Третина американців вірить російській дезінформації — дослідження
Джерело: Forbes
Третина американців попалася на російську дезінформацію та інші фейкові заяви в Інтернеті. Про це свідчить національне опитування YouGov, проведене на замовлення компанії NewsGuard, котра спеціалізується на перевірці достовірності інформації.
У дослідженні 1 000 респондентів ознайомили з десятьма неправдивими твердженнями, зокрема три з них походили з російських ЗМІ або були поширені в основному ними.
Дослідники з’ясували, що американці вірять у дезінформацію Кремля до тривожного рівня — спільно з іншими неправдивими твердженнями щодо охорони здоров’я та медицини, виборів і міжнародних конфліктів, — мовиться у повідомленні.
Так, 78% опитаних вважали щонайменше одне з цих тверджень правдивим. Тоді як менш як 1% змогли правильно визначити всі десять фейкових заяв.
Наприклад:
- 25% американців вірили що до половини допомоги США Україні розікрали українські посадовці.
- Понад 50% помилково вважали що Україна продала ХАМАСу американську зброю.
- Лише менше половини змогли розпізнати як фейк твердження, що вакцини проти COVID-19 вбили від 7,3 до 15 мільйонів осіб.
Зокрема останнє твердження базується на маніпулятивному аналізі даних з американської системи звітів про побічні ефекти вакцинації, що містить неперевірену інформацію. Аналіз здійснив Едвард Дауд — колишній портфельний менеджер BlackRock, який не має досвіду у медицині і вже раніше поширював фейки про вакцини.
Дослідники відзначили, що віра у фейки не залежала від політичної приналежності: як демократи, так і республіканці вірили у хоча б одне неправдиве твердження. Однак республіканці з більшою ймовірністю повірили російським фейкам: 57,6% піддалися принаймні одній російській заяві, у порівнянні з лише 17,9% демократів і 29,5% осіб, котрі не відносяться до жодної конкретної партії.
Минулого року Мін’юст США звинуватив двох осіб у переказі майже $10 млн через компанію в Теннессі для публікації фейків про Україну. Також відомство конфіскувало 32 інтернет-домени, які використовувалися російськими урядовими структурами для впливу на вибори 2024 року.
За словами ексгенпрокурора Мерріка Гарленда, однією з цілей цих кампаній було “досягнення вигідного для Росії результату виборів”.
Загалом NewsGuard попереджає, що зусилля Росії щодо впливу на американців стають усе витонченішими — і часто успішними.
У боротьбі між вигадкою та реальністю вигадка, більша частина якої створена потужною російською машиною дезінформації, здається, перемагає, — мовиться у попередженні.
Запис Третина американців вірить російській дезінформації — дослідження спершу з'явиться на Букви.