це найбільший страх. Але я можу вам сказати, що навіть якщо це станеться, опір не припиниться», – наголосила учасниця «Злої мавки».

volotyr1158aeaf8d
volotyr1158aeaf8d
Источник: Foreign Ukraine