Отримання пенсій, вступ-2025 та компенсація за зруйноване житло: детально про останні зміни для мешканців окупованих територій
Протягом березня до юристів ГО “Донбас СОС” зверталися ВПО та мешканці окупованих територій, які цікавилися змінами в законодавстві щодо отримання пенсій, компенсації, а також вступу до навчальних закладів у 2025 році. Так, люди з ТОТ до кінця цього року мають надати довідку про те, що вони не отримують пенсію від РФ. А абітурієнти, які мають документ про шкільну освіту, виданий в окупованих районах, можуть вступати до українських навчальних закладів на вільній території.
Детальніше – в матеріалі видання ТРИБУН.
Пенсії для мешканців окупованих територій
“Я дізнався, що змінилися правила для ВПО-пенсіонерів і більше не потрібно мати довідку ВПО або користуватися виключно Ощадбанком для отримання пенсії. Що це означає для мене як пенсіонера, який зараз знаходиться на окупованій території, і чи маю я право на виплату пенсії, якщо я, наприклад, перереєструюсь в іншому банку?”, – такий запит отримали юристи
Постановою № 299 від 11 лютого 2025 року відбулися важливі зміни для пенсіонерів, зокрема для тих, хто є внутрішньо переміщеними особами.
Ці зміни значно спрощують процес отримання пенсії та дають більше свободи вибору для пенсіонерів, включаючи можливість відмовитись від довідки ВПО і не користуватися винятково Ощадбанком.
Що це означає?
1. Відмова від довідки ВПО: тепер українці, які перемістилися, не зобов’язані мати довідку переселенця, щоб отримувати пенсію.
“Це особливо важливо для пенсіонерів, які знаходяться на окупованих територіях або виїхали за межі України, а також пенсіонерів, які проживають на вільній території України. Ваша пенсія тепер буде виплачуватись згідно з новим порядком без необхідності доводити ваш статус ВПО через довідку. Крім того, тепер з’явилась можливість поновити виплату пенсії у разі припинення через скасування довідки ВПО чи непроходження ідентифікації”, – розповіли в організації.
2. Зміна банку: тепер ВПО мають право обрати будь-який банк для отримання пенсії, не обмежуючись лише Ощадбанком.
“Ви можете перереєструвати свою пенсію на будь-який банк, який вам зручний. Зараз це 46 банків, в яких може бути відкритий рахунок для отримання пенсійних виплат. Проте після зміни банку обов’язково потрібно проінформувати про це ваш Пенсійний фонд, надати нові реквізити для виплат. Це спрощує життя пенсіонерів, оскільки тепер є більше варіантів для отримання виплат,
особливо в умовах, коли доступ до банківських послуг на окупованих територіях може бути обмежений”, – пояснили правозахисники.
3. Обов'язкова ідентифікація: у 2025 році Пенсійний фонд вводить обов'язкову ідентифікацію для пенсіонерів, які перебувають за кордоном або на ТОТ.
“Вам потрібно буде проходити ідентифікацію раз на рік. Так Пенсійний фонд переконується, що пенсіонер живий і продовжує виплачувати пенсію. Це можна зробити особисто в Пенсійному фонді чи банку, де тепер буде отримуватись пенсія; або дистанційно через відеоконференцзв’язок; авторизація за допомогою Дія.Підпис на Порталі ПФУ. Для пенсіонерів за кордоном доступний варіант посвідчення консульською установою, що особа є живою (в цьому випадку людина сама має направити документи в ПФУ)”, – йдеться в повідомленні ГО “Донбас СОС”.
Юристи зауважили: якщо людина проживає на ТОТ, їй потрібно буде надати довідку про те, що вона не отримує пенсію від РФ. Це потрібно зробити до кінця 2025 року.
4. Право на виплату пенсії при зміні обліку: якщо пенсіонер змінює місце проживання чи перебування, пенсія буде виплачуватися через відповідний орган ПФУ,
в якому людина перебувала на обліку останнього разу, або за її заявленим місцем проживання на вільній території. Тому важливо вчасно подати заяву, щоб не виникло затримок у виплатах.
“Ці зміни, без сумніву, є важливим кроком уперед у боротьбі за права пенсіонерів, адже вони не тільки звільняють від бюрократичних обмежень, а й надають пенсіонерам відчуття реальної свободи вибору. Тепер кожен зможе отримувати пенсію у найбільш зручний для себе спосіб, без зайвих перепон, що робить цей процес справді доступним і людяним, навіть у найскладніших обставинах. За ці зміни наша організація боролась майже 10 років, адже тепер нарешті скасована дискримінація пенсіонерів-ВПО “першої хвилі”, тобто тих хто перемістився з 2014-2015 років, та до яких застосовувались додаткові обмеження та вимоги”, – наголошує юристка Наталія Юрлова.
Вступна кампанія 2025
У Донбас СОС пояснили, як вступникам із окупованих та прифронтових територій отримати український документ про освіту, якщо вони закінчили школу в окупації. Адже це питання також є актуальним.
“Якщо вступник має документ про шкільну освіту,
виданий в окупованих районах, такий документ не визнається в Україні. Однак це не є перепоною для вступу”, – зазначають юристи.
Процедура отримання українського документа про освіту є спрощеною:
- 1. Подання заяви в освітній центр. Вступник має звернутися до одного з освітніх центрів “Крим-Україна” або “Донбас-Україна” при обраному закладі вищої освіти (ЗВО).
- 2. Складання іспитів в уповноваженій школі. Освітній центр направить вступника в школу, яка має право видавати українські документи. Там потрібно скласти два іспити: Українська мова та Історія України. Іспити можна складати дистанційно, що суттєво спрощує процедуру.
- 3. Отримання українського свідоцтва про освіту. Після успішного складання іспитів уповноважена школа самостійно замовить та виготовить українське свідоцтво про базову чи повну загальну середню освіту.
- 4. Передача документа до ЗВО. Вступнику не потрібно додатково звертатися в школу або самостійно передавати документ. Школа передасть його безпосередньо до освітнього центру, який оформить вступ.
Податкова знижка на навчання для ВПО
“Чи маю я право на податкову знижку на навчання, якщо я перебуваю в статусі ВПО та оплачую навчання для своєї дитини? Як правильно оформити знижку?”, – з такими питаннями звернулися українці до організації.
Так, за словами юристів, є можливість податкової знижки на навчання. Довідка ВПО тут приймає участь лише в тому разі, якщо звертатися людина буде за місцем фактичного проживання. Закон України передбачає, що податкову знижку можуть отримати громадяни України, які сплачують ПДФО та здійснюють оплату за навчання в вітчизняних навчальних закладах для себе або членів своєї родини першого ступеня спорідненості, до яких відносяться батьки, діти та подружжя.
Якщо ви оплачували навчання своєї дитини, вам слід подати заяву до податкової служби для отримання знижки. Для цього потрібно підготувати наступні документи:
- паспорт та РНОКПП;
- довідка ВПО, що підтверджує ваше місце фактичного проживання;
- податкова декларація про доходи, що підтверджує сплату податків;
- договір з навчальним закладом, в якому ваша дитина навчається;
- квитанції про оплату навчання;
- документи, що підтверджують спорідненість (наприклад, свідоцтво про народження дитини).
Знижка становить до 18% від суми, сплаченої за навчання, але не більше, ніж сума вашого ПДФО, сплаченого за звітний рік. Важливо пам'ятати, що заяву слід подати до 31 грудня року, що йде за звітним, інакше право на знижку буде втрачено.
Національний мультипредметний тест для мешканців ТОТ
“Я знаходжусь на окупованій території і не можу зареєструватися на НМТ, бо не завантажується веб-сайт. VPN не допомагає. Як зареєструватися на НМТ, якщо немає звʼязку? Чи можна якось вступити без НМТ? Мені доведеться пропустити рік, якщо не зможу зареєструватися?”, – йдеться в черговому запиті до Донбас СОС.
За словами експертів, рік пропускати не доведеться. Вступники, які проживають на окупованих територіях України або перемістилися з них після 1 січня 2025 року, можуть вступати без НМТ. Алгоритм дій такий:
- Обрати заклад освіти і переконатися, що в ньому є освітній центр “Крим-Україна” або “Донбас-Україна”. Освітній центр працює зі вступниками в окупації. Звертатися можна до освітнього центру незалежно від його назви чи місця проживання вступника на ТОТ.
- Після цього треба звернутися в освітній центр обраного університету/коледжу. Свою роботу вони розпочнуть 1 червня та закінчать 30 вересня.
- У закладі освіти вступники складають 4 іспити: Українська мова, Історія України, Математика та профільний предмет. Проте здебільшого вступники здають лише Математику та профільний предмет, бо Українську мову та Історію України заклади освіти перезараховують зі свідоцтва про шкільну освіту.
- Укласти договір протягом 3 місяців від початку навчання.
Звертатися до освітніх центрів та складати вступні іспити можна дистанційно. Якщо планується вступ на бюджет, адже для вступників з ТОТ України передбачена квота-2 для навчання безкоштовно, скласти іспити необхідно буде до 6 серпня. Адже це реченець формування списків вступників, рекомендованих до зарахування на бюджетну форму навчання.
Компенсація за зруйноване житло та допомога ВПО
“Я отримав сертифікат на компенсацію за зруйноване житло та купив собі будинок, але в місті, яке відноситься до зони можливих бойових дій, в Харківській області. Чи маю я право на продовження допомоги на проживання, так як моє єдине житло всеодно знаходиться в зоні бойових дій?”, – йдеться в одному із запитів.
За словами юристів, ситуація з виплатою допомоги на проживання в даному випадку доволі цікава. Постановою КМУ № 332 від 20.03.2022 року передбачаються правила, коли допомога на проживання не призначається або не продовжується. Зокрема, в пункті 7 Постанови зазначається, що:
Допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням (пункт 5 постанови зазначає, що ці ж саме норми застосовуються в разі звернення не вперше), починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання:
…
2) внутрішньо переміщеною особою, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, здійснено на суму, що перевищує 100 тис. гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, розташованого на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, зазначених у переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, якщо купівля була здійснена до дати включення до переліку територій активних бойових дій, можливих бойових дій або тимчасової окупації, або житла, яке зруйновано)....
Можемо зробити висновок, що після купівлі житлового приміщення навіть в зоні бойових дій (якщо бойові дії почалися до купівлі) ВПО не має право на виплати, але лише на 3 місяця.
Якщо на момент звернення до соцзахисту за призначенням допомоги пройшло більше 3 місяців з моменту купівлі такого житла, то його наявність вже не є перешкодою для призначення допомоги на новий строк, оскільки положення пункту 7 Постанови не враховують володіння житлом у зоні бойових дій як обставину, що перешкоджає отриманню допомоги на проживання:
6) внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім’ї), або житлового приміщення (частини житлового приміщення, придбаного за кошти, отриманого на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тис. гривень).
“Тому, як висновок можна зазначити, що купівля житла в зоні бойових дій є перешкодою для отримання допомоги на проживання лише перші 3 місяці з дня такої купівлі. Після завершення цього строку, виплати можуть продовжуватися, навіть за наявності житла у власності”, – пояснили юристи.
Читайте також: Процес паспортизації переходить у депортацію: що означає новий указ щодо мешканців окупованих територій.