Річка "Аршинка" біля Обухова у 18, 19 і 21 століттях
Продовжуємо аналізувати топоніми, котрі згадуються в Обухові у Рум’янцевському переписі середини 18 століття. Раніше я розглянув ситуацію з Пединою і Рудами. Сьогодні це буде Аршинка, ймовірно, гідронім.
В тексті він як і годиться згадується у купі різних форм, зокрема:
1. Аршина
2. Аршинка
3. Аршайка
4. Аршинець
5. В Аршине
***
ЗГАДКА
Практично в усіх випадках згадується про «пахотную землю в 1 версту». Відтак, йдеться про приблизно 2 км від місця, котре переписники фіксували як точку відліку (не знаю, що це було). Але, явно не дуже далеко.
***
СЕМАНТИКА
Ймовірно, назва походить від одиниці довжини – «аршина» (приблизно 70 см) і вказує на вузький характер русла.
***
ДЖЕРЕЛА
Згідно з Вікіпедією
- у книзі «Волости и важнейшие селения Европейской России…» зазначається, що річка Аршинка протікає через село Гудимова Слобода (або Гудимовка), сучасне Перше Травня, а також через мішаний ліс, і впадає в Стугну на південно-східній околиці села Березове.
- Натомість, за даними «Словника географічного Королівства Польського» та праці Лаврентія Похилевича «Сказания о населенных местностях Киевской губернии…», річка проходить через село Нещерів, розташоване серед глибоких ярів, між якими протікають два струмки — Шпиль і Аршинка, що впадають до Стугни.
***
ГЕОГРАФІЯ
Одне з проклять сучасної картографії це майже повне ігнорування гідронімії. Знайти підпис до т.зв. «малої річки» часто неможливо. Тим більше, якщо
- протягом останніх 200 років вона міняла назву;
- різні частини її течії мали різні назви;
- вона пересохла і тд.
Ситуація з Аршинкою - приклад того, що навіть у 21 столітті є купа «білих» мікро-топонімічних плям. І тільки карти 19 століття, якшо вони є, можуть підказати де було те чи інше урочище. Хоча би тому, що тоді його назва могла бути вжитковою.
В нашому випадку це карта Обухова за 1837 рік – найбільша, найповніша, найкрасивіша з існуючих в природі.
На ній дуже чітко зафіксовано «Ручей Аршинка». Доречі, біля корчми «Берестянка». В Румянцевському переписі є «урочище Подберестове» і «Берестовий ліс». Сьогодні там с.Березове. Ймовірно, це одна і та сама локація. Але, про неї згодом.
***
ПІДСУМКИ
1. Назва топонімів, як і будь-яка інша форма ідентичності це завжди МОДАЛЬНІСТЬ. Я не здивуюся, якщо зараз від неї лишилося лише русло; слабенький потічок; інша «бабаказаланазва»; просто чигирі. Перевірити це може лише експедиція вихідного дня.
2. Завдяки карті 19 ст русло фіксується на карті 21.
3. Похилевич – лох. Теоретично можна припустити існування двох джерел з однакової назвою. Хоча, швидше за все йдеться все-таки про помилку, адже відомо, що значну частину інфи йому надавали інші люди.
***
ЛІТЕРАТУРА:
- Про Педину - https://surl.li/ipltgc
- Про Руди - https://surl.li/ywwlya
- Про пасіки - https://surl.li/scgtnv
- Про сифіліс - https://surl.li/nyvlak
- Про «понаїхавших» - https://surl.li/xiizgj
- Про «місцевих» - https://surl.li/yxeags