У 2024 році в Європі сталися наймасштабніші повені за більш ніж десятиліття, стверджують учені (ВІДЕО)
Минулого року Європа зіткнулася з наймасштабнішою повінню з 2013 року: 30% річкової мережі континенту постраждали від значних повеней, заявили у вівторок вчені, оскільки зміна клімату, викликана викопним паливом, продовжує спричиняти зливи та інші екстремальні погодні умови.
У 2024 році внаслідок повеней у Європі загинуло щонайменше 335 осіб і постраждало понад 410 000, ідеться у спільній доповіді Служби зміни клімату Європейського союзу Copernicus і Всесвітньої метеорологічної організації про клімат Європи.
Найбільше постраждала Західна Європа: 2024 рік увійшов до десятки найвологіших років у регіоні за всю історію спостережень, починаючи з 1950 року. Шторми і повені — найдорожчі погодні екстремальні явища в Європі, торік збитки від них перевищили 18 мільярдів євро.
У глобальному масштабі 2024 рік став найтеплішим роком у світі від початку ведення обліку, а також найтеплішим для Європи — найдинамічнішого континенту планети. Нині на планеті приблизно на 1,3 градуса Цельсія тепліше, ніж у доіндустріальну епоху, здебільшого через антропогенну зміну клімату.
«Кожна додаткова частка градуса підвищення температури має значення,
тому що вона посилює ризики для нашого життя, економіки та планети», — сказала генеральний секретар ВМО Селеста Сауло.
У доповіді наголошують на позитивних моментах, зокрема на тому, що 2024 року відновлювані джерела енергії вироблятимуть рекордні 45 % енергії в Європі, а більшість європейських міст мають плани щодо кращої адаптації до зміни клімату.
Однак екстремальні погодні умови були зафіксовані по всьому континенту. У Південно-Східній Європі встановилася найтриваліша в історії спека, що тривала 13 днів, льодовики Скандинавії скорочувалися найвищими темпами за всю історію спостережень, а тепловий стрес посилився по всьому континенту.
Більша частина Східної Європи постраждала від відсутності дощів і посухи, в той час як повені обрушилися на Західну Європу.
Майже третина всієї річкової мережі Європи перевищила поріг «високої» повені, а 12 % перевищили рівень «сильної» повені 2024 року.
Руйнівні повені у Валенсії наприкінці жовтня стали причиною більшості людських жертв та економічного збитку, заподіяного повенями в Європі: унаслідок стихії загинули 232 людини. Шторм «Борис» у вересні обрушив на країни Центральної Європи, включно з Австрією, Чехією, Німеччиною та Словаччиною, найсильніший дощ за всю історію спостережень.
Науковці підтвердили, що зміна клімату зробила такі зливи більш імовірними, оскільки спекотніша атмосфера може утримувати більше води, що призводить до інтенсивного дощу. Кількість водяної пари в атмосфері досягла рекордного рівня у 2024 році.
Інші чинники, що впливають на повені, включають управління річками та міське планування, яке визначає, чи будуються будинки та об'єкти інфраструктури в районах, схильних до повеней.