Користувачі колонок Alexa вимушені обирати між конфіденційністю та персоналізацією

Amazon вимкнула дві ключові функції конфіденційності у своїх розумних колонках Alexa, прагнучи впровадити «агентські можливості» на основі штучного інтелекту та отримати прибуток від популярних пристроїв.

Починаючи з 28 березня, пристрої Alexa будуть надсилати всі аудіозаписи в хмару для обробки. Якщо ви вирішите не зберігати ці записи, функції персоналізації будуть вимкнені.

Як працюють голосові помічники?Голосовий асистент працює, постійно слухаючи «слово для активації», наприклад, «Alexa». Після активації він записує вимовлену команду і співставляє її з дією, наприклад, відтворенням музичного треку. Відповідність між вимовленою командою і дією вимагає того, що комп’ютерні вчені називають розумінням природної мови, що може зайняти багато комп’ютерної потужності.

Обробка команд може здійснюватися локально (на самому пристрої), або ж звукові записи можуть бути завантажені в хмару для обробки. Обробка на пристрої значно покращилася за останні роки, але вона все ще менш точна, ніж використання хмари, де доступно більше комп’ютерних потужностей.

Сьогодні Amazon вносить дві зміни

Пристрої Alexa за замовчуванням надсилають записи в хмару. Однак деякі висококласні моделі Echo раніше підтримували налаштування під назвою «Не надсилати голосові записи».

Якщо це налаштування було ввімкнено, всі записи оброблялися локально. На практиці лише невелика частина користувачів Echo (близько 0,03 відсотка) мала цей параметр увімкненим.

У першій зміні цей параметр буде вимкнено, і всі записи надсилатимуться до хмари.

Опинившись у хмарі, записи можна видалити або зберегти.

Збережені записи використовуються для функції Amazon Voice ID, яка розрізняє голоси людей з однієї оселі та має на меті забезпечити персоналізований досвід.

Користувачі Alexa також мають параметр «Не зберігати записи», який, якщо його увімкнути, видаляє хмарні записи після їх обробки. Друга зміна полягає в тому, що якщо увімкнути параметр «Не зберігати записи», Voice ID перестане працювати, а разом з ним і доступ до персоналізованих функцій, таких як події календаря, призначені для користувача.

Ця двоетапна зміна означає, що користувачам Alexa доведеться йти на компроміс між конфіденційністю та функціональністю.

Alexa втрачає багато грошейПростіше кажучи, Amazon потрібні пристрої Echo, щоб почати заробляти гроші.

Як детально описав американський експерт з голосових помічників Джозеф Туроу, Amazon почав продавати пристрої Echo дуже дешево як «лідер збитковості». Amazon заявляє, що продала понад 500 мільйонів пристроїв Alexa, але лише з 2017 по 2021 рік компанія втратила на цьому проєкті понад 25 мільярдів доларів США.

Amazon сподівається, що генеративний ШІ зможе змінити ситуацію, інвестувавши 8 мільярдів доларів США в конкурента OpenAI — компанію Anthropic.

У лютому Amazon запустила нову систему Alexa+ на базі штучного інтелекту. Вона обіцяє більш природну взаємодію та можливість виконувати такі завдання, як бронювання авіаквитків. Наразі Alexa+ доступна лише у Сполучених Штатах.

«Агентські можливості», такі як бронювання авіаквитків, вимагають детальної інформації про користувача, від імені якого вони діють. Це може включати такі дані, як бажані продукти або послуги.

Голосова ідентифікація та дані з усних команд допомагають Amazon прив’язувати вподобання до конкретної людини.

Посередник зі штучним інтелектомЯк Alexa+ допоможе Amazon заробляти гроші? Перший спосіб — через пряму плату за підписку: з часом сервіс буде доступний лише членам Amazon Prime або людям, які платять 19,99 доларів США на місяць.

Але що може виявитися важливішим, так це те, що вона допоможе Amazon позиціонувати себе як посередника між покупцями й продавцями. Це те, що Amazon вже робить за допомогою своєї існуючої платформи електронної комерції.

Легко побачити систему в дії, коли ви шукаєте товар на сайті Amazon. Поряд з товарами, що продаються безпосередньо Amazon, вам будуть представлені товари від багатьох продавців, кожен з яких платить Amazon за те, щоб бути включеним до списку.

Всі платять платформіАгентські можливості, ймовірно, мають схожу бізнес-модель. Постачальники послуг — такі як авіакомпанії або компанії з бронювання ресторанів — платять Amazon, коли Alexa+ направляє до них клієнтів.

Рішення Amazon є частиною ширшого явища, яке називають «капіталізмом платформ». Це стосується краудсорсингового контенту соціальних медіа-платформ, підприємств «економіки спільного користування»,

таких як AirBnb, та автоматизованої роботи таких компаній, як Uber, що виконують послуги з перевезення пасажирів на замовлення.

Платформний капіталізм приніс вигоди споживачам, але загалом найбільші вигоди отримують ті, хто володіє платформами й розробляє їхню інфраструктуру, послуги та обмеження.

Як захистити свою приватністьПісля отримання штрафу в розмірі 25 мільйонів доларів США від Федеральної торгової комісії США за зберігання записів дитячих голосів всупереч американському законодавству, Amazon переглянула налаштування приватності Alexa.

Налаштування можна переглянути та змінити в додатку Alexa на вашому смартфоні в розділі «Більше Конфіденційність Alexa». Користувачі Alexa можуть переглянути налаштування в розділі «Керування даними Alexa», щоб вибрати, як довго зберігати записи і які з них видаляти. Записи також можна видалити за допомогою голосової команди.

Коли Alexa+ стане доступнішою, користувачам потрібно буде вирішити, чи комфортно їм ділитися даними про свої уподобання з Amazon, щоб увімкнути агентські можливості.

Які існують альтернативи?Для користувачів, яким незручні налаштування конфіденційності, доступні в Alexa, кращим вибором може стати приватний голосовий асистент.

Одним із прикладів є Home Assistant Voice Preview. Він дає людям можливість обробляти голосові записи на пристрої, але він пропонує менше функцій, ніж Alexa, і не може працювати з багатьма іншими сервісами. Він також не дуже зручний для користувачів, оскільки більше орієнтований на технічних фахівців.

Кеті Рейд, кандидат наук, Школа кібернетики, Австралійський національний університет

Источник: Велика Епоха