У Раді хочуть запровадити закон про протидію сексуальним домаганням до жінок у ЗСУ
Олена Шуляк згідно з даними Міноборони, за останні роки кількість жінок у ЗСУ зросла до 68 тисяч, а на січень 2025 року 20% усіх кандидатів становлять жінки.
У Верховній Раді України очікують на розгляд законопроєкту, який спрямований на посилення боротьби з дискримінацією за статевою ознакою, гендерною нерівністю, а також із сексуальними домаганнями та насильством щодо жінок, які служать у ЗСУ. На сьогоднішній день такі інциденти вже не є рідкістю.
РБК-Україна повідомляє, посилаючись на коментар Олени Шуляк, голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування та містобудування, голови партії "Слуга народу".
Шуляк уточнила, що йдеться про законопроєкт №13037, який передбачає внесення змін до Дисциплінарного статуту ЗСУ та Статуту внутрішньої служби ЗСУ в частині гендерної рівності та боротьби з дискримінацією. Цей документ також спрямований на поліпшення механізмів забезпечення військової дисципліни, запобігання та усунення проявів дискримінації та сексуальних домагань.
Жінки в ЗСУ обіймають різні посади, включно з командирами піхотних підрозділів,
снайперами, кулеметницями та іншими. Однак наявність зброї не захищає їх від упередженості та насильства.
Шуляк зазначила, що випадки насильства не поодинокі, і що правоохоронні органи, які розслідують такі справи, не ведуть статистику. Проте правозахисні організації фіксують зростання звернень на гарячі лінії з питань сексуального насильства. Дослідження, проведені правозахисною організацією "МаршЖинок", засвідчили, що лише 12 із 46 жінок у ЗСУ повідомили б про факти насильства. Жінки часто бояться осуду і звинувачень у тому, що вони самі винні.
Законопроєкт №13037 був розроблений для внесення важливих змін до Дисциплінарного статуту та Статуту внутрішньої служби ЗСУ. Шуляк пояснила, що Міноборони створило робочу групу для розробки інструкції щодо поводження з випадками дискримінації та сексуальних домагань, а також інших правопорушень.
Основні зміни, запропоновані законопроєктом, включають:
- Розширення поняття військової дисципліни, що включає рівність прав і можливостей для жінок і чоловіків, а також запобігання дискримінації.
- Встановлення обов'язку військовослужбовців не допускати негідних дій,
пов'язаних із цією проблемою.
- Обов'язок командирів негайно реагувати на правопорушення, включно із затриманням порушника.
- Введення нової підстави для відсторонення військовослужбовця від служби в разі таких правопорушень.
- Зміни в механізмі призначення та проведення службового розслідування, включно з обов'язковою присутністю психолога та представника уповноваженого підрозділу з питань гендерної рівності.
- Додаткові гарантії для тих, хто повідомляє про правопорушення, зокрема захист від дисциплінарної відповідальності та звільнення.
"У Львові сусіди стали протистояти ветерану з інвалідністю через встановлення пандуса, а в Києві дитину труїли в школі через інвалідність. Незважаючи на це, парламент уже три роки не може ухвалити законопроєкт, який би забезпечив захист для цих людей", - додала Шуляк.
Законопроєкт №5488, спрямований на захист українців від дискримінації та злочинів на ґрунті нетерпимості, не може пройти через парламент через спротив деяких депутатів. Шуляк наголосила на необхідності активної адвокації для того, щоб хоча б провести перше читання цього законопроєкту.