Замість кіоску – висотка: під Луцьком – скандальне будівництво (фото)

Біля Луцька, у селі Липини, не так давно приватне підприємство «Ефект» розпочало будівництво нової висотки Сусіди почали бити на сполох, мовляв, зводять багатоповерхівку з порушеннями. Зокрема, нарікали на невідповідність санітарним нормам, порушення будівельних норм та взагалі ставили під сумнів законність будови. Щобільше, землю під квартири, ймовірно, отримали завдяки схемам. А отримував її ніхто інших як ексголова Луцької районної ради Олександр Гурський

Журналісти сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» дізнавалися, що ж там відбувається та чому мешканці прилеглих будинків не в захваті від нових сусідів.

Землю отримали завдяки «туалетній схемі»?Зауважимо, що ділянка, на якій має вирости будова, спершу була у комунальній власності. Зі слів сусідів, це мала бути так звана зелена зона між приватними оселями та АЗС, бо ж, відповідно до норм, такі об'єкти має розділяти певна відстань.

Натомість на початку 2025-го земля опиняється у приватних руках ексголови Луцької районної ради Олександра Гурського, якого, до слова, на цю посаду обрали з порушеннями й згодом через суд «попросили».

Зазвичай, аби отримати комунальну ділянку у власність, треба виграти аукціон. Тобто землю виставляють на відкриті торги й за неї змагаються. Хто запропонував найбільшу ціну – того і перемога. Проте законодавство не досконале, а земельне й поготів, і тут, на жаль, є місце для не зовсім чесного заволодіння ділянкою. Наприклад, її можна отримати взагалі без аукціону. Відповідно до закону, першочергове право на територію має особа, у якої там є якась власність.

Тут і з'являється так звана «туалетна схема». Приватизуєш якийсь невеликий об'єкт, наприклад, туалет чи МАФ і все – отримуєш першочергове право на землю без усіляких там аукціонів.

Така ситуація сталась і в селі Липини: спершу на ділянці з'явилась мала архітектурна форма, звичайнісінький вагончик, кажуть люди. Простояла вона недовго, одразу після того, як Гурський отримав право власності, МАФ вивезли й почали підготовчі роботи. Власне, факти про отримання землі через набуття на ній власності об'єкта журналістам телеканалу «Конкурент TV» підтвердили й у Підгайцівській сільраді, де зазначили:

«Ділянка знаходиться у приватній власності Олександра Григоровича Гурського.

Він її викупив, бачу реєстрація 22 січня 2025 року. Ділянка була в оренді, здається, там було чи приміщення, чи ще щось. Було без аукціону, якщо є власність на приміщення на ділянці. Це як виняток іде за 134 статтею Земельного кодексу. За скільки викупив не скажу, бо треба дивитися договір купівлі-продажу», – кажуть у відділі земельних ресурсів та кадастру.

Цікаво, що цей вагончик, завдяки якому ділянка й відійшла у приватні руки, у реєстрах значитьсяяк ціла будівля. Щоправда, зараз вона прикрашає околиці «Епіцентру» у тих же Липинах. Можливо, чекає свого часу іще для чогось.

Наголосимо: наші колеги із телеканалу «Конкурент TV» телефонували до пана Олександра, аби поцікавитися долею цієї ділянки. Проте той, почувши питання, кинув слухавку.

Зараз на цих квадратних метрах території приватна фірма «Ефект», якою володіє Сергій Бохонко взялась будувати нову багатоповерхівку.

Хто такий Сергій Бохонко та ПП «Ефект»?Фірма «Ефект» працює на будівельному ринку вже давно. Так підприємство зареєстрували ще 25 років тому – у квітні 2000-го. Місце реєстрації – село Цумань,

що в Луцькому районі. Основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель, а розмір статутного капіталу становить понад 2,6 млн грн.

Здебільшого «Ефект» будує на околицях обласного центру, наприклад, серед його творінь ЖК «Grand Липини», ЖК «Перший квартал» та таунхауси на вулиці Карбишева у Луцьку. Власником і директором компанії є вже не раз згаданий Сергій Бохонко.

До слова, пан Бохонко – зять ексдепутата Волинської облради. Чоловік і сам у 2020-му рвався у депутати, але вочевидь із цим не склалося. Балотувався ж він у Підгайцівську сільраду від округу №2 (Липини та Струмівка), на якому фірма пана Сергія звела по житловому комплексу.

Щобільше, ПП «Ефект» засвітилося й у кримінальній справі проти Підгайцівського сільського голови Юрія Семенюка і його команди. Останніх звинувачують у привласненні мільйонів гривень. Схема, зі слів правоохоронців, працювала просто: фіктивні ФОПи, завищені кошториси, оплата «в темну» за готівку.

Зауважимо, співпрацюють Гурський та Бохонко вочевидь не вперше. Адже, згідно з декларацієюпро доходи Олександра Гурського,

незаконно обраний голова районної ради у 2024-му отримував кошти від фірми Бохонка за надання майна в оренду.

Будують з порушеннями?Питань до самого будівництва дуже багато, проте відповідей на них – як кіт наплакав. Зокрема, відповідно до містобудівних умов, які видавались на цю будову, площа забудови ділянки не має перевищувати 35%. Якщо ж глянути на проєкт багатоповерхівки неозброєним оком, видно – вилізли навіть за межі допустимого.

Щобільше, зараз там почали рити котлован під майбутню висотку, який теж займає чималу площу. Чи дотримались вимоги про 35% забудови – судіть самі.

Ми вже згадували, що поруч із розгорнутим будівництвом стоїть заправка. Так-от, згідно зДержавними санітарними правилами планування і забудови, відстань від АЗС до найближчої житлової забудови має становити не менше 50 м. Саме такою, кажуть тамтешні, була відстань від заправної станції до їхніх осель, але зараз між ними росте багатоповерхівка. Журналісти «Конкурент TV» цікавились у директора фірми-забудовника «Ефект» Сергія Бохонка цим питанням. На що почули: «ми це вирішимо» Проте як саме приватні будівельники мають дотриматися санітарних норм,

Бохонко не зазначив.

Переймають місцеві мешканці й долею каналізації. Бо ж кажуть: забудовник хоче її перенести, щоб мати де облаштувати паркомісця під вікнами ЖК. Інформацію про, так би мовити, переїзд каналізації підтвердив і виконроб. Але не став казати, куди ж та, за їхнім задумом, має перекочувати. Люди ж бідкаються, мовляв, хочуть усе висунути на середину і так вузької дороги, щоб забудовник таким чином зміг розширити свою територію.

У міському водоканалі ж пояснюють: жодних погоджень не видавали й до них за ними представники ПП «Ефект» не зверталися. Разом з тим там наголосили:

«Одночасно повідомляємо, що перенесення існуючої вуличної каналізаційної мережі, прокладеної по вул. Заньковецькій в с. Липини, можливе лише за умови надання письмового дозволу (погодження) про її перенесення із її власником (балансоутримувачем)», – йдеться у листі водоканалу.

Балансоутримувачем, зі слів жителів, є одна з їхніх сусідок, яка теж не давала жодних погоджень.

На що дивляться органи контролю?Кому в цій історії тільки не писали мешканці сусідніх будинків. Оббивали пороги й поліції,

і прокуратури, і держархбудконтролю, і в місцеву раду стукалися. Якщо узагальнити, відповідь одна – або відписка, або заяви перекидають на інші відомства.

Спершу жителі подались у прокуратуру, де їхній лист перенаправили у Луцьке РУП, мовляв, ця справа належить до компетенції саме цього органу.

«Ваша заява скеровується для розгляду у межах компетенції до Луцького РУП ГУНП у Волинській області та управління ДІАМ у Волинській області», – йдеться у листі.

У Луцькому райуправлінні ж кажуть: будівництва взагалі на території не виявлено:

«На момент розгляду повідомлення на місці ймовірного будівництва будинку початку будівельних робіт не виявлено. Дана територія використовується як автостоянка для місцевих мешканців. Для отримання додаткової інформації надіслано запит до Підгайцівської сільської ради», – зазначено у відповіді поліції.

Крім того, подались і до віцепрем'єр-міністра з відновлення України Олексія Кулеби де описали усі ймовірні порушення та просили провести позапланову перевірку:

«У містобудівних умовах та обмеженнях не дотримано норми щодо будівництва в сільських населених пунктах в межах котеджного будівництва житлових будинків не вище трьох поверхів.

В МБУО допущено зловмисне порушення норм ДБН про 50 м від автозаправних колонок до запланованого будинку, використання санітарно-захисної зони АЗС під зелені насадження, віддаль від запланованого будинку до сусідньої житлової забудови менш як 15 м, проігноровано забезпечення жителів вільними зонами відпочинку для розміщення дитмайданчиків, для автостоянок», – йдеться у зверненні місцевих.

У листі наголосили, що знають, що на час воєнного стану заходи державного контролю призупинені. Але разом з тим додали: за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища заходи контролю дозволено проводити. До листа додали усі документи та відомості.

Натомість від віцепрем'єра отримали відписку, мовляв, їхній лист не містить відомостей про наявність підстав для проведення позапланової перевірки. Така ж відписка найшла й від Державної інспекції архітектури та містобудування України.

***

Підсумуємо:

  1. Земельну ділянку ексголова Луцької райради Гурський, ймовірно, отримав у власність завдяки схемам.
  2. Мешканці вулиці нарікають на численні порушення норм під час будівництва і ставлять під сумнів законність забудови.
  3. Органи контролю не вбачають підстав для перевірки та не бачать будівництва взагалі.
  4. Фірма-забудовник засвітилась у кримінальній справі про привласнення мільйонів бюджетних коштів.
Нагадаємо: пенсіонер освоїть майже 200 тисяч на ремонті у центральному парку Луцька.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Фірма з російським «душком» ремонтуватиме у Луцьку будинок, у який влучив «шахед»
  • У Луцьку – скандал між реабілітаційним центром та сусідами: що там коїться (фото)
  • Скандальна забудова у Луцьку на Кафедральній триває, попри відкритий кримінал (відео)
  • Під Луцьком будують ЖК без дозволів та уже продають у ньому квартири (фото)

Источник: Конкурент