Підсумки тижня, що минув: 15.04 - 22.04


ПІДСУМКИ ТИЖНЯ, ЩО МИНУВ: 15.04-22.04

СУВЕРЕНІТЕТ УКРАЇНИ


«Стаття 17. Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу…»
«Стаття 73. Винятково всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України…». Джерело: Конституція України.

МИРНИЙ ПЛАН США


У «мирному плані» Дональда Трампа обговорюють можливість контролю за припиненням вогню, що здійснюватиме спільна комісія у складі України, росії та держави, що не входить до НАТО.
Про це пише The New York Post, інформує «Цензор.НЕТ».
Один із чиновників адміністрації Д. Трампа розповів, що угода може передбачати розгортання європейських сил в Україні, якщо припинення вогню буде досягнуто.
«Складна частина полягає в тому, який вигляд матимуть сили безпеки. Ми називаємо це силами стійкості. Сили стійкості – це частина гарантій безпеки, яких хочуть українці, і ми сподіваємося, що вони їх отримають», – зазначив він.
Також елементом обговорень є створення окремої сили для моніторингу припинення вогню. Це буде «спільна комісія» України, рф та третьої країни, що не є членом НАТО. Вона мала б спостерігати за лінією фронту, щоб переконатися, що сторони склали зброю.
Як вважає чиновник адміністрації Д. Трампа, США також можуть долучитися, проте не «чоботами на землі, а як фінансова сила, разом із третьою стороною». Джерело: https://censor.net.

ПРО МИРНУ УГОДУ


Європейський парламент виступив проти спроб змусити керівництво України до капітуляції перед росією винятково заради оголошення про досягнення мирної угоди.
Про це йдеться в резолюції Європарламенту «Продовження непохитної підтримки України від ЄС після трьох років загарбницької війни росії», затвердженій 12 березня.
«Європарламент… рішуче засуджує будь-які спроби шантажу керівництва України для капітуляції перед російським агресором з єдиною метою – оголошення так званої «мирної угоди», – йдеться в тексті резолюції. Джерело: https://www.eurointegration.com.ua.

ПРОПОЗИЦІЯ ПУТІНА


Вперше від початку повномасштабного вторгнення рф володимир путін запропонував провести прямі переговори між Києвом та москвою. Йдеться про удари по цивільній інфраструктурі одне одного. Про це пише Reuters, інформує «Цензор.НЕТ».
«Хоча Зеленський не відповів прямо на пропозицію путіна, він наголосив у своєму нічному відеозверненні, що Україна ‟готова до будь-якої розмовиˮ про припинення вогню, яке б припинило удари по мирному населенню.
Обидва лідери стикаються з тиском від Сполучених Штатів, які погрожували відійти від своїх мирних зусиль, якщо не буде досягнуто певного прогресу», – йдеться у виданні.
Раніше Володимир Зеленський запропонував «відмовитися від будь-яких ударів далекобійними дронами та ракетами по цивільній інфраструктурі на термін щонайменше 30 діб із можливістю продовження». Джерело: https://censor.net.

США ВІДХОДЯТЬ?


США можуть вийти з переговорів про припинення війни в Україні, якщо одна зі сторін заважатиме досягненню миру. Про це заявив Президент США Дональд Трамп під час спілкування з журналістами.
Під час телефонної розмови із генсеком НАТО Марком Рютте державний секретар США Марко Рубіо заявив, що США готові відійти від посередницьких зусиль у встановленні миру в Україні, якщо найближчим часом не з’явиться чіткого шляху до миру. Джерело: https://censor.net/.

ОСТАННЯ ДОПОМОГА?


Майже жодних обговорень щодо нового пакета військової допомоги Україні наразі не ведуть, принаймні до того моменту, поки не вичерпається нинішня підтримка, яку проштовхнула в останні місяці адміністрація Д. Байдена. Як інформує «Цензор.НЕТ», про це пише The New York Times.
За словами прихильників України в американському Конгресі, незважаючи на те, що поточна військова та фінансова підтримка України, призначена ще в останні місяці президентства Джо Байдена, наближається до завершення, в Білому домі та на Капітолійському пагорбі майже не ведуть жодних дискусій щодо нового пакета допомоги.

ПОЗИЦІЯ УКРАЇНИ


Україна ніколи не визнає змін своїх міжнародно визнаних кордонів і не відмовиться від жодної частини своєї території. Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий, інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на Укрінформ.
Г. Тихий також озвучив три принципові позиції, яких Україна дотримується в межах мирного врегулювання: жодну з окупованих територій не буде визнано російською; Україна не погодиться на обмеження своєї обороноздатності, Збройних сил або міжнародної допомоги; жодна третя країна не має права вето на вступ України до міжнародних альянсів. Джерело: https://censor.net.

ПРАГНЕННЯ МИРУ


Представники США на зустрічі в Парижі заявили, що вони хочуть домогтися повного припинення вогню у війні України з росією впродовж найближчих кількох тижнів. Про це повідомляє видання Bloomberg із посиланням на обізнані джерела.
Як зазначають, переговори в Парижі за участю Президента Франції Емманюеля Макрона та спецпредставника США Стіва Віткоффа, а також українських посадовців, були зосереджені здебільшого на тому, щоб якнайшвидше перейти до припинення вогню та міцного миру в Україні.
«Американські чиновники вказали, що очікують значного прогресу найближчим часом, і учасники зустрічі в четвер погодилися працювати в цьому напрямі», – пише Bloomberg. Джерело: УНІАН.

УГОДА ПРО КОПАЛИНИ


Україна та Сполучені Штати Америки підписали меморандум, який є кроком на шляху до угоди про економічне партнерство. Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
«Сьогодні зробили крок до спільної зі США Угоди про економічне партнерство. Україна і Сполучені Штати Америки підписали Меморандум, який засвідчує конструктивну спільну роботу наших команд та намір фіналізувати й укласти угоду, яка буде вигідна обом нашим народам», – ідеться в заяві міністерки.
За словами Ю. Свириденко, зараз готують створення Фонду інвестицій у відбудову України. Угода відкриє можливості для залучення «значних інвестицій, модернізації інфраструктури та взаємовигідного партнерства України та Сполучених Штатів». Джерело: УНІАН.

РОСІЯ ПРОТИ МИРУ


Постійний представник рф в ООН Василь Небензя заявив, що на цьому етапі «нереалістично» говорити про припинення вогню в Україні. Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на Укрінформ. «За цих обставин говорити про припинення вогню на цьому етапі просто нереалістично», – заявив В. Небензя.

ДОПОМОГА ПРЕЗИДЕНТА


Президент США Дональд Трамп не хоче допомагати Україні, навіть якщо натомість отримає 50 млрд дол. з фондів ЄС. Він відмовився від відповідної вигідної угоди, висунувши нові звинувачення щодо Президента України Володимира Зеленського. Про це пише Bild, інформує «Цензор.НЕТ».
Зазначають, що Україна терміново потребує нових систем протиповітряної оборони, щоб запобігти новим масовим убивствам цивільного населення росією, які схожі до ракетних атак російських військ на Кривий Ріг і Суми.
На запитання журналіста про те, чи планує він продавати Україні нові ракети ППО, Д. Трамп відповів: «Знаєте, він (В. Зеленський) завжди хоче купувати ракети. Але послухайте, якщо ви починаєте війну, ви маєте знати, що можете в ній перемогти. Не можна починати війну проти противника, який у 20 разів більший, а потім сподіватися, що хтось дасть вам ракети».
В Україні відмова Вашингтона спричинила обурення, зазначає OSINT-аналітик BILD Юліан Рьопке: спостерігачі й активісти заявляють, що така політика Д. Трампа тільки потурає путіну і сприяє продовженню кровопролиття.
Нагадаємо, раніше Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна готова заплатити 15 млрд дол. за 10 систем протиповітряної оборони Patriot. Джерело: https://censor.net.

ДУМКА ПРЕЗИДЕНТА


Американський Президент Дональд Трамп стверджує, що Сполучені Штати «обікрала та використала» майже кожна країна у світі.
Про це він заявив під час брифінгу з прем’єркою Італії Джорджею Мелоні, інформує «Цензор.НЕТ».
Зазначимо, що Д. Трамп називає «обкраданням» дефіцит торгового балансу з іншими країнами, що більшість економістів вважає нісенітницею.

ПРО РІШЕННЯ США


Сполучені Штати проголосували проти резолюції ООН про співпрацю з Радою Європи. Ця резолюція містила засудження агресії росії проти України. Про це йдеться в заяві представництва США в ООН, інформує «Цензор.НЕТ».
Генасамблея ООН 16 квітня розглядала резолюцію «Співпраця між Організацією Об’єднаних Націй і регіональними та іншими організаціями: співпраця між Організацією Об’єднаних Націй і Радою Європи». Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, але дев’ять країн проголосували проти, серед них – США, росія, Білорусь, Еритрея, Конго, Малі, Нікарагуа, Нігер та Судан. Нагадаємо, 24 лютого США вже голосували проти резолюції ООН, яка засуджувала російську агресію проти України, бо вона нібито суперечить зусиллям Вашингтона посадити обидві сторони за стіл переговорів і припинити війну.

ФІГУРАНТІВ ЗВІЛЬНЕНО


Вищий антикорупційний суд (ВАКС) 15 квітня обрав запобіжні заходи ще для двох підозрюваних у так званій справі про «золоті яйця» Міноборони. Про це повідомляє пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Зокрема, для колишнього керівника Департаменту Міноборони суд застосував запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту з покладенням певних процесуальних обов’язків. Зокрема, екскерівник має здати на зберігання закордонні паспорти й утриматися від спілкування з іншими фігурантами справи.
Крім того, для ще одного директора компанії-постачальниці харчів для ЗСУ застосовано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 1,2 млн грн з покладенням певних обов’язків.
САП не уточнює прізвищ підозрюваних, однак, за інформацією Transparency International Ukraine, йдеться про ексначальника департаменту Міноборони з речового забезпечення ЗСУ Богдана Хмельницького та про директорку ТОВ «ОК Ленд Фуд» Ларису Швець.
Для жодного з підозрюваних у справі не обрали запобіжного заходу, пов’язаного з арештом.
Як повідомляли, 2 квітня НАБУ оголосило про підозру п’ятьом особам у так званій справі про «золоті яйця Міноборони». Серед підозрюваних – ексначальник департаменту Міноборони з речового забезпечення ЗСУ Богдан Хмельницький, підприємниця Тетяна Глиняна, якій були підконтрольні компанії постачальники, а також колишній директор компанії «Преміум Компані» Микола Дешпетко, директор ТОВ «Актив Компані» Валерій Мелеш та директорка ТОВ «ОК Ленд Фуд» Лариса Швець.
Раніше ВАКС вже випустив Валерія Мелеша під заставу в розмірі 1,2 млн грн. Чоловік керує ТОВ «Актив Компані», з яким Міноборони й уклало скандальний договір, що передбачав постачання яєць для ЗСУ за ціною 17 грн за штуку. Ексдиректора іншого постачальника харчів для ЗСУ ТОВ «Преміум Компані» Миколу Дешпетку суд відпустив під заставу в розмірі 5 млн грн.
Водночас колишній міністр оборони Олексій Резніков, який очолював міністерство в період дії цієї схеми, наразі не перебуває в статусі підозрюваного або свідка в цій справі, а Тетяна Глиняна завчасно втекла з України, це визнавали в НАБУ. Тому Т. Глиняну оголосили в розшук.
За даними слідства, завдяки маніпуляціям із затвердженим у Міноборони каталогом продуктів харчування для ЗСУ протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, підконтрольні Т. Глиняній, незаконно отримали надприбутки на суму понад 733 млн грн. Джерело: https://censor.net.

П’ЯТЬ РОКІВ ДЛЯ БЛОГЕРА


Чернівецький апеляційний суд залишив чинним вирок щодо місцевої блогерки, яку звинуватили в публікації відео в TikTok, на якому, як з’ясував суд, було показано військовий об’єкт – обласний збірний пункт. Жінка знімала процес примусової мобілізації. Про це йдеться в ухвалі суду, повідомляють у Єдиному реєстрі судових рішень.
ЗМІ повідомляють, що блогерка також співпрацювала з кількома місцевими виданнями як журналістка.
Відповідно до рішення суду, розміщеного в Єдиному реєстрі судових рішень, інцидент трапився в серпні 2024 року. Опубліковане відео з назвою «Рятуємо хлопця» зібрало 8 тис. 600 переглядів, після чого було видалено із сервісу.
За даними судових матеріалів, журналістка стверджувала, що метою зйомки було документування можливих порушень прав людини під час примусової мобілізації. Однак прокуратура наполягала, що за кадрами можна було ідентифікувати розташування військового об’єкта, а обвинувачена нібито проігнорувала попередження про потребу припинити зйомку.
Суд першої інстанції визнав жінку винною в розголошенні інформації про місце перебування військового об’єкта в умовах воєнного стану. Окрім того, що журналістку ув’язнили на п’ять років, у неї конфіскували смартфон, яким вона здійснювала зйомку. Джерело: https://ukranews.com.


ОБВИНУВАЛЬНИЙ АКТ


Обвинувальний акт Петрові Порошенку в так званій «вугільній справі» нелегітимний – про це заявили під час брифінгу журналістам адвокати п’ятого президента. Про це інформує «Цензор.НЕТ» із посиланням на пресслужбу «ЄС».
За словами адвокатів, документ мав підписати генеральний прокурор. Однак генпрокурора Костіна, якого звільнили торішнього жовтня після скандалу з «прокурорами-інвалідами», днями призначили послом України в Нідерландах. А кандидатуру нового генпрокурора Президент В. Зеленський не вносить на розгляд Верховної Ради. Джерело: https://censor.net.

ДВА ВИПАДКИ


Застрелився ще один курсант Національної академії державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. 19 квітня на Буковині знайшли тіло курсанта з ознаками вогнепального поранення. Як інформує «Цензор.НЕТ», про це «Суспільному. Хмельницький» розповіла речниця Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Юлія Шевченко.
З її слів, за попередніми даними, 19 квітня, близько 18:20 години 19-річний курсант військового вишу з Хмельниччини, який ніс службу на ділянці відповідальності Чернівецького прикордонного загону, вистрелив собі в голову із ввіреної йому зброї.

Источник: Сторісс