В Ізраїлі знайдено закинутий візантійський монастир з унікальною мозаїкою
«Можливо, монастир був закинутий під час переходу до раннього ісламського періоду через погіршення ситуації з безпекою в регіоні», – припустив керівник розкопок Нір-Шімшон Паран. Про це інформує 50plus.com.ua.
У монастирському комплексі науковці виявили каплицю, трапезну, кухню, службові приміщення, а також винний прес. За словами дослідників, «головна будівля мала потовщені стіни, що надавало їй вигляду укріпленої споруди».
Одним із найяскравіших відкриттів стала унікальна мозаїка каплиці. «У центрі мозаїки зображено мальтійський хрест, а під ним, у рамці, трирядковий грецький напис, що згадує назву монастиря та імена чотирьох ченців, які там жили», – повідомили вчені.
У сусідніх кімнатах було знайдено чимало свідчень повсякденного життя монахів. «Конусоподібна виїмка в мозаїчній підлозі, ймовірно, служила для зберігання судини», – зазначив керівник робіт. Серед тутешніх артефактів були також кераміка, датована 460–475 роками н. е., та горщик для приготування їжі, розповіло видання Arkeonews.
У вимощеній каменем апсиді археологи натрапили на дві гробниці. «У східному кінці південної гробниці був вигравіюваний хрест»,
– зауважив Паран. Такі предмети, як стовп вівтарної перегородки, бронзовий гак, ланцюги та скляні лампи, наштовхнули дослідників на думку, що ця територія використовувалася для літургійних цілей.
Товстий шар попелу на кухні вказував на те, що тут активно готували їжу. А «нижня половина глечика, що була втоплена в підлогу, ймовірно, використовувалася як табун-пічка».
Також монастир мав власну виноробню: «У північно-східній частині господарського крила виявили давильну підлогу (5,7 × 6,0 м) з ухилом на південь». А ще команда розкопала вапновану відстійну яму та щось, схоже на цистерну.
На південь від монастиря археологи виявили фермерський будинок того самого періоду. До споруди додавалася прямокутна сторожова вежа з невеликим вікном. На підлозі вчені знайшли монету, датовану першою половиною VI століття.
Як зауважили в Управлінні старожитностей Ізраїлю, це відкриття пролило світло на повсякденне життя ченців, що населяли цей район у візантійську епоху.