Пилип Орлик – гетьман України та його доба

До 315-річчя від дня ухвалення Конституції Пилипа Орлика (1710 р.), в приміщенні довідково – інформаційного відділу ОННБ, з 16 квітня 2025 року експонуватиметься книжково-ілюстративна виставка «Пилип Орлик – гетьман України та його доба»

Пилип Орлик – державний і політичний діяч, дипломат, полководець, публіцист, поет – без сумніву, належить до найбільш яскравих постатей не лише української, а й загалом європейської історії першої половини XVIII ст.

Предками П. Орлика були чеські дворяни, що покинули Чехію під час Гуситських воєн XV ст., виїхали до Польщі й осіли в Кракові. У XVII ст. представники однієї з гілок роду перебралися до Великого князівства Литовського і поблизу Вільна отримали землю. Там, у селі Косуті, і народився Пилип Орлик 11 жовтня 1672 р. Його батько був католиком, у 1673 р. він загинув під Хотином, б’ючись з турками. Мати походила з православної родини, саме вона зробила все можливе, щоб дати синові належне виховання та освіту.

Наприкінці 80-х років XVII ст. родина Орликів переїхала до України, де майбутній гетьман вступив у Києво-Могилянський колегіум (нині - академія)

та успішно закінчив навчання. П. Орлик був глибоко релігійною людиною, крім української, знав польську, французьку, німецьку та шведську мови. Він виявляв високий інтерес до книжок, любив читати, відвідувати бібліотеки, мав талант поета.

Вирішальну роль у житті та кар’єрі Пилипа Орлика відіграв гетьман України Іван Мазепа. Гетьман І. Мазепа високо цінив освічених, здібних і роботящих людей, яким був і П. Орлик. Мазепа наблизив його до себе і призначив Орлика на посаду генерального писаря, який був найвпливовішим у раді правлячої генеральної старшини.

Розуміючи необхідність врегулювання державного життя та юридичних гарантій прав і статусу козацької старшини, Орлик взявся до розробки «Пактів і Конституції прав і вільностей Війська Запорозького». Після смерті І.Мазепи, у 1710 р., на козацькій раді поблизу турецької фортеці в Бендерах, генерального писаря Пилипа Орлика обрали гетьманом Війська Запорозького «обох сторін» Дніпра. Тоді ж було укладено документ, який увійшов до скарбниці вітчизняної та світової політико-правової думки під назвою першої Конституції України.

Він завершувався присягою П. Орлика. Ставши гетьманом України у вигнанні, Пилип Орлик зустрічався з багатьма провідними європейськими політичними діячами. Деякі з них залишили свої відгуки про нього як про людину і невтомного борця за українську справу.

Прийняття й реалізація Конституції гетьмана Пилипа Орлика на початку XVIII ст. засвідчили високій рівень політичної культури тогочасного українського суспільства, адже її окремі положення випереджали тогочасну правову думку країн Європи, фактично проголосивши Україну демократичною республікою. Українська Конституція 1710 р. стала невичерпним політико-правовим джерелом для наступних державотворчих змагань українського народу.

Запрошуємо гостей та користувачів ОННБ відвідати виставку, яка адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України. На виставці представлені наукові та популярні видання, періодичні джерела, які висвітлюють історичний портрет українського політичного діяча першої половини XVIII ст. гетьмана Пилипа Орлика та його добу.

Источник: ОННБ