Папа Франциск: віхи життя, акценти папства й оцінка війни Росії проти України

Мерхат Шаріпжан, Рей ФерлонгПапа Франциск, народжений Хорхе Маріо Берґольйо в Буенос-Айресі, Аргентина, помер у понеділок, 21 квітня, у віці 88 років.266-й папа Римсько-католицької церкви, він був першим папою латиноамериканцем, першим єзуїтом та першим понтифіком, який народився за межами Європи за понад тисячоліття.НекрологБерґольйо, син італійських емігрантів, працював хіміком-технологом до того, як вступив до єзуїтів у 1958 році.Він був висвячений у священника в 1969 році і був провінційним настоятелем єзуїтів в Аргентині з 1973-го до 1979 року.У 1998 році був призначений архиєпископом Буенос-Айресу. Через три роки папа Іван Павло ІІ підніс його до Колегії кардиналів.Обраний папою у 2013 році, після відставки папи Бенедикта XVI. Він обрав ім’я Франциск на честь святого Франциска Ассізького, що символізує «прихильність до смирення та бідних» .Під час свого папства він робив акцент на милосерді, соціальній справедливості та турботі про довкілля.У 2015 році Папа Франциск видав енцикліку «Laudato si» (українською: «Хвала Тобі»), закликаючи до глобальних дій щодо зміни клімату та турботи про довкілля.

Франциск також посилив міжконфесійний діалог, зокрема підписавши Документ про людське братерство з Великим Імамом мечеті Аль-Азгар в Єгипті, Ахмедом Мухаммедом аль-Таїбом у 2019 році – історичну угоду, яка сприяє миру та співіснуванню між різними конфесіями.Папа Франциск був відомий своїм пастирським підходом, виступаючи за «бідну Церкву для бідних» і простягання руки допомоги маргіналізованим громадам.Він доклав зусиль для реформування фінансової системи Ватикану та боротьби з сексуальними зловживаннями католицьких священнослужителів.У 2025 році він опублікував свою автобіографію «Надія», в якій розповів про своє життя і папську місію.В останні роки життя Папа Франциск зіткнувся з кількома проблемами зі здоров'ям. У 2021 і 2023 роках він переніс дві операції у черевній порожнині. Він також мав проблеми з опорно-руховим апаратом і часто пересувався на візку.Незважаючи на це, стверджують у Ватикані, Франциск дотримувався суворого графіку, продовжуючи виконувати свої пастирські обов'язки та здійснювати міжнародні подорожі.На початку 2025 року Папу Франциска госпіталізували з полімікробною інфекцією дихальних шляхів,

яка переросла в подвійну пневмонію. Його стан вимагав тривалого перебування у лікарні.«Боляче і ганебно»: Франциск про війну Росії проти УкраїниПапа Франциск не виголошував свою заключну щорічну молитву «Ангел Господній» особисто. Але в тексті його звернення сказано, що третя річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого є «болючою і ганебною подією для всього людства».Він також висловив «солідарність із замученим українським народом».Передсмертна заява Понтифіка була його останньою спробою надати Ватикану голос у цій війні.Хоча попередні заяви папи Франциска, загалом можна трактувати як заклик до росіян і укрїнців помиритися, що не сприймали в Україні.Особливу критику викликала заява у березні 2024 року, в якій Франциск закликав Україну знайти «мужність підняти білий прапор» для мирних переговорів з Росією.Пізніше папа Римський сказав, що «першою умовою» миру є те, щоб Росія «припинила свою агресію».Однак, протягом свого папства Франциск загалом уникав конкретної критики на адресу Росії через її повномасштабну агресію проти України. Це викликало розчарування.

У червні 2022 року папа Франциск хоч і засудив «жорстокість» російських військ, ала разом з тим припустив, що війна була «можливо, якимось чином спровокована». Це прямо перегукується із головною тезою Кремля, який бездоказово звинувачує Україну в тому. що саме вона спровокувала велику війну.Засудивши агресивні дії Москви, Франциск проте ніколи прямо не згадував Путіна, і весь час намагався дотримуватися лінії рівновіддаленості або рівнонаближеності до «стражденного» українського народу та до «великого російського народу». Це викликало невдоволення українців – жертв російської збройної агресії.Навесні 2022 року, після початку повномасштабної агресії Росії проти України з бомбардуванням та обстрілами усієї її території, та вторгнення російської армії на українську територію по всій довжині сухопутного і морського кордонів, папа Римський Франицик схвалив проведення напередодні Великодня Хресної дороги за спільної участі українки й росіянки, що мало символізувати примирення. Офіційний Київ назвав цей крок обурливим. У 2023 році під час тієї ж події влаштували подібну сцену за участі українського та російського юнаків. «І знову спроба прирівняти жертву й агресора», – відреагували у МЗС України.Презединт України Володимир Зеленський 13 травня 2023 року мав зустріч із папою Римським у Ватикані. Керівництво України неодноразово запрошувало Франциска відвідати Україну. Але він так і не приїхав.

Источник: Радіо Свобода