Скандальний проєкт Ташлицької ГАЕС загрожує унікальній природі та козацькій спадщині
Національний екологічний центр України (НЕЦУ) повідомив про чергові спроби добудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС) та планів підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки +16,9 м на річці Південний Буг.
Цей проєкт загрожує унікальним природним територіям та біорізноманіттю Південного Бугу, наголошують у Всесвітньому фонді природи WWF-Україна.
Йдеться про проєкт радянських часів, який АТ “НАЕК Енергоатом” знову намагається реалізувати попри численні зауваження природоохоронної спільноти, масові протести громадськості та попередні відмови Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України у 2021 та 2023 роках.
Так 10 квітня відбулись громадські слухання планованої діяльності Енергоатома щодо завершення будівництва Ташлицької ГАЕС з підвищенням рівня Олександрівського водосховища до відмітки 16,9 м.
“Ці плани стосуються унікальної природної та культурної території півдня України — гранітно-степового Побужжя. Це місце — один із небагатьох збережених куточків дикої природи, де існують рідкісні види флори й фауни, а природні пороги річки підтримують якість води.
Водночас цей регіон є частиною важливої пам’ятки української історії та козацької традиції — історичного ландшафту центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорізького”, — підкреслює керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Підняття рівня водосховища Ташлицької ГАЕС може завдати непоправної шкоди та призвести до:
● Затоплення природних порогів
● Порушення цілісності пам’ятки національного значення
● Затоплення території Смарагдової мережі
● Зростання втрат води через випаровування з “дзеркала” водосховища
● Зменшення туристичної привабливості регіону
Підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі в рамках добудови Ташлицької ГАЕС призведе до затоплення цінних природоохоронних територій.
Під загрозою опиняться частини Регіонального ландшафтного парку “Гранітно-Степове Побужжя” та Національного природного парку “Бузький Гард”, що входять до складу природно-заповідного фонду України. Це — пряме знищення унікальних природних ландшафтів та середовища існування рідкісних видів.
У 2021 році на Миколаївщині учасники війни на сході України, зокрема Олександр Терещенко та Олег Кравець, прикували себе до скелі на знак протесту проти підняття рівня Олександрівського водосховища і затоплення острова Гардовий. Останній, Олег Кравець загинув 11 травня під Бахмутом внаслідок мінометного обстрілу. Військовий служив у 28-й окремій механізованій бригаді імені Лицарів Зимового Походу, у складі якої обороняв Україну від російського нашестя і в 2014-2015 роках.
Попри те, що на сході Олег Кравець (позивний «Кара») втратив одну ногу та отримав серйозне поранення другої, воїн став до лав ЗСУ і під час повномасштабного вторгнення.
Джерело: Nikcenter