Музика активувала ті рецептори в мозку, які залучені в задоволення від їжі та сексу
Прослуховування приємної музики виявилося здатним активувати ті ж рецептори в мозку, що залучені у відчутті задоволення від їжі та сексу. Раніше ці рецептори вважали відповідальними лише за відчуття фізичного, а не естетичного задоволення. Але нові знання про їхні функції можуть знайти застосування в розробці музичної терапії болю та нейропсихіатричних розладів, пов’язаних із порушенням здатності відчувати задоволення. Дослідження опублікували в European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging
Як досліджували вплив музики на задоволення?Науковці досліджували активність μ-опіоїдних рецепторів, які залучені у відчутті задоволення від так званих первинних, або фізичних, винагород, зокрема їжі та сексу. Щоб виміряти активність цих рецепторів, науковці використовували мічений радіоактивним атомом вуглецю препарат, що з ними зв’язується. За допомогою позитрон-емісійної томографії, яка допомагає виявити такі радіоактивні сполуки, дослідники визначали активацію рецепторів у різних ділянках мозку під час прослуховування приємної музики та у стані спокою.
Як виявилося,
прослуховування музики активувало опіоїдні рецептори в передній частині смугастого тіла та орбітофронтальній корі — ділянках головного мозку, які мають так звані осередки гедонізму. Активація цих рецепторів у прилеглому ядрі, яке відповідальне за відчуття задоволення та винагороду, призводило до виділення опіоїдних сполук і відчуття приємних мурашок по шкірі від прослуховування музики. Майбутні дослідження допоможуть зрозуміти, яку роль ці рецептори відіграють у знеболювальному, емоційному та когнітивному ефекті музичних терапій психічних захворювань, зокрема антисоціальних розладів.
- Прослуховування приємної музики може викликати фрісон, тобто приємні мурахи по шкірі. Науковці вперше виміряли активність мозку за допомогою ЕЕГ під час фрісону та виявили залучення до нього орбітофронтальної кори, пов’язаної з обробкою емоцій.