Дорого, бо для «своїх»: департамент освіти Луцька «злив» 6 мільйонів на родинні ФОПи

Авторка проєкту «Волинь має знати» Наталія Поліщук дослідила тендери департаменту освіти луцької мерії та знайшла дивні співпадіння і вражаючі суми. Увагу журналістки привернули, зокрема, закупівлі молочної продукції, а саме те, що департамент закуповує цю продукцію за значно вищими цінами від запропонованих. Пояснюють це тим, що надають перевагу компаніям, які пропонують не вигідну ціну, а мають додатковий сертифікат якості, хоча він, як відзначає блогерка, навіть не є обов'язковим. Мовляв, це просто лиш додатковий папірець, за який з бюджету просто-напросто переплачують кошти.

Про це йдеться у сюжеті телеканалу «Конкурент TV»

Головний освітянин Луцька Віталій Бондар взявся виправдовувати ці «мутні» тендери:

– Нам у докір ставлять позицію, що ми вимагаємо забагато сертифікатів, що той чи інший сертифікат характерний для того, чи іншого виробника. Це не відповідає дійсності. Бо сертифікат, про який ми говоримо, – FSSC 22000 – є у понад 80 виробників молочної продукції в Україні. Є методичні рекомендації Держпродспоживслужби, їх ми обов'язково врахуємо, – каже Бондар.

– Це рекомендація чи норма? – питає Наталка Поліщук.

– Рекомендації. Ре-ко-мен-дації! – наголошує сам же Віталій Бондар.

– Тобто вони вам рекомендують, а ви можете це не враховувати, – далі каже журналістка.

– Звичайно, можемо не враховувати це все. Але виникає питання, чи ми перестрахуємо свого керівника (ймовірно, йдеться про директорів дитсадків, – ред.). Звичайно, що ні, – резюмував очільник освітнього департаменту.

Представник Громадянського руху «СВІДОМІ» Андрій Лучик зауважував, що в минулорічних тендерах цього сертифікату не вимагали, а почали вписувати його у документи порівняно нещодавно. Виходить, що раніше департамент освіти гарно справлявся із харчуванням і без цього сертифікату. От тільки зараз, припускаємо, саме цей документ допомагає вигравати тендери «своїм» ФОПам.

Наталка Поліщук у своєму відео підкреслила: депаратмент освіти надає перевагу у тендерах ФОПам, які зареєстровані порівняно нещодавно, або ж підприємцям з, ймовірно, родинними зв'язками.

«7 грудня 2024 року відбувається тендер, де перемагає ФОП Ковальчук Марія Григорівна з найвищою пропозицією – 3,

4 млн. Її конкурент «Радивилівмолоко» запропонував 2,7 млн грн. Проте перемогу здобула на 700 тис. дорожча пропозиція. Нічогенька накрутка на молочних продуктах», – каже авторка проєкту «Волинь має знати» Наталія Поліщук.

Був й інший тендер – на закупівлю сиру, де переміг чоловік із таким же прізвищем, попри те, що його пропозиція була більша на близько 3 млн. Питання про такі дивні закупівлі Наталка Поліщук й поставили головному освітянину Бондарю.

– Скажіть, будь ласка, чому таке коливання в ціні? Наприклад, тендер, де, один учасник пропонує ціну 7 млн, а інший учасник ціну в 9,5 млн, якій ви й надаєте перевагу. Як може бути така різниця на одну й ту ж кількість товару? – запитує Поліщук.

– Тому що якщо хтось заявляє ту чи іншу продукцію, наприклад, учасник за 9 млн вважає, що продукція якісна, а хтось вважає за 7 млн таку сама кількість продукції якіснішою. Тоді ми маємо зробити висновок. Якщо в того чи іншого виробника нема тієї кількості відповідних сертифікатів, то вона якісніша буде, ніж того, чию продукцію перевірили ті чи інші компетентні органи,

– відповідає Бондар.

Журналістка озвучила і ряд інших тендерів, де проглядалась цікава тенденція. Зокрема, це ФОПи, зареєстровані на квартирах, які із більшими ціновими пропозиціями перемагали відомі молокозаводи чи фермерські організації. Лише ці тендери, як відзначила Наталка Поліщук, за останні півроку відмінусували на бюджетних закупівлях департаменту освіти луцької мерії близько 6 млн грн.

Авторка зауважує, що у кожного підприємця можуть бути різні цінові пропозиції, але в основному харчові продукти, які ідуть у продаж, мають приблизно однакові рівні якості, інакше вони просто не потрапили б на ринок. Тому незрозуміло, як може відрізнятися ціна одного і того самого продукту аж на 3,5 млн грн на одній закупівлі і як можуть надати такій ціні перевагу.

Авторка відеоблогу припускає, що ці надлишкові суми можуть свідчити про відмивання грошей. Втім, це б мала перевірити прокуратура та інші компетентні органи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • У двох словах – три помилки: головний освітянин Луцька зганьбився в соцмережах
  • Лучик розповів, від чого в нього сіпається око (відео)
  • Лучанам соромно, що освітою керує неграмотний чиновник

Источник: Конкурент