Ліна Костенко та Бернар-Анрі Леві отримають медаль Шептицького: зірки культури за мир і солідарність
30 квітня 2025 року у Капітолії (Вашингтон) відбудеться церемонія вручення медалі імені Андрея Шептицького, якою відзначать легендарну українську поетесу Ліну Костенко та французького філософа й режисера Бернара-Анрі Леві за їхній внесок у зміцнення українсько-єврейських відносин. Костенко приєднається до події онлайн із Києва, тоді як Леві отримає нагороду особисто. Про це оголосили організатори – Єврейська конфедерація України та «Українсько-Єврейська Зустріч» – 25 квітня 2025 року, викликавши хвилю захоплення в соцмережах.
Деталі
Медаль Шептицького, заснована у 2012 році, вручається за просування діалогу між українським і єврейським народами. Цьогоріч нагороди вручать президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін і голова правління «Українсько-Єврейської Зустрічі» Джеймс Темертей. Ліна Костенко, чиї твори за радянських часів забороняли за відстоювання прав народів, зокрема євреїв, стала символом боротьби за гідність. Її поезія, сповнена сміливості та правди, надихає українців у війні проти російської агресії. "Як і Шептицький, вона завжди захищала скривджених",
– пишуть на X.
Бернар-Анрі Леві, автор 49 книг і 9 фільмів, прославився підтримкою України. У 2014 році він виступив на Майдані, а під час повномасштабного вторгнення зняв три документальні стрічки – «Чому Україна» (2022), «Слава Україні» (2023) і «Героям Слава» (2023). Його четвертий фільм, «Наша війна», вийде влітку 2025 року. Леві, єврей за походженням, також представляв Францію на вшануванні жертв Бабиного Яру у 2016 році. "Його роботи, як і вчинки Шептицького, відстоюють права людини", – зазначають організатори.
Митрополит Андрей Шептицький, який очолював Українську греко-католицьку церкву з 1901 по 1944 рік, під час Голокосту врятував сотні євреїв, переховуючи їх у монастирях і навіть у своїх палатах. Він відкрито засуджував нацистські звірства, звертався до Гіммлера та Папи Пія XII, а в пастирському посланні «Не убий» (1942) закликав не брати участі в геноциді. Медаль його імені символізує гуманізм і солідарність.
Церемонія у Вашингтоні стане моментом єднання двох культур. Фани у соцмережах уже називають подію "зустріччю титанів духу". Чи надихне вона нові проєкти на підтримку України? З урахуванням впливу Костенко та Леві, це лише початок.