Новобудови чи "вторинка": чому надають перевагу українці у 2025 році - підсумки опитування

У 2025 році на тлі економічної нестабільності українці почали активніше шукати оптимальні варіанти житла, звертаючи увагу як на нові будівлі, так і на вторинне житло.

OLX Нерухомість провела опитування, щоб з'ясувати, якому житлу і з яких причин у 2025 році віддають перевагу українці. Опитування показало, що економічна ситуація і потреба в стабільності визначають підхід до купівлі нерухомості.

Більшість українців під час вибору житла на первинному або вторинному ринку орієнтуються на свої фінансові можливості та оцінку ризиків, - ідеться в повідомленні агентства.

Портрет потенційного покупця

Найбільшу увагу до вибору житла у 2025 році приділяють українці у віці 31-41 року (30% опитаних), слідом ідуть люди у віці 42-52 роки (26%) і молодь 18-30 років (25%). Більшість респондентів - 69% - заробляють до 30 000 грн на місяць. Серед них 37% живуть у власних квартирах, а 32% винаймають житло. 62% опитаних мають намір купити житло протягом найближчих 5 років, 6% планують орендувати. Що стосується типів житла, то квартири посідають перше місце (62%), а майже половина (48%)

розглядає можливість придбання приватного будинку. 44% респондентів планують витратити на купівлю житла до $30 000, а 35% - до $60 000. При цьому 52% шукають тільки нові квартири (з 2011 року), а інші віддають перевагу житлу старшого фонду (1991-2010 роки).

Переваги та ризики первинного ринку житла

Житлові комплекси від забудовників приваблюють українців кількома значущими факторами: 53% вважають значущою наявність автономних систем опалення та резервного живлення, 51% оцінюють сучасні планування, а 45% звертають увагу на розвинену інфраструктуру, включно з паркуванням і дитячими майданчиками. Також 44% респондентів виділяють використання нових будівельних технологій і матеріалів як важливу перевагу. В умовах економічної нестабільності можливість заощадити на початкових етапах (31%) та оформлення програми "еОселя" (25%) також відіграють важливу роль.

Однак ринок первинної нерухомості має мінуси і свої ризики. 69% опитаних стурбовані можливістю незавершення будівництва, а 61% - затримками в здачі об'єктів. Серед інших мінусів: висока вартість житла (42%), витрати на ремонт і купівлю меблів (38%),

тривале очікування завершення будівництва (42%) і віддаленість новобудов від центру міста (21%).

Вторинний ринок: доступність і особливості

Однією з головних переваг вторинного житла є можливість негайно заселитися, що відзначають 68% опитаних. Серед інших плюсів - можливість оцінити реальний стан об'єкта (57%), наявність розвиненої інфраструктури (51%), можливість провести торги (50%) і широкий вибір районів (34%). Для багатьох вирішальним фактором стає і нижча вартість, особливо для тих, хто не може дозволити собі новобудову або чекати завершення будівництва.

Однак основні мінуси вторинного житла полягають у зношеності будівель і комунікацій (75%). Проблеми із застарілим плануванням (49%), ремонтом та архітектурними рішеннями (49%), а також відсутність автономного опалення (40%) і парковок (29%) турбують багатьох покупців.

Агентство зазначає, що економічні умови, як-от низькі доходи та зростання цін, підштовхують українців до вибору вторинного ринку, де можна знайти більш доступне житло без очікування. Водночас первинний ринок залишається привабливим для тих, хто готовий інвестувати більше заради комфортних умов у майбутньому.

Згідно з опитуванням OLX Нерухомість, 61% респондентів розглядають як первинний, так і вторинний ринок для купівлі житла, тоді як лише 14% орієнтуються виключно на нові будинки, а 24% - на старе житло.

*Дані опитування користувачів платформи OLX Україна, квітень 2025 року. Кількість учасників - 9 560.

Источники: Соцпортал +1 похожая