Кухарі, інгредієнти та подорожі: 5 вдалих документальних серіалів про їжу

Що варто подивитися, аби дізнатися більше про кар’єрний шлях найвідоміших шеф-кухарів світу? А що — аби зрозуміти фундаментальні принципи готування їжі чи соціально-культурний контекст страв, які ми щодня їмо?

Суспільне Культура розповідає про нові та вже культові документальні серіали, які по-різному розкривають тему їжі та людей, які її готують, вивчають та вирощують.

Chef Show / “Шеф-шоу” (Netflix) Кадр із шоу Chef Show / “Шеф-шоу”. Netflix Продюсер, режисер та актор Джон Фавро найбільш відомий як постановник стрічки “Залізна людина” (і, можливо, ще як виконавець ролі Геппі — буркітливого тілоохоронця Тоні Старка) з кіновсесвіту Marvel, але він також гастроентузіаст та автор одного з найкращих фільмів про їжу в історії кіно.

Стрічка “Кухар на колесах” (2014) розповідала про втомленого високою кухнею кухаря, який вирішує звільнитися зі своєї роботи у вишуканому ресторані та віднайти жагу до життя та кулінарних експериментів. Задля цього він вирушає у подорож Америкою в маленькому фургончику, готуючи дорогою вуличну їжу. Натхненням для цієї зворушливої історії слугував досвід шефа Роя Чоя,

який після роботи у мішленівських ресторанах та найдорожчих готелях Каліфорнії вирішив відкрити власний бізнес — фургончик із корейськими ф’южн-тако. Чой слугував кулінарним консультантом та співпродюсером під час зйомок “Кухаря на колесах”, а у 2019-му вони з Фавро знову об’єдналися та зробили документальний серіал про спільні кулінарні пригоди. Вийшло пізнавально, весело та оптимістично.

Chef’s Table / “Стіл шефа” (Netflix) Героєм нового сезону документального серіалу буде Хосе Андрес – кухар та філантроп, чия організація World Central Kitchen протягом усієї повномасштабної війни постачає потерпілі міста їжею. Фото: Офіс Президента Документальний серіал від Netflix славиться не лише своїми іменитими гостями, але і якісно знятими та ретельно продуманими епізодами, кожен з яких детально розповідає про кар’єрний шлях певного шеф-кухаря та заклади, в яких він чи вона працювали.

З нагоди 10-річчя шоу серіал підготував спеціальний сезон, який розповідатиме про чотирьох легендарних кухарів, які вийшли за межі гастрономії й відзначилися позитивним впливом на суспільство:

Хосе Андреса, Томаса Келлера, Джеймі Олівера та Еліс Вотерс. Ці шефи протягом усієї своєї кар’єри змінювали наші уявлення про те якою може бути висока кухня, а головне — яким може бути вплив кухарів на навколишній світ.

Salt Fat Acid Heat / “Сіль Жир Кислота Тепло” (Netflix) Кадр із шоу Salt Fat Acid Heat / “Сіль Жир Кислота Тепло”. Netflix Кухарка, письменниця та ведуча шоу Самін Носрат керується блискучим у своїй простоті принципом — розбити кулінарію на чотири основні елементи (власне, згадані у назві шоу сіль, жир, кислота й тепло) та дослідити, як саме кожна ця речовина впливає на смак та текстуру інгредієнтів. Носрат підходить до своєї теми з максимально наукового боку — тут ви не знайдете абстрактних ідей чи складних рецептів, а правила, які ведуча ретельно пояснює у кожному епізоді, матимуть практичне використання, щоразу як ви заходитимете на власну кухню.

Anthony Bourdain: Parts Unknown / “Ентоні Бурден: Невідомі частини” Шоу Anthony Bourdain: Parts Unknown / “Ентоні Бурден: Невідомі частини”. Prime Video Американський шеф-кухар, письменник та телеведучий Ентоні Бурден був легендою ресторанної індустрії.

Його любили насамперед за вміння влучно та чесно описувати світ навколо (включно з не завжди гламурною реальністю життя професійних кухонь), звертати увагу на соціальні проблеми та пов’язувати їжу з ширшим культурно-політичним контекстом. Як і решта спадку Бурдена, його шоу на каналі CNN було не лише про їжу як джерело поживних речовин, а про те, як вона відображає нашу історію, створює та посилює соціальні зв’язки й загалом може розповісти безліч усього цікавого про людський досвід.

Omnivore / “Всеїдний” (Apple TV+) Шоу Omnivore / “Всеїдний”. Apple TV+ “Всеїдний” — ще один серіал про кухню та культуру, цього разу від Рене Редзепі, засновника одного з найвідоміших ресторанів сучасності, копенгагенського закладу Noma. Кожен епізод присвячено інгредієнту, важливому для їжі та культури в різних частинах світу: бананам, чилі, каві, кукурудзі, свинині, рису, солі та тунцю. Але Редзепі цікавить не лише те, що можна приготувати з цих інгредієнтів, але й історії людей, які їх вирощують та транспортують, а також цілих спільнот, які виживають завдяки цій їжі.

Виконавчим продюсером серіалу є Метт Гулдінг, автор книжок про їжу та продюсер шоу “Ентоні Бурден: Невідомі частини”. Епізоди “Всеїдного” були зняті в Данії, Сербії, Таїланді, Іспанії, Японії, Перу, Південній Кореї, Франції, Колумбії, Індії, Балі, Руанді та Мексиці.

Як повідомляв “Галицький кореспондент”, за перший вікенд “Ти [Романтика]” зібрала в прокаті 2,6 млн грн