У Львівському університеті відбулася Х Міжнародна науково-практична конференція «Філософсько-психологічні аспекти духовності для утвердження перемоги і миру на Землі»

Організувала захід кафедра теорії та історії політичної науки філософського факультету ЛНУ ім. Івана Франка у співпраці з Інститутом психології імені Г.С. Костюка НАПН України та низкою українських й іноземних наукових та освітніх установ.

Відкриття конференції розпочалося з благословення отців УГКЦ. Єпископ Володимир Груца поблагословив усіх присутніх і побажав миру в цей світлий великодній час. «Цьогоріч конференція святкує свій трояндовий ювілей, тож сьогодні кожен присутній є трояндою в тому букеті зусиль і напрацювань». Отець наголосив на важливості тематики конференції, фокусом якої є проблема утвердження перемоги та миру, і висловив сподівання на те, що захід допоможе знайти шляхи прийняття миру в серцях людей.

Надалі з вітальним словом виступила професорка кафедри теорії та історії політичної науки ЛНУ ім. Івана Франка Наталія Жигайло. Вона розповіла про історію конференції, становлення якої розпочалося ще в 2005 році на кафедрі соціології економічного факультету, спершу в межах кафедри, через рік – у межах факультету, вже згодом – Університету і всієї України,

а в останні 10 років захід набув статусу міжнародного.

До вітань доєднався також перший проректор Львівського університету Андрій Гукалюк. Він підкреслив актуальність тематики заходу, що підтверджує, зокрема, широка географія учасників цьогорічної конференції. Серед них – науковці та практики з Румунії, Словаччини, Німеччини, Польщі та багатьох українських закладів вищої освіти. Присутнім проректор побажав «збагатитись духовно і нести цю духовність у собі, передаючи насамперед молоді, студентами, пропагувати її у своїх родинах, адже це допоможе здобути справедливий мир і довгоочікувану перемогу в цій жорстокій війні».

Після цього слово надали народному депутатові України, першому заступникові голови Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, професору Михайлові Цимбалюку, який закцентував на різних аспектах тематики конференції. «Першим важливим аспектом конференції є філософія перемоги як духовний ресурс. Це спроба осмислити, що надає нам сили у найтяжчі часи. Ідеться про цінності, які не змінюються під тиском обставин, про гідність,

свободу, єдність, які живлять наш дух. Наступне – це психологічні аспекти формування духовності молоді, це дуже важлива тема, адже сьогоднішня молодь – це не просто майбутні лідери, це люди, які вже зараз формують Україну – відкриту, свідому і стійку. Ще один важливий аспект – публічна дипломатія як інструмент просування українськості у світі. Це наш голос за кордоном, голос мільйонів українців, які мріють повернутися додому, але гарантія їх повернення – це стабільність, спокій, безпека, створення робочих місць, можливість виховувати тут дітей. Це, зокрема, завдання влади – парламенту, уряду, президента. Ще одне не менш актуальне питання – екомайбутнє України та світу в умовах війни. Багато хто забуває, як в умовах війни страждає і нищиться природа, яку ми маємо передати прийдешнім поколінням. Усе це – виклики, на які ми чекаємо відповіді від вас, бо ви фахівці – хто в науці, хто в практиці, а духовенство – фахівці людських душ», – зауважив Михайло Цимбалюк і висловив свою готовність допомагати втілювати рішення учасників конференції на рівні законодавчих ініціатив.

До вітального слова запросили також голову Ради підприємців у Львівській області Ростислава Сороку. Він розповів про те, як вперше долучився до організації цієї конференції ще 10 років тому. «Робота над цим проєктом спонукала нас під іншим кутом подивитися на наші дії, наші зусилля, програми та ініціативи. Вона надихнула багатьох з нас налагодити контакти з навчальними закладами, працювати з молоддю. Ми пройшли ці роки разом і продовжуватимемо нашу працю. В умовах перебудови різних процесів, які відбуваються у світі, в суспільстві виникає психологічна нестабільність і хтось має стати стабілізатором усіх цих процесів. І я вірю, що буде закладено нові міцні основи майбутньої відбудови країни. Адже духовність – це та сутність, без якої немає держави», – наголосив Ростислав Сорока.

До вітань долучився і депутат Львівської обласної ради, завідувач кафедри обліку і аудиту ЛНУ ім. Івана Франка Юрій Раделицький. Він поділився спогадами про те, як розпочиналася конференція багато років тому, і наголосив, що дослідження філософсько-психологічних аспектів духовності не втрачає своєї актуальності,

а навпаки стає особливо важливим у часі війни. «Ми завжди говорили про духовність, про Бога, але саме зараз, коли йде війна, ця тема набула особливої актуальності. Зараз, у цей Світлий тиждень, слова про утвердження миру і перемоги на Землі в аспекті духовності лунають по-особливому значуще, тож я бажаю, щоб уже найближчим часом настав мир і ми обговорювали вже аспекти духовності у мирний час», – сказав Юрій Раделицький.

Після привітань розпочалося пленарне засідання конференції. Наталія Жигайло виступила із доповіддю на тему «Роль громадських організацій для утвердження перемоги і миру на Землі». Вона розповіла про історію створення та діяльність двох громадських організацій, головою яких вона є, – Всеукраїнської громадської організації «Товариство психологів України» та Асоціації викладачів-католиків. Завідувач кафедри психології Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, професор Мирослав Савчин охарактеризував особливості метаметодологічного підходу в аналізі проблем психологічної науки. Доктор психологічних наук, професор Сальваторе Джакомуцці (Італія)

розповів про підтримку психічного здоров’я у кризових ситуаціях в умовах війни. Завідувач кафедри європейського права ЛНУ ім. Івана Франка Михайло Микієвич проаналізував питання вдосконалення механізмів вступу в ЄС як ключової умови відновлення України. Доктор психологічних наук, професор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Володимир Моргун виступив із доповіддю на тему «Навіщо нищити пам’ять про великого українського педагога зі світовим ім’ям?». Під час пленарного засідання прозвучали також цікаві та пізнавальні виступи колег із Польщі, які представили своє бачення філософсько-психологічних аспектів духовності в умовах війни.

Надалі робота конференції продовжилась у рамках чотирьох наукових напрямів: «Філософія Перемоги як духовний ресурс України», «Психологічні аспекти формування духовності молоді як майбутнього України», «Публічна дипломатія на шляху просування українськості у світі» та «Екомайбутнє України та світу в контексті подолання наслідків війни».

За матеріалами Прес-центру Львівського національного університету імені Івана Франка.

Источник: Westnews.info