Удар РФ по Сумах: українці обговорюють нагородження військових
Жахлива ракетна атака РФ по центру міста Суми вранці неділі, 13 квітня, вивела цинізм російського керівництва на новий рівень, як зауважують в Україні: адже удар одномоментно забрав життя десятків людей у важливий для християн день - Вербну неділю. За останніми даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, внаслідок атаки загинуло 34 людини, серед яких - двоє дітей. Поранення отримали 119 людей, з яких 15 - діти.
Атаку засудили світові лідери, а в Україні розгорнулася дискусія щодо причин цього удару. Спочатку нардепка Мар'яна Безугла дорікнула, що українських військових досі збирають в одному місці для нагородження, що наражає їх на загрозу цілеспрямованого удару з боку РФ. Потім мер Конотопа Артем Семеніхін звинуватив керівника Сумської ОВА Володимира Артюха у погодженні проведення в Сумах заходу з нагородження військових 117-ї бригади.
Дві балістичні ракети РФПо Сумах ударили дві балістичні ракети. Як розповів президент України Володимир Зеленський, одна поцілила в будівлю університету, а друга фактично розірвалася над вулицею. "Удар прийшовся просто по центру міста.
У Вербну неділю. Тільки абсолютно відбита сволота може робити таке", - зазначив він у вечірньому відеозверненні 13 квітня.
Саме повторний удар призвів до великої кількості смертей та поранень, адже, за даними місцевої влади, ракета містила касетний боєприпас. "Друга балістична ракета, випущена росіянами по Сумах, була ймовірно начинена осколковими елементами та вибухнула у повітрі, щоб завдати максимального ураження людям на вулицях міста. За попередніми висновками, більшість мирних людей загинуло саме від цих уражуючих елементів", - повідомив начальник Сумської міської військової адміністрації Сергій Кривошеєнко.
За його даними, вибух стався приблизно в 200 метрах від місця першого влучання, в районі, де знаходиться житлова забудова, навчальні заклади та магазини. "Такі дії терористів вказують на сплановану атаку саме по цивільних обʼєктах та мирних людях на вулицях", - додав Кривошеєнко.
У той же день Головне управління розвідки (ГУР) міністерства оборони України встановило бригади російської армії, які запустили балістичні ракети по Сумах. "Злочинного удару по Сумах двома балістичними ракетами типу "Іскандер-М"/KN-23 завдали російські розрахунки 112-ї та 448-ї ракетних бригад з території населених пунктів Ліскі у Воронезькій та Леженьки у Курскій областях держави-агресора відповідно",
- написав керівник ГУР Кирило Буданов. - "Наша спільна справа зробити так, щоб жоден воєнний злочинець - від тих, хто давав накази, до тих, хто запускав ракети - не уникнув відплати".
У Генеральному штабі Збройних сил України (ГШ ЗСУ) також пообіцяли відповідь, зазначивши, що Росія вкотре демонструє небажання миру. "Її мета - посіяти страх. Але Росія отримає лише нашу лють і невідворотну відплату. Наша відповідь буде жорсткою", - заявили у ГШ ЗСУ.
Читайте також: "Культура безкарності": європейські газети про удар РФ по Сумах
Докори військовим та главі Сумської ОВАТим часом в українському суспільстві та соцмережах дискурс перейшов до ймовірних причин удару РФ. Усе почалося з докору головнокомандувачу Збройних сил України Олександру Сирському та командувачу Сил територіальної оборони ЗСУ Ігорю Плахуті від народної депутатки Мар'яни Безуглої у тому, що в армії продовжують збирати військових на шикування та нагородження. "Не збирайте військових на нагородження, а тим більше у цивільних містах, - знову росіяни мали інформацію про скупчення. І на полігонах досі шикування...
", - написала вона у Telegram.
Також Безугла нагадала про інший трагічний випадок, який стався у листопаді 2023 року під час нагородження: удар РФ по шикуванню 128-ї бригади. Нардепка зауважила, що пройшло достатньо часу для покарання винних, але цього досі не відбулось.
Своєю чергою міський голова Конотопа Артем Семеніхін звинуватив керівника Сумської ОВА Володимира Артюха у погодженні проведення заходу з нагородження військових 117-ї бригади тероборони з нагоди річниці її створення. За його словами, керівника Сумської ОВА попереджали про небезпеку, проте Артюх все одно погодив проведення заходу. "Ціллю номер один були мирні люди, насамперед діти. Ціллю номер два були військові, яких фактично зібрав і погодив зібрання, і був присутній на цьому зібранні голова Сумської ОВА Артюх. І правоохоронці вже цим питанням займаються", - наголосив Семеніхін, додаши, що військові не постраждали, адже були в укритті.
Сам Володимир Артюх наразі публічно не відреагував на звинувачення мера Конотопа.
DW звернулася до генштабу ЗСУ та 117-ї бригади та оперативно-тактичного угруповання військ (ОТУВ)
"Сіверськ" з проханням підтвердити факт зібрання і нагородження військових, але там відмовилися від коментарів. Примітно, що заяви Безуглої та Семеніхіна спростувало міноборони РФ, заявивши, що вдарили ракетами у Сумах по "місцю наради" оперативно-тактичної групи "Сіверськ". При цьому РФ стверджує, що внаслідок цього вбила понад 60 військових ЗСУ. Перевірити ці дані під час війни неможливо. Нині публічно відомо, що більшість жертв удару стали цивільні та співробітники служб, які ліквідовували наслідки удару.
Тим часом Бердичівська РВА повідомила, що внаслідок ракетного удару у Сумах загинув колишній заступник командира 26 артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича, командир військової частини А1476 - полковник Юрій Юла. Однак обставини його загибелі не повідомляється. Чи був він на нагородження, якщо таке було, чи опинився випадково у місці влучання ракети - невідомо.
Скупчення військових можна уникнутиЯкщо в університеті справді збирали військових для нагородження, то люди, які віддали ці накази, мають відповідати перед військовим трибуналом,
переконаний ветеран АТО, публіцист і директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий. "На жаль, військового трибуналу в нас нема. Але мав би бути, тому що я не знаю як розглядати подібні справи в звичайному цивільному суді", - каже він у розмові з DW.
Великого скупчення військових в одному місці, за словами Дикого, можна уникнути, а навіть якщо це й робити, то не посеред міста. "Адже російські ракети не дуже точні, і цілитись могли в них, а влучити у цивільних", - наголошує ветеран АТО.
Читайте також: Європа реагує на удар по Сумах: Для РФ немає нічого святого
При цьому Дикий вказує на цинізм росіян, адже, навіть якщо метою удару були військові, то РФ розуміли, що точно постраждають цивільні. Втім, ще велике питання, чи дійсно цілилися у військових, додав він. "Ця версія викликає певні запитання, особливо після того, як стало відомо, що як мінімум друга ракета була із шрапнельно-осколковою бойовою частиною, яка не передбачена для пробивання укриттів. Вона навпаки найбільшу шкоду завдає під час удару по відкритій площі, на якій знаходяться люди.
Тобто питання насправді, чи взагалі було це якось пов'язано з військовим. Ймовірно, це був абсолютно свідомий удар саме по центру цивільного міста", - розмірковує Дикий.
Стратегія примушення України до капітуляціїВійськовий оглядач, координатор групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець переконаний, що удар по центру Сум є одним з важливих елементів загальної стратегії примушення України до капітуляції або примусу закінчити війну на умовах Кремля. "Основна мета - сформувати у громадській думці українців "різке несприйняття будь-якого продовження війни". Острах у масовій свідомості, відчуття безпорадності та фатальності - головні "цільові пріоритети" ворога", - написав він у Facebook.
Таким чином, за словами Машовця, РФ хоче розхитати внутрішній соціально-політичний стан і максимально знизити рівень стійкості та спроможності продовжувати чинити спротив.
Правозахисниця: Перестаньте шукати винних в УкраїніСвоєю чергою громадська діячка та правозахисниця Олександра Дворецька закликала перестати шукати винних в Україні і не спрямовувати свої атаки на військових,
які захищають Україну щодня. "Наша задача - фіксувати російські злочини, говорити про них розсудливо, дотошно до фактів і деталей, домагатися відповідальності тих, хто віддав наказ", - написала вона у Facebook.
Дворецька наголосила, що дюди у формі збираються не лише для нагороджень, а й готують плани, координацію, евакуацію, оборону. При цьому правозахисниця вказала на порушення Росією правил війни, зокрема принципів, закріплених в міжнародному праві (Urban warfare). "Коротко можна окреслити так: не стріляти туди, де точно будуть цивільні, не використовувати зброю, яка вбиває наосліп велику кількість людей, не виправдовуй удар, якщо ціною буде знищене життя цивільних людей і інфраструктури міста", - зазначила вона.
Боєголовка зі шрапнеллю - зброя, яку запускають не в ціль, а в усіх одразу, додала Дворецька. "Така ракета не розрізняє хто ти, військовослужбовець чи вчителька, дитина чи дорослий, стоїш біля автобусної зупинки, в концертному залі чи на лавці у сквері. Це тисяча стальних куль, які летять з божевільною швидкістю і забирають життя. Це не точковий удар. Це - терор міста", - підсумувала вона.