В Херсоні триває оптимізація закладів охорони здоров"я: для чого і як це відбувається

У Херсоні триває оптимізація закладів охорони здоров'я. Це вже викликало чимало хибної інформації та поширення чуток. Журналісти Кавун.City намагаються розібратись, що сталось.

Наприкінці березня 2025 року у Херсонській МВА повідомили, що держава реформує систему охорони здоров’я у надважких умовах війни. Херсонська громада, яка фактично є прифронтовою, максимально відчуває на собі нагальні проблеми, які мають долатися шляхом реформування медичної галузі, зазначили тоді в МВА. Зокрема, необхідність оптимізації функціонування лікарень у зв’язку зі зменшенням населення майже в чотири рази. Нагадаємо, за різними оцінками в Херсоні, який до окупації налічував понад 200 тисяч населення, наразі проживає 50 — 60 тисяч.У Херсонській МВА також зазначили, що роблять усе можливе для збереження кадрового потенціалу і надання якісних медичних послуг у Херсоні.

Що відбувається з фінансуванням медициниСтаном на 2025 рік фінансування закладів охорони здоров’я з боку Національної служби охорони здоров’я зменшилось майже на 60 %. Проте з 2023 року В Херсонській МВА виділили з місцевого бюджету на підтримку медзакладів Херсонської міської територіальної громади майже 160 млн грн. Наразі дефіцит державних коштів на утримання медичних закладів відчувається у Херсоні дуже гостро,

втім, у поточному році медикам Херсона запланували виділити ще майже 120 млн грн. на заробітну плату та оплату комунальних послуг.

Всі медичні заклади країни мають увійти до спроможної мережі медзакладів для подальшого функціонування у нових реаліях, зокрема в реаліях Перемоги після завершення війни. Відтак, задля збереження медичних закладів у Херсоні та недопущення ліквідації в місті ухвалили рішення об'єднати кілька медичних закладів. Таким чином державні кошти оптимізують і збережуть досвідчений персонал. Так, об'єднують наразі психіатричний, перинатальний та геріатричний центри Херсонської міської ради до чинних медзакладів:

  • КНП «Херсонський міський психіатричний центр» та КНП «Херсонській міський геріатричний центр» – до КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних»;
  • КНП «Херсонський міський перинатальний центр II рівня ім. З.С. Клименко» – до КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського».
Важливо стоматологічна допомога теж повністю виключена з державного фінансування і зможе функціонувати тільки на повному самозабезпеченні та фінансуватися за окремими місцевими програмами.

Саме тому власне структурні відділи, які надавали стоматологічні послуги, виводять зі складу двох лікарень Херсона і передають до міської стоматологічної поліклініки.

Частина розпорядження щодо оптимізації стоматологічної лікарні в ХерсоніФото: https://miskrada-ks.gov.ua/Автор: Херсонська МВА

Лікарні ніхто не закриваєУ Херсонській МВА в коментарі для Кавун.City наголошують: лікарні ніхто не закриває, персонал ніхто не позбавляє роботи. Навпаки: йдеться про максимальну оптимізацію роботи відповідно до реалій Херсона (зменшення поточної кількості населення щонайменше в чотири рази, нестача від того фахівців, постійні обстріли тощо), аби херсонські медики не відчули зменшення державного фінансування.

Однією з ознак того, що жодна з лікарень, підзвітних Херсонській МВА, не збираються закривати, є те, що в усіх лікарнях активно триває робота з облаштування в умовах постійних обстрілів Херсона. Приміром відбувається організація безбар'єрного простору в лікарнях Херсона. Приміром у лікарні імені Лучанського у березні — квітні 2025 року встановили таблички з назвами у тактильному вигляді та шрифтом Брайля (для людей з вадами зору),

на поручнях – рельєфні позначення поверхів. Самі поверхи також позначені тактильними елементами. На шляхах руху приклеєні тактильні смуги, тактильні плитки для адаптації, встановлені пандуси з поручнями, мнемосхема (тактильна схема руху в приміщенні). Сходи облаштовані контрастним маркуванням, на парковці спеціально відведені місця для транспортних засобів людей з інвалідністю.

Для зручності пацієнтів у приймальному відділенні облаштували кабінети з безбар’єрним доступом: маніпуляційний, з пересувним рентгенапаратом, гінекологічний, ендоскопічних та ультразвукових досліджень, а також усі оглядові приміщення. Як зовні, так і всередині лікарні наявні пандуси, засоби пересування для людей з інвалідністю та маломобільних.

Всього на території Херсонської міської клінічної лікарні ім. О.С. Лучанського вже розмістили 196 тактильних табличок, 1 мнемосхему, 12 тактильних плит, 58 інформаційних тактильних наліпок на поручнях та тактильні смуги. Подібні заходи зі створення безбар'єрних просторів планують продовжувати в усіх медичних закладах Херсона.

Тактильні таблички в лікарні імені ЛучанськогоФото:

Херсонська МВААвтор: Херсонська МВА

З лютого 2025 року у КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» та «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» можна безкоштовно зробити комп’ютерну томографію (КТ). Йдеться про пацієнтів, які уклали договір з НСЗУ на амбулаторну допомогу та мають відповідне обладнання та можливості для обстеження. Саме за таких умов держава сплачує за проведення КТ. Обов'язково мати показання до КТ та направлення від сімейного або лікаря-куратора. Якщо пацієнт перебуває на лікуванні у стаціонарі, усі необхідні обстеження входять до відповідного пакету послуг та проводяться одразу в тій лікарні, куди його госпіталізували.

Також триває передача різного необхідного обладнання від донорів і партнерів для лікарень Херсона.

Томограф у ХерсоніФото: Херсонська МВААвтор: Херсонська МВА

Читайте також: Роман Мрочко більше не очолює Херсонську МВА: згадуємо два роки управління містом

Тримаймося разом!

  • Підпишись на наш Telegram-канал: там — оперативні херсонські новини та інсайди
  • Наш проєкт, присвячений новинам українського Криму: Кримська бавовна
  • Наш Instagram: фото, колажі, короткі цікаві тексти
  • Наш Youtube: подкасти, цікаві відео з Херсона та про Херсон
  • Підтримати нас можна на PayPal kavuncity.red@gmail.com
Все буде Україна!

Источник: Кавун.Сity