“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії

З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія здійснила понад 465 хімічних атак, використовуючи заборонені речовини, зокрема газ CS. Ці дії не лише порушують Конвенцію про заборону хімічної зброї, але й становлять серйозну загрозу для військових та цивільного населення.​

Застосування хімічної зброї Росією в Україні: 2022-2025 рокиНезабаром виповниться 100 років, з моменту першого застосування різновиду хімічної зброї — бойового отруйного газу. Це сталося під час Першої світової війни, 22 квітня 1915 року. Тоді Німеччина провела газобалонну атаку хлором. Однак сьогодні ми ведемо мову не про історичний факт сторічної давнини, а про події сьогодення — російську збройну агресію на територію України та застосування армією РФ хімічної зброї.

Випадки скидання російськими військовими токсичних аерозольних боєприпасів на позиції ЗСУ фіксуються з 2022 року і кількість таких атак зростає. Активно хімічна зброя була використана військами РФ у 2024 році під час артилерійських та авіаційних обстрілів на херсонському напрямку.

Армія РФ використовує проти ЗСУ гранати з отруйними речовинами.

Фото: Military Media Center

Окупанти публічно підтвердили факт застосування хімічних агентів під Кринками на Херсонщині, що є порушення Конвенції про заборону хімічної зброї.

У 2025 році росіяни не лише продовжили застосовувати заборонену зброю на полі бою, але й використовують ударні безпілотники типу “Shahed 136/Герань-2” споряджені отруйними речовинами, для ураження цивільних об’єктів.

Новітній терор: атаки отруйними БпЛАУ середу, 16 квітня, міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm із посиланням на військові джерела оприлюднила інформацію про отруйні речовини, які можуть загрожувати в разі контакту з російським БпЛА.

Скриншот: Telegram-канал InformNapalm

У повідомленні йдеться про те, що росіяни “наносять хімічні отруйні речовини на свої БПЛА “Shahed”, щоб чинити додаткову шкоду людям, які підбиратимуть уламки збитих дронів”.

Свідчень про те, чи це є масовим явищем, розвідувальники не мають. Але вони рекомендують не чіпати уламки збитих безпілотників “без попереднього їх аналізу на хімічну небезпеку”.

У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) роз'яснили ситуацію так:

“Ворог використовує для ударів по Україні дрони-камікадзе типу “Shahed”, споряджені отруйними речовинами. Центр верифікував цю інформацію у спецслужб та Державній службі з надзвичайних ситуацій України. Відомо, що в одному з БпЛА виявлена капсула з концентрованою бойовою отруйною речовиною CS”.

Скриншот: Telegram-канал “Центр протидії дезінформації”

Йдеться про іритант, високотоксичну речовину подразнювальної дії. У ЦПД зауважують, що російські БпЛА можуть розкидати капсули з отрутою задля ураження людей.

“Росія споряджає “Shahed” отруйними речовинами. Це ще один спосіб залякувати цивільне населення України, — розповів голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан. — Вони фактично застосовують ці та інші безпілотники вже у промислових масштабах”.

Сергій Кузан, голова Українського центру безпеки та співпраці. Фото: Facebook-сторінка “Український центр безпеки та співпраці”


Як наголосив Кузан, російські окупанти спеціально використовують отруйні речовини, аби тероризувати та залякувати цивільне населення. Вони хочуть завдати якнайбільшої шкоди. І навіть цього не приховують.

“Shahed” з отрутою можна прирівняти до іншої забороненої різними конвенціями зброї.

Звісно ж, що росіянам на це плювати”, — зазначив Кузан.

Приміром, на Донеччині днями збили кілька дронів-камікадзе оснащених капсулами з концентрованим газом-іритантом. Про це повідомив голова Донецької ОВА Вадим Філашкін у Telegram.

Скриншот: Telegram-канал “Вадим Філашкін /Донецька ОВА (ОДА)”

Він зазначив, що ці дрони збили бійці Сил оборони України, тож “Shahed” не потрапили до місць масового скупчення людей.

“Однак ми чітко розуміємо, що росіяни не припинять використовувати хімічну зброю”, — зазначив він.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України також повідомили, що на фронті фіксують випадки використання окупантами хімічної зброї.

Скриншот: Telegram-канал “Головне управлінні розвідки МО України”

“На Запорізькому напрямку в районі села Щербаки росіяни скидають з безпілотників гранати РГ-Во з отруйним газом”, — йдеться в повідомленні.

Натомість інформація, поширена деякими медіа, що самі корпуси російських дронів обробляються отруйними речовинами, не підтверджується, — констатували у Центрі протидії дезінформації. Однак населення, зокрема,

прифронтових територій, закликають бути обережними із невідомими предметами на вулиці і не підходити до уламків шахедів, навіть якщо дрон майже цілий.

Яку загрозу становлять російські дрони для безпеки країн-сусідів УкраїниІнциденти із застосуванням російськими військами БпЛА з капсулами з концентрованою бойовою отруйною речовиною CS, під час обстрілів цивільних і військових об’єктів в Україні, підкреслюють ризики для сусідніх країн, спричинені бойовими діями та викликають занепокоєння щодо безпеки в регіоні.​ Адже від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, російські ракети та безпілотники з періодичною регулярністю порушують повітряні простори Молдови та Румунії.

На графіку показано кількість офіційно підтверджених інцидентів. Реальні цифри можуть бути вищими. Графік: Нижні Сірогози.City

Молдова

2022 рік: 10 жовтня — три російські ракети перетнули повітряний простір Молдови під час обстрілу України; 31 жовтня — ракета, збита українською ППО, впала в селі Наславча, пошкодивши будинки; 5 грудня — ракета впала поблизу міста Бричени.​

2023 рік 14 січня — у селі Ларга знайдено уламки ракети;

10 лютого — російська ракета знову порушила повітряний простір Молдови; 16 лютого — у Ларзі виявлено уламки ракети; 25 вересня — ракета впала в селі Кіцкань, на території Придністров'я.​

2024 рік: 11 лютого — уламки російського безпілотника знайдено в селі Етулія; 17 лютого — уламки дрона знову виявлено в Етулії; 4 квітня — уламки дрона знайдено поблизу Етулії після нічної атаки на Україну.​

2025 рік 13 лютого — чотири російські безпілотники впали на території Молдови, два з них вибухнули.​

Румунія

2023 рік 4 серпня — Україна повідомила, що російські безпілотники типу “Shahed”, спрямовані на порти на Дунаї, вибухнули на території Румунії; 6 вересня — Румунія підтвердила виявлення уламків безпілотника на узбережжі Дунаю.​

2024 рік 25 липня — уламки безпілотника “Shahed”, використаного Росією для атаки на Одесу, знайдено в Румунії поблизу населеного пункту Плауру.

2025 рік 13 лютого — російські безпілотники впали на території Румунії під час атак на українські порти на Дунаї.​

Використання Росією безпілотників типу “Shahed”, потенційно споряджених отруйними речовинами,

становить серйозну загрозу для сусідніх країн. Візуалізація: Нижні Сірогози.City

Хоча наразі немає підтверджених випадків застосування таких дронів на території цих держав, експерти закликають до підвищеної обережності. Адже використання Росією безпілотників типу “Shahed”, потенційно споряджених отруйними речовинами, становить серйозну загрозу для сусідніх країн.

У разі падіння або збиття таких дронів на території Молдови чи Румунії існує ризик хімічного зараження місцевості. Також це може призвести до отруєння людей, тварин та забруднення навколишнього середовища.​

До речі, навіть без фактичного застосування отруйних речовин, інформація про можливість їх використання може викликати паніку серед населення та дестабілізувати ситуацію в прикордонних регіонах.​

Газ CS: властивості та ризикиІритант, він же CS, він же “ортохлорбензальмалонодиниітрил”, він же “Бузок” — так називається бойова отруйна речовина, яка в низці країн успішно використовується правоохоронними органами для розгону демонстрацій та боротьби з порушниками вуличного спокою. А ще його застосовують як “начинку” так званої газової зброї,

газових балончиків самооборони та ін.

Але оскільки це все ж таки бойова отруйна речовина, спочатку ним начиняли авіаційні бомби, артилерійські снаряди, генератори аерозолів та димових гранат, що нині й демонструє Російська Федерація, споряджаючи безпілотники типу “Shahed” іритантом.

Серед пересічних громадян поширена думка про “нешкідливість” цієї речовини. Однак це далеко не так. У малих концентраціях CS має подразнюючу дію на очі та верхні дихальні шляхи. У великих концентраціях викликає опіки відкритих ділянок шкіри, іноді — параліч дихання, серця та смерть.

Цікаво, що сам по собі CS у чистому вигляді — це зовсім не газ, а малолетюча кристалічна речовина з температурою плавлення аж 95°C та кипіння 310-315°C. Для ефективного застосування його подрібнюють на пудру, а потім перетворюють на аерозоль, змішуючи з якоюсь легкокиплячою речовиною, яку під тиском закачують у ємність, і з неї вже хімікат фонтанує на волю — приблизно як порошковий вогнегасник.

Врятуватися від CS можна за допомогою протигазу, але оскільки це не газ, а дрібнокристалічний пил, при виході із зараженої зони слід позбутися “пильного” одягу і змити залишки отруйної речовини з поверхні шкіри.

До речі, іритант — речовина хімічно стійка, у воді розчиняється дуже погано та гідролізується дуже повільно. І оскільки це пил, він здатен після осідання знову підніматися в повітря з одягу та ґрунту.

CS у безвітряну погоду зберігається на місцевості протягом 10-15 хвилин, але існують рецептури CS-1 і CS-2, що діють 5 і 40 діб відповідно. При температурі повітря 20ºС створює високі концентрації, що робить місцевість зараженою і перебувати там без засобів індивідуального захисту небезпечно для здоров’я та життя.

Іританти за комплексом властивостей можуть становити інтерес як речовини для виснаження живої сили противника, їх використовують для сковування живої сили противника. Деякі з цих отруйних речовин здатні виводити людей з ладу, відправляючи їх у світ мрій, повної депресії чи безглуздої ейфорії — тобто викликають розлади психіки, що порушують нормальне сприйняття ураженими навколишнього світу.

Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції

Один з учнів гімназії, Максим, поділився з \"Січемо\", що під час \"прильоту\" знаходився в укритті, було гучно і страшно.

\"В класі взагалі дошка впала. Смердить так. ніби щось горіло\" - каже хлопчик.

В будівлі гімназії, що за кількасот метрів від місця влучання ворожої авіабомби, за словами адміністрації гімназії, ударною хвилею вибило майже всі вікна - 89, а також 15 дверей. Тепер освітяни прибирають бите скло і ліквідують наслідки чергової російської атаки по цивільній інфраструктурі Запоріжжя.

Читайте також: Екологи розповіли про наслідки атаки ворожих КАБів на Запоріжжя - який район постраждав

Секретар Запорізької міської ради Регіна Харченко підтвердила журналістам, що всі діти цієї гімназії живі та неушкоджені. А також повідомила, що зараз у цьому закладі працює пункт Незламності. І підкреслила, що важливо, щоб діти вчились під землею.

Але внаслідок ворожої атаки у Запоріжжі поранені чотири дитини (не ті, що знаходились в укритті) - хлопчики 16, 14, 4 та 3 років зараз у лікарні під наглядом медиків. Про це повідомили у пресслужбі ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Ми писали, що ворог розповсюджує фейк про удар по цивільній багатоповерхівці у Запоріжжі.

","link":"/news/details/zaporizhzhya/109924407.html","link_original":"https://zprz.city/news/view/v-zaporizkij-shkoli-vibito-majzhe-90-vikon-ta-quot-prilot-ta-quot-vorozhogo-kabu-stavsya-pid-chas-urokiv?utm_source=ukr.net&utm_medium=referral&utm_campaign=rss","media":[{"link":"https://zprz.city/uploads/news/1200x675/2fdwtet0agrlfp23zy3c05uinnuflcmo.jpg","type":"image/jpeg"}],"source":[{"id":4363,"title":"ZPRZ.CITY","link":"/source/zprz-city-4363.html","link_original":"http://zprz.city","news_id":109924407,"news_link_original":"https://zprz.city/news/view/v-zaporizkij-shkoli-vibito-majzhe-90-vikon-ta-quot-prilot-ta-quot-vorozhogo-kabu-stavsya-pid-chas-urokiv?utm_source=ukr.net&utm_medium=referral&utm_campaign=rss","disable_external":false}],"tag":[{"id":12253,"title":"Заклад","slug":"zaklad","link":"/tags/zaklad.html"},{"id":1209,"title":"рада","slug":"rada","link":"/tags/rada.html"},{"id":1626,"title":"школа","slug":"shkola","link":"/tags/shkola.html"},{"id":125,"title":"атака","slug":"ataka","link":"/tags/ataka.html"}],"split_adv":[]},"seo":{"metatitle":"В запорізькій школі вибито майже 90 вікон - \"прильот\" ворожого КАБу стався під час уроків. Читайте на UKR.NET","metadescription":"У дітей проходили заняття в укритті школи Батько йшов забирати дитину зі школи, коли сьогодні російський КАБ влучив поряд. Чоловік отримав осколкові","metakeywords":"запорізькій, школі, вибито, майже, вікон, прильот, ворожого, кабу, стався, уроків","h1":"В запорізькій школі вибито майже 90 вікон - \"прильот\" ворожого КАБу стався під час уроків","h2":"В запорізькій школі вибито майже 90 вікон - \"прильот\" ворожого КАБу стався під час уроків","seotext1":"Запоріжжя","seotext2":"Запоріжжя","add_title":"Запоріжжя"},"og":{"type":"article","site_name":"UKR.NET","url":"https://spdev.ukr.net/news/details/zaporizhzhya/109924407.html","title":"В запорізькій школі вибито майже 90 вікон - \"прильот\" ворожого КАБу стався під час уроків","description":"У дітей проходили заняття в укритті школи Батько йшов забирати дитину зі школи, коли сьогодні російський КАБ влучив поряд. Чоловік отримав осколкові","image":"https://zprz.city/uploads/news/1200x675/2fdwtet0agrlfp23zy3c05uinnuflcmo.jpg","image:alt":"В запорізькій школі вибито майже 90 вікон - \"прильот\" ворожого КАБу стався під час уроків","section":"Запоріжжя","locale":"uk","twitter":{"card":"summary_large_image","site":"@UKR.NET","title":"В запорізькій школі вибито майже 90 вікон - \"прильот\" ворожого КАБу стався під час уроків","description":"У дітей проходили заняття в укритті школи Батько йшов забирати дитину зі школи, коли сьогодні російський КАБ влучив поряд. Чоловік отримав осколкові","image":"https://zprz.city/uploads/news/1200x675/2fdwtet0agrlfp23zy3c05uinnuflcmo.jpg","image:alt":"В запорізькій школі вибито майже 90 вікон - \"прильот\" ворожого КАБу стався під час уроків"},"prefix":{"og":"//ogp.me/ns#","article":"//ogp.me/ns/article#"},"xmlns":{"og":"//ogp.me/ns#","article":"//ogp.me/ns/article#"}},"robots":[],"alternative_links":[{"rel":"canonical","href":"/news/details/zaporizhzhya/109924407.html"},{"rel":"alternate","hreflang":"uk","href":"/news/details/zaporizhzhya/109924407.html"},{"rel":"alternate","hreflang":"ru","href":"/ru/news/details/zaporizhzhya/109924407.html"}]}},"advert.uk.false":{"fulltext":{"after_first":{"type":1,"src":"mob_recreativ_fulltext_after_first","max_width":"300","max_height":"250","fullscreen":true,"transparency":true,"sandbox":["allow-scripts","allow-same-origin","allow-forms","allow-popups","allow-top-navigation-by-user-activation"]},"before_first":{"type":2,"pub_id":"7005813411879006","slot_id":"9112457041","slot_name":"ukr.net_mobile_7_new","width":"300","height":"250","fallback_src":"https://www.ukr.net/news/companies.html","ad_format":false,"full_width_responsive":false},"inline":{"type":2,"pub_id":"7005813411879006","slot_id":"9794983327","slot_name":"ukr.net_mobile_9_fulltext_infinitescroll","width":"300","height":"250","fallback_src":"https://www.ukr.net/news/companies.html","ad_format":false,"full_width_responsive":false}},"home":{"2":{"type":1,"src":"mob_trafmag_home_5","max_width":"300","max_height":"250","fullscreen":true,"transparency":true,"sandbox":["allow-scripts","allow-same-origin","allow-forms","allow-popups"]},"4":{"type":3,"pub_id":"1597219281182-0","slot_id":"slot6","slot_name":"/22875277274/ukr.net_300x250_mobile_bottom_self_block4","sizes":[[300,250],[300,400]],"direct_load":false},"12":{"type":1,"src":"mob_recreativ_home_3","max_width":"412","max_height":"295","fullscreen":true,"transparency":true,"sandbox":["allow-scripts","allow-same-origin","allow-forms","allow-popups","allow-top-navigation-by-user-activation"]},"13":{"type":3,"pub_id":"1490264292292-0","slot_id":"slot3","slot_name":"/22875277274/ukr.net_300x250_mobile_main_2","sizes":[[300,250]],"direct_load":false},"14":{"type":2,"pub_id":"7005813411879006","slot_id":"9794983327","slot_name":"ukr.net_mobile_14_home","width":"320","height":"240","fallback_src":"https://www.ukr.net/news/companies.html","ad_format":false,"full_width_responsive":false},"16":{"type":3,"pub_id":"1671011968933-0","slot_id":"slot10","slot_name":"/22875277274/ukr.net_300x250_mobile_bottom_self_block2","sizes":[[300,250]],"direct_load":false},"17":{"type":3,"pub_id":"1536573753757-0","slot_id":"slot5","slot_name":"/22875277274/ukr.net_300x250_mobile_bottom_self","sizes":[[300,250],[300,400]],"direct_load":false},"18":{"type":3,"pub_id":"1614337655058-0","slot_id":"slot9","slot_name":"/22875277274/ukr.net_300x250_mobile_bottom_video","sizes":[[300,250],[300,400]],"direct_load":false},"22":{"type":1,"src":"mob_adpartner_home_22_2","max_width":"300","max_height":"250","fullscreen":true,"transparency":true,"sandbox":["allow-scripts","allow-same-origin","allow-forms","allow-popups"]},"25":{"type":3,"pub_id":"1661501338479-0","slot_id":"slot8","slot_name":"/22875277274/ukr.net_300x250_mobile_bottom_food","sizes":[[300,250],[300,400]],"direct_load":false}},"section":{"default":[{"type":2,"pub_id":"7005813411879006","slot_id":"4111411809","slot_name":"ukr.net_300x250_mobile_news_list","width":"300","height":"250","fallback_src":"https://www.ukr.net/news/companies.html","ad_format":false,"full_width_responsive":false}]}},"structure.uk":{"home":{"title":"новини","slug":"/","breadcrumbs":{"title":"новини","name":"Новини"}},"globals":[{"href":"/contacts/","title":"Підтримка користувачів","name":"Підтримка користувачів","nofollow":false,"blank":false},{"href":"/news/terms.html","title":"Про стрічку новин","name":"Про стрічку новин","nofollow":false,"blank":false},{"href":"/about.html","title":"Про нас","name":"Про нас","nofollow":false,"blank":false},{"href":"/add_to_feed/","title":"Підключення до стрічки новин","name":"Підключення до стрічки новин","nofollow":false,"blank":false},{"href":"/terms/","title":"Конфіденційність","name":"Конфіденційність","nofollow":false,"blank":false},{"href":"/editorial-policy.html","title":"Редакційна політика","name":"Редакційна політика","nofollow":false,"blank":false},{"href":"/add_to_adv/","title":"Розміщення рекламних новин","name":"Розміщення рекламних новин","nofollow":false,"blank":false},{"href":"https://adline.kiev.ua/","title":"Реклама на порталі","name":"Реклама на порталі","nofollow":true,"blank":true},{"href":"/news/companies.html","title":"Новини компаній","name":"Новини компаній","nofollow":false,"blank":false}],"sections":[{"id":13,"title":{"nom":"Головне","gen":"Головного","dat":"Головному","loc":"Головному","adj":null},"slug":"main","link":"/news/main.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"головні новини","name":"Головні новини 👇"},"news_count":3},{"id":27,"title":{"nom":"Війна","gen":"Війна","dat":"Війна","loc":"Війна","adj":null},"slug":"russianaggression","link":"/news/russianaggression.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"1","name":"Російська агресія"},"news_count":5},{"id":12,"title":{"nom":"Політика","gen":"Політики","dat":"Політиці","loc":"Політиці","adj":"Політика"},"slug":"politics","link":"/news/politics.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"новини політики","name":"Політичні новини 📝"},"news_count":5},{"id":7,"title":{"nom":"Технології","gen":"Технологій","dat":"Технологіям","loc":"Технологіях","adj":null},"slug":"technologies","link":"/news/technologies.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"hi-tech новини","name":"Новини технологій 📱"},"news_count":5},{"id":3,"title":{"nom":"Економіка","gen":"Економіки","dat":"Економіці","loc":"Економіці","adj":null},"slug":"economics","link":"/news/economics.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"новини економіки","name":"Економічні новини 💲"},"news_count":5},{"id":2,"title":{"nom":"Події","gen":"Подій","dat":"Подіям","loc":"Подіях","adj":null},"slug":"criminal","link":"/news/criminal.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"події","name":"Кримінальні новини⚡"},"news_count":5},{"id":5,"title":{"nom":"Суспільство","gen":"Суспільства","dat":"Суспільству","loc":"Суспільстві","adj":null},"slug":"society","link":"/news/society.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"новини суспільства","name":"Суспільні новини 🌐"},"news_count":5},{"id":16,"title":{"nom":"Новини регіонів України","gen":"1","dat":"1","loc":"1","adj":null},"slug":"","link":"/news/.html","availability":"global","children_based":true,"breadcrumbs":{"title":null,"name":null},"news_count":5,"children":[{"id":59,"title":{"nom":"Київ","gen":"Києва","dat":"Київу","loc":"в Києві","adj":"Київські"},"slug":"kyiv","link":"/news/kyiv.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Київ","name":"⚡ новини Києва"},"news_count":5},{"id":74,"title":{"nom":"Чернігів","gen":"Чернігова","dat":"Чернігову","loc":"в Чернігові","adj":"Чернігівські"},"slug":"chernihiv","link":"/news/chernihiv.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Чернігів","name":"⚡ новини Чернігова"},"news_count":5},{"id":75,"title":{"nom":"Чернівці","gen":"Чернівців","dat":"Чернівцям","loc":"в Чернівцях","adj":"Чернівецькі"},"slug":"chernivtsi","link":"/news/chernivtsi.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Чернівці","name":"⚡ новини Чернівців"},"news_count":5},{"id":71,"title":{"nom":"Херсон","gen":"Херсона","dat":"Херсону","loc":"в Херсоні","adj":"Херсонські"},"slug":"kherson","link":"/news/kherson.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Херсон","name":"⚡ новини Херсона"},"news_count":5},{"id":73,"title":{"nom":"Черкаси","gen":"Черкас","dat":"Черкасам","loc":"в Черкасах","adj":"Черкаські"},"slug":"cherkasy","link":"/news/cherkasy.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Черкаси","name":"⚡ новини Черкас"},"news_count":5},{"id":51,"title":{"nom":"Вінниця","gen":"Вінниці","dat":"Вінниці","loc":"у Вінниці","adj":"Вінницькі"},"slug":"vinnytsya","link":"/news/vinnytsya.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Вінниця","name":"⚡ новини Вінниці"},"news_count":5},{"id":52,"title":{"nom":"Волинь","gen":"Волині","dat":"Волині","loc":"на Волині","adj":"Волинські"},"slug":"lutsk","link":"/news/lutsk.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Волинь","name":"⚡ новини Волині"},"news_count":5},{"id":54,"title":{"nom":"Донецьк","gen":"Донецька","dat":"Донецьку","loc":"в Донецьку","adj":"Донецькі"},"slug":"donetsk","link":"/news/donetsk.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Донецьк","name":"⚡ новини Донецька"},"news_count":5},{"id":55,"title":{"nom":"Житомир","gen":"Житомира","dat":"Житомиру","loc":"в Житомирі","adj":"Житомирські"},"slug":"zhytomyr","link":"/news/zhytomyr.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Житомир","name":"⚡ новини Житомира"},"news_count":5},{"id":56,"title":{"nom":"Закарпаття","gen":"Закарпаття","dat":"Закарпаттю","loc":"в Закарпатті","adj":"Закарпатські"},"slug":"uzhgorod","link":"/news/uzhgorod.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Закарпаття","name":"⚡ новини Закарпаття"},"news_count":5},{"id":57,"title":{"nom":"Запоріжжя","gen":"Запоріжжя","dat":"Запоріжжю","loc":"в Запоріжжі","adj":"Запорізькі"},"slug":"zaporizhzhya","link":"/news/zaporizhzhya.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Запоріжжя","name":"⚡ новини Запоріжжя"},"news_count":5},{"id":58,"title":{"nom":"Івано-Франківськ","gen":"Івано-Франківська","dat":"Івано-Франківську","loc":"в Івано-Франковську","adj":"Івано-Франківські"},"slug":"ivano_frankivsk","link":"/news/ivano_frankivsk.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Івано-Франківськ","name":"⚡ новини Івано-Франківська"},"news_count":5},{"id":60,"title":{"nom":"Кропивницький","gen":"Кропивницького","dat":"Кропивницькому","loc":"в Кропивницькому","adj":"Кіровоградські"},"slug":"kropivnitskiy","link":"/news/kropivnitskiy.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Кропивницький","name":"⚡ новини Кропивницького"},"news_count":5},{"id":62,"title":{"nom":"Луганськ","gen":"Луганська","dat":"Луганську","loc":"в Луганську","adj":"Луганські"},"slug":"luhansk","link":"/news/luhansk.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Луганськ","name":"⚡ новини Луганська"},"news_count":5},{"id":63,"title":{"nom":"Львів","gen":"Львова","dat":"Львову","loc":"у Львові","adj":"Львівські"},"slug":"lviv","link":"/news/lviv.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Львів","name":"⚡ новини Львова"},"news_count":5},{"id":64,"title":{"nom":"Миколаїв","gen":"Миколаєва","dat":"Миколаїву","loc":"в Миколаєві","adj":"Миколаївські"},"slug":"mikolayiv","link":"/news/mikolayiv.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Миколаїв","name":"⚡ новини Миколаєва"},"news_count":5},{"id":65,"title":{"nom":"Одеса","gen":"Одеси","dat":"Одесі","loc":"в Одесі","adj":"Одеські"},"slug":"odesa","link":"/news/odesa.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Одеса","name":"⚡ новини Одеси"},"news_count":5},{"id":66,"title":{"nom":"Полтава","gen":"Полтави","dat":"Полтаві","loc":"в Полтаві","adj":"Полтавські"},"slug":"poltava","link":"/news/poltava.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Полтава","name":"⚡ новини Полтави"},"news_count":5},{"id":67,"title":{"nom":"Рівне","gen":"Рівного","dat":"Рівному","loc":"в Рівному","adj":"Рівненські"},"slug":"rivne","link":"/news/rivne.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Рівне","name":"⚡ новини Рівного"},"news_count":5},{"id":68,"title":{"nom":"Суми","gen":"Сум","dat":"Сумам","loc":"в Сумах","adj":"Сумські"},"slug":"sumy","link":"/news/sumy.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Суми","name":"⚡ новини Сум"},"news_count":5},{"id":69,"title":{"nom":"Тернопіль","gen":"Тернополя","dat":"Тернополю","loc":"в Тернополі","adj":"Тернопільські"},"slug":"ternopil","link":"/news/ternopil.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Тернопіль","name":"⚡ новини Тернополя"},"news_count":5},{"id":70,"title":{"nom":"Харків","gen":"Харкова","dat":"Харкову","loc":"в Харкові","adj":"Харківські"},"slug":"kharkiv","link":"/news/kharkiv.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Харків","name":"⚡ новини Харкова"},"news_count":5},{"id":72,"title":{"nom":"Хмельницький","gen":"Хмельницького","dat":"Хмельницьку","loc":"в Хмельницькому","adj":"Хмельницькі"},"slug":"hmelnitskiy","link":"/news/hmelnitskiy.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Хмельницький","name":"⚡ новини Хмельницького"},"news_count":5},{"id":53,"title":{"nom":"Дніпро","gen":"Дніпра","dat":"Дніпру","loc":"в Дніпрі","adj":"Дніпропетровські"},"slug":"dnipro","link":"/news/dnipro.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Дніпро","name":"⚡ новини Дніпра"},"news_count":5},{"id":61,"title":{"nom":"Крим","gen":"Криму","dat":"Криму","loc":"в Криму","adj":"Кримські"},"slug":"crimea","link":"/news/crimea.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Крим","name":"⚡ новини Криму"},"news_count":5}]},{"id":22,"title":{"nom":"Наука","gen":"Науки","dat":"Науці","loc":"Науці","adj":null},"slug":"science","link":"/news/science.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"новини науки","name":"Новини науки 🔬"},"news_count":5},{"id":20,"title":{"nom":"Авто","gen":"Авто","dat":"Авто","loc":"Авто","adj":null},"slug":"auto","link":"/news/auto.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"автоновини","name":"Новини Авто 🚗"},"news_count":5},{"id":4,"title":{"nom":"Спорт","gen":"Спорту","dat":"Спорту","loc":"Спорті","adj":null},"slug":"sport","link":"/news/sport.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"спортивні новини","name":"Новини спорту ⚽"},"news_count":5},{"id":29,"title":{"nom":"Олімпіада 2024","gen":"Олімпіади 2024","dat":"Олімпіаді 2024","loc":"Олімпіаді 2024","adj":"Олімпійський"},"slug":"olimpiada_2024","link":"/news/olimpiada_2024.html","availability":"archive","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"новини Олімпіада 2024","name":"Новини Олімпіада 2024 🏅"},"news_count":5},{"id":14,"title":{"nom":"Здоров’я","gen":"Здоров’я","dat":"Здоров’ю","loc":"Здоровї","adj":null},"slug":"health","link":"/news/health.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"новини медицини","name":"Новини про здоров’я 💉"},"news_count":5},{"id":21,"title":{"nom":"Шоу-бізнес","gen":"Шоу-бізнесу","dat":"Шоу-бізнесу","loc":"Шоу-бізнесі","adj":null},"slug":"show_business","link":"/news/show_business.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"світські новини","name":"⋆ Новини шоу-бізнесу ⋆"},"news_count":5},{"id":6,"title":{"nom":"За кордоном","gen":"За кордону","dat":"За кордону","loc":"За кордоном","adj":null},"slug":"world","link":"/news/world.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"світові новини","name":"Новини Світу 🗺️"},"news_count":5},{"id":17,"title":{"nom":"Курйози","gen":"Курйозів","dat":"Курйозам","loc":"Курйозах","adj":null},"slug":"curious","link":"/news/curious.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"кумедні новини","name":"⭐ Кумедні новини ⭐"},"news_count":5},{"id":8,"title":{"nom":"Фоторепортаж","gen":"Фоторепортажів","dat":"Фоторепортажу","loc":"в Фоторепортажі","adj":null},"slug":"fotoreportazh","link":"/news/fotoreportazh.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"фоторепортаж","name":"Фоторепортаж 📸"},"news_count":5},{"id":18,"title":{"nom":"Відео","gen":"Відео","dat":"Відео","loc":"Відео","adj":"Відео"},"slug":"video","link":"/news/video.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"відеоновини","name":"Відеоновини 📹"},"news_count":5},{"id":23,"title":{"nom":"Lifestyle","gen":"Lifestyle","dat":"Lifestyle","loc":"Lifestyle","adj":"Lifestyle"},"slug":"lifestyle","link":"/news/lifestyle.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Lifestyle","name":"Lifestyle"},"news_count":5},{"id":25,"title":{"nom":"Все про їжу","gen":"Все про їжу","dat":"Все про їжу","loc":"Все про їжу","adj":null},"slug":"food","link":"/news/food.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"що приготувати","name":"Рецепти та кулінарія"},"news_count":5},{"id":28,"title":{"nom":"Сад-город","gen":"Саду-городу","dat":"Саду-городу","loc":"Саду-городі","adj":"Весняний, літній, осінній, зимовий"},"slug":"sadgorod","link":"/news/sadgorod.html","availability":"global","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"публікації про сад та город","name":"Сад та город"},"news_count":5},{"id":77,"title":{"nom":"Новини компаній","gen":"Новин компаній","dat":"Новинам компаній","loc":"Новинах компаній","adj":"Новини компаній"},"slug":"companies","link":"/news/companies.html","availability":"second","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"Breadcrumbs Title UA","name":"Breadcrumbs Name UA 😀"},"news_count":5},{"id":100,"title":{"nom":"TestEleo1","gen":"TestEleo1","dat":"TestEleo1","loc":"TestEleo1","adj":"TestEleo1"},"slug":"testeleo1","link":"/news/testeleo1.html","availability":"archive","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":"TestEleo1","name":"TestEleo1"},"news_count":5},{"id":78,"title":{"nom":"Статичні сторінки","gen":null,"dat":null,"loc":null,"adj":null},"slug":"static","link":"/news/static.html","availability":"archive","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":null,"name":null},"news_count":5},{"id":79,"title":{"nom":"Контентні банери","gen":null,"dat":null,"loc":null,"adj":null},"slug":"banners","link":"/news/banners.html","availability":"archive","children_based":false,"breadcrumbs":{"title":null,"name":null},"news_count":5}],"regions":[{"id":9,"title":{"nom":"Київ","gen":"Києва","dat":"Київу","loc":"в Києві","adj":"Київські"},"slug":"kyiv","news_count":null},{"id":1,"title":{"nom":"Вінниця","gen":"Вінниці","dat":"Вінниці","loc":"у Вінниці","adj":"Вінницькі"},"slug":"vinnytsya","news_count":null},{"id":2,"title":{"nom":"Волинь","gen":"Волині","dat":"Волині","loc":"на Волині","adj":"Волинські"},"slug":"lutsk","news_count":null},{"id":3,"title":{"nom":"Дніпро","gen":"Дніпра","dat":"Дніпру","loc":"в Дніпрі","adj":"Дніпропетровські"},"slug":"dnipro","news_count":null},{"id":4,"title":{"nom":"Донецьк","gen":"Донецька","dat":"Донецьку","loc":"в Донецьку","adj":"Донецькі"},"slug":"donetsk","news_count":null},{"id":5,"title":{"nom":"Житомир","gen":"Житомира","dat":"Житомиру","loc":"в Житомирі","adj":"Житомирські"},"slug":"zhytomyr","news_count":null},{"id":6,"title":{"nom":"Закарпаття","gen":"Закарпаття","dat":"Закарпаттю","loc":"в Закарпатті","adj":"Закарпатські"},"slug":"uzhgorod","news_count":null},{"id":7,"title":{"nom":"Запоріжжя","gen":"Запоріжжя","dat":"Запоріжжю","loc":"в Запоріжжі","adj":"Запорізькі"},"slug":"zaporizhzhya","news_count":null},{"id":8,"title":{"nom":"Івано-Франківськ","gen":"Івано-Франківська","dat":"Івано-Франківську","loc":"в Івано-Франковську","adj":"Івано-Франківські"},"slug":"ivano_frankivsk","news_count":null},{"id":10,"title":{"nom":"Кропивницький","gen":"Кропивницького","dat":"Кропивницькому","loc":"в Кропивницькому","adj":"Кіровоградські"},"slug":"kropivnitskiy","news_count":null},{"id":12,"title":{"nom":"Луганськ","gen":"Луганська","dat":"Луганську","loc":"в Луганську","adj":"Луганські"},"slug":"luhansk","news_count":null},{"id":13,"title":{"nom":"Львів","gen":"Львова","dat":"Львову","loc":"у Львові","adj":"Львівські"},"slug":"lviv","news_count":null},{"id":14,"title":{"nom":"Миколаїв","gen":"Миколаєва","dat":"Миколаїву","loc":"в Миколаєві","adj":"Миколаївські"},"slug":"mikolayiv","news_count":null},{"id":15,"title":{"nom":"Одеса","gen":"Одеси","dat":"Одесі","loc":"в Одесі","adj":"Одеські"},"slug":"odesa","news_count":null},{"id":16,"title":{"nom":"Полтава","gen":"Полтави","dat":"Полтаві","loc":"в Полтаві","adj":"Полтавські"},"slug":"poltava","news_count":null},{"id":17,"title":{"nom":"Рівне","gen":"Рівного","dat":"Рівному","loc":"в Рівному","adj":"Рівненські"},"slug":"rivne","news_count":null},{"id":18,"title":{"nom":"Суми","gen":"Сум","dat":"Сумам","loc":"в Сумах","adj":"Сумські"},"slug":"sumy","news_count":null},{"id":19,"title":{"nom":"Тернопіль","gen":"Тернополя","dat":"Тернополю","loc":"в Тернополі","adj":"Тернопільські"},"slug":"ternopil","news_count":null},{"id":20,"title":{"nom":"Харків","gen":"Харкова","dat":"Харкову","loc":"в Харкові","adj":"Харківські"},"slug":"kharkiv","news_count":null},{"id":21,"title":{"nom":"Херсон","gen":"Херсона","dat":"Херсону","loc":"в Херсоні","adj":"Херсонські"},"slug":"kherson","news_count":null},{"id":22,"title":{"nom":"Хмельницький","gen":"Хмельницького","dat":"Хмельницьку","loc":"в Хмельницькому","adj":"Хмельницькі"},"slug":"hmelnitskiy","news_count":null},{"id":23,"title":{"nom":"Черкаси","gen":"Черкас","dat":"Черкасам","loc":"в Черкасах","adj":"Черкаські"},"slug":"cherkasy","news_count":null},{"id":24,"title":{"nom":"Чернігів","gen":"Чернігова","dat":"Чернігову","loc":"в Чернігові","adj":"Чернігівські"},"slug":"chernihiv","news_count":null},{"id":25,"title":{"nom":"Чернівці","gen":"Чернівців","dat":"Чернівцям","loc":"в Чернівцях","adj":"Чернівецькі"},"slug":"chernivtsi","news_count":null},{"id":11,"title":{"nom":"Крим","gen":"Криму","dat":"Криму","loc":"в Криму","adj":"Кримські"},"slug":"crimea","news_count":null}]},"news.ru.kherson.109860346":{"section":{"id":71,"title":{"nom":"Херсон","gen":"Херсона","dat":"Херсону","loc":"в Херсоне","adj":"Херсонские"},"slug":"kherson","link":"/ru/news/kherson.html","type":"ordinal","description":"【Новости Херсона】Свежие Херсонские новости на UKR.NET ⚡ происшествия ⏳ криминальные новости ❗ последние события в жизни Херсонской области за сегодня и многое другое."},"publication":{"data":{"id":109860346,"cluster_id":65008785,"type":"internal","redirect":false,"created_at":1744941622,"title":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії","description":"З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія здійснила понад 465 хімічних атак, використовуючи заборонені речовини, зокрема газ CS. Ці дії","content":"

З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія здійснила понад 465 хімічних атак, використовуючи заборонені речовини, зокрема газ CS. Ці дії не лише порушують Конвенцію про заборону хімічної зброї, але й становлять серйозну загрозу для військових та цивільного населення.​

Застосування хімічної зброї Росією в Україні: 2022-2025 рокиНезабаром виповниться 100 років, з моменту першого застосування різновиду хімічної зброї — бойового отруйного газу. Це сталося під час Першої світової війни, 22 квітня 1915 року. Тоді Німеччина провела газобалонну атаку хлором. Однак сьогодні ми ведемо мову не про історичний факт сторічної давнини, а про події сьогодення — російську збройну агресію на територію України та застосування армією РФ хімічної зброї.

Випадки скидання російськими військовими токсичних аерозольних боєприпасів на позиції ЗСУ фіксуються з 2022 року і кількість таких атак зростає. Активно хімічна зброя була використана військами РФ у 2024 році під час артилерійських та авіаційних обстрілів на херсонському напрямку.

Армія РФ використовує проти ЗСУ гранати з отруйними речовинами.

Фото: Military Media Center

Окупанти публічно підтвердили факт застосування хімічних агентів під Кринками на Херсонщині, що є порушення Конвенції про заборону хімічної зброї.

У 2025 році росіяни не лише продовжили застосовувати заборонену зброю на полі бою, але й використовують ударні безпілотники типу “Shahed 136/Герань-2” споряджені отруйними речовинами, для ураження цивільних об’єктів.

Новітній терор: атаки отруйними БпЛАУ середу, 16 квітня, міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm із посиланням на військові джерела оприлюднила інформацію про отруйні речовини, які можуть загрожувати в разі контакту з російським БпЛА.

Скриншот: Telegram-канал InformNapalm

У повідомленні йдеться про те, що росіяни “наносять хімічні отруйні речовини на свої БПЛА “Shahed”, щоб чинити додаткову шкоду людям, які підбиратимуть уламки збитих дронів”.

Свідчень про те, чи це є масовим явищем, розвідувальники не мають. Але вони рекомендують не чіпати уламки збитих безпілотників “без попереднього їх аналізу на хімічну небезпеку”.

У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) роз'яснили ситуацію так:

“Ворог використовує для ударів по Україні дрони-камікадзе типу “Shahed”, споряджені отруйними речовинами. Центр верифікував цю інформацію у спецслужб та Державній службі з надзвичайних ситуацій України. Відомо, що в одному з БпЛА виявлена капсула з концентрованою бойовою отруйною речовиною CS”.

Скриншот: Telegram-канал “Центр протидії дезінформації”

Йдеться про іритант, високотоксичну речовину подразнювальної дії. У ЦПД зауважують, що російські БпЛА можуть розкидати капсули з отрутою задля ураження людей.

“Росія споряджає “Shahed” отруйними речовинами. Це ще один спосіб залякувати цивільне населення України, — розповів голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан. — Вони фактично застосовують ці та інші безпілотники вже у промислових масштабах”.

Сергій Кузан, голова Українського центру безпеки та співпраці. Фото: Facebook-сторінка “Український центр безпеки та співпраці”


Як наголосив Кузан, російські окупанти спеціально використовують отруйні речовини, аби тероризувати та залякувати цивільне населення. Вони хочуть завдати якнайбільшої шкоди. І навіть цього не приховують.

“Shahed” з отрутою можна прирівняти до іншої забороненої різними конвенціями зброї.

Звісно ж, що росіянам на це плювати”, — зазначив Кузан.

Приміром, на Донеччині днями збили кілька дронів-камікадзе оснащених капсулами з концентрованим газом-іритантом. Про це повідомив голова Донецької ОВА Вадим Філашкін у Telegram.

Скриншот: Telegram-канал “Вадим Філашкін /Донецька ОВА (ОДА)”

Він зазначив, що ці дрони збили бійці Сил оборони України, тож “Shahed” не потрапили до місць масового скупчення людей.

“Однак ми чітко розуміємо, що росіяни не припинять використовувати хімічну зброю”, — зазначив він.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України також повідомили, що на фронті фіксують випадки використання окупантами хімічної зброї.

Скриншот: Telegram-канал “Головне управлінні розвідки МО України”

“На Запорізькому напрямку в районі села Щербаки росіяни скидають з безпілотників гранати РГ-Во з отруйним газом”, — йдеться в повідомленні.

Натомість інформація, поширена деякими медіа, що самі корпуси російських дронів обробляються отруйними речовинами, не підтверджується, — констатували у Центрі протидії дезінформації. Однак населення, зокрема,

прифронтових територій, закликають бути обережними із невідомими предметами на вулиці і не підходити до уламків шахедів, навіть якщо дрон майже цілий.

Яку загрозу становлять російські дрони для безпеки країн-сусідів УкраїниІнциденти із застосуванням російськими військами БпЛА з капсулами з концентрованою бойовою отруйною речовиною CS, під час обстрілів цивільних і військових об’єктів в Україні, підкреслюють ризики для сусідніх країн, спричинені бойовими діями та викликають занепокоєння щодо безпеки в регіоні.​ Адже від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, російські ракети та безпілотники з періодичною регулярністю порушують повітряні простори Молдови та Румунії.

На графіку показано кількість офіційно підтверджених інцидентів. Реальні цифри можуть бути вищими. Графік: Нижні Сірогози.City

Молдова

2022 рік: 10 жовтня — три російські ракети перетнули повітряний простір Молдови під час обстрілу України; 31 жовтня — ракета, збита українською ППО, впала в селі Наславча, пошкодивши будинки; 5 грудня — ракета впала поблизу міста Бричени.​

2023 рік 14 січня — у селі Ларга знайдено уламки ракети;

10 лютого — російська ракета знову порушила повітряний простір Молдови; 16 лютого — у Ларзі виявлено уламки ракети; 25 вересня — ракета впала в селі Кіцкань, на території Придністров'я.​

2024 рік: 11 лютого — уламки російського безпілотника знайдено в селі Етулія; 17 лютого — уламки дрона знову виявлено в Етулії; 4 квітня — уламки дрона знайдено поблизу Етулії після нічної атаки на Україну.​

2025 рік 13 лютого — чотири російські безпілотники впали на території Молдови, два з них вибухнули.​

Румунія

2023 рік 4 серпня — Україна повідомила, що російські безпілотники типу “Shahed”, спрямовані на порти на Дунаї, вибухнули на території Румунії; 6 вересня — Румунія підтвердила виявлення уламків безпілотника на узбережжі Дунаю.​

2024 рік 25 липня — уламки безпілотника “Shahed”, використаного Росією для атаки на Одесу, знайдено в Румунії поблизу населеного пункту Плауру.

2025 рік 13 лютого — російські безпілотники впали на території Румунії під час атак на українські порти на Дунаї.​

Використання Росією безпілотників типу “Shahed”, потенційно споряджених отруйними речовинами,

становить серйозну загрозу для сусідніх країн. Візуалізація: Нижні Сірогози.City

Хоча наразі немає підтверджених випадків застосування таких дронів на території цих держав, експерти закликають до підвищеної обережності. Адже використання Росією безпілотників типу “Shahed”, потенційно споряджених отруйними речовинами, становить серйозну загрозу для сусідніх країн.

У разі падіння або збиття таких дронів на території Молдови чи Румунії існує ризик хімічного зараження місцевості. Також це може призвести до отруєння людей, тварин та забруднення навколишнього середовища.​

До речі, навіть без фактичного застосування отруйних речовин, інформація про можливість їх використання може викликати паніку серед населення та дестабілізувати ситуацію в прикордонних регіонах.​

Газ CS: властивості та ризикиІритант, він же CS, він же “ортохлорбензальмалонодиниітрил”, він же “Бузок” — так називається бойова отруйна речовина, яка в низці країн успішно використовується правоохоронними органами для розгону демонстрацій та боротьби з порушниками вуличного спокою. А ще його застосовують як “начинку” так званої газової зброї,

газових балончиків самооборони та ін.

Але оскільки це все ж таки бойова отруйна речовина, спочатку ним начиняли авіаційні бомби, артилерійські снаряди, генератори аерозолів та димових гранат, що нині й демонструє Російська Федерація, споряджаючи безпілотники типу “Shahed” іритантом.

Серед пересічних громадян поширена думка про “нешкідливість” цієї речовини. Однак це далеко не так. У малих концентраціях CS має подразнюючу дію на очі та верхні дихальні шляхи. У великих концентраціях викликає опіки відкритих ділянок шкіри, іноді — параліч дихання, серця та смерть.

Цікаво, що сам по собі CS у чистому вигляді — це зовсім не газ, а малолетюча кристалічна речовина з температурою плавлення аж 95°C та кипіння 310-315°C. Для ефективного застосування його подрібнюють на пудру, а потім перетворюють на аерозоль, змішуючи з якоюсь легкокиплячою речовиною, яку під тиском закачують у ємність, і з неї вже хімікат фонтанує на волю — приблизно як порошковий вогнегасник.

Врятуватися від CS можна за допомогою протигазу, але оскільки це не газ, а дрібнокристалічний пил, при виході із зараженої зони слід позбутися “пильного” одягу і змити залишки отруйної речовини з поверхні шкіри.

До речі, іритант — речовина хімічно стійка, у воді розчиняється дуже погано та гідролізується дуже повільно. І оскільки це пил, він здатен після осідання знову підніматися в повітря з одягу та ґрунту.

CS у безвітряну погоду зберігається на місцевості протягом 10-15 хвилин, але існують рецептури CS-1 і CS-2, що діють 5 і 40 діб відповідно. При температурі повітря 20ºС створює високі концентрації, що робить місцевість зараженою і перебувати там без засобів індивідуального захисту небезпечно для здоров’я та життя.

Іританти за комплексом властивостей можуть становити інтерес як речовини для виснаження живої сили противника, їх використовують для сковування живої сили противника. Деякі з цих отруйних речовин здатні виводити людей з ладу, відправляючи їх у світ мрій, повної депресії чи безглуздої ейфорії — тобто викликають розлади психіки, що порушують нормальне сприйняття ураженими навколишнього світу.

Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції

","link":"/ru/news/details/kherson/109860346.html","link_original":"https://nsirogozy.city/articles/415164/shahed-yak-nosij-himichnoi-zbroi-ta-zagroza-bezpeci-ukraini-moldovi-i-rumunii","media":[{"link":"https://cdn.abo.media/upload/article/o_1ip2mhu8d4obncuoqr28meqo1k.jpg","type":"image/jpeg"}],"source":[{"id":4246,"title":"Нижні Сірогози.City","link":"/ru/source/nizhni-sirogozi-city-4246.html","link_original":"https://nsirogozy.city/","news_id":109860346,"news_link_original":"https://nsirogozy.city/articles/415164/shahed-yak-nosij-himichnoi-zbroi-ta-zagroza-bezpeci-ukraini-moldovi-i-rumunii","disable_external":false}],"tag":[{"id":481,"title":"Дія","slug":"diya","link":"/ru/tags/diya.html"},{"id":359,"title":"газ","slug":"gaz","link":"/ru/tags/gaz.html"},{"id":1539,"title":"фронт","slug":"front","link":"/ru/tags/front.html"},{"id":14102,"title":"Джерело","slug":"dzherelo","link":"/ru/tags/dzherelo.html"},{"id":125,"title":"атака","slug":"ataka","link":"/ru/tags/ataka.html"}],"split_adv":["109860346-1","109860346-2","109860346-3","109860346-4","109860346-5","109860346-6","109860346-7","109860346-8"]},"seo":{"metatitle":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії. Читайте на UKR.NET","metadescription":"З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія здійснила понад 465 хімічних атак, використовуючи заборонені речовини, зокрема газ CS. Ці дії","metakeywords":"shahed, носій, хімічної, зброї, загроза, безпеці, україни, молдови, румунії","h1":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії","h2":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії","seotext1":"Херсона","seotext2":"Херсона","add_title":"Херсон"},"og":{"type":"article","site_name":"UKR.NET","url":"https://spdev.ukr.net/ru/news/details/kherson/109860346.html","title":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії","description":"З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія здійснила понад 465 хімічних атак, використовуючи заборонені речовини, зокрема газ CS. Ці дії","image":"https://cdn.abo.media/upload/article/o_1ip2mhu8d4obncuoqr28meqo1k.jpg","image:alt":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії","section":"Херсон","locale":"ru","twitter":{"card":"summary_large_image","site":"@UKR.NET","title":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії","description":"З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія здійснила понад 465 хімічних атак, використовуючи заборонені речовини, зокрема газ CS. Ці дії","image":"https://cdn.abo.media/upload/article/o_1ip2mhu8d4obncuoqr28meqo1k.jpg","image:alt":"“Shahed”, як носій хімічної зброї та загроза безпеці України, Молдови і Румунії"},"prefix":{"og":"//ogp.me/ns#","article":"//ogp.me/ns/article#"},"xmlns":{"og":"//ogp.me/ns#","article":"//ogp.me/ns/article#"}},"robots":[],"alternative_links":[{"rel":"canonical","href":"/news/details/kherson/109860346.html"},{"rel":"alternate","hreflang":"ru","href":"/ru/news/details/kherson/109860346.html"},{"rel":"alternate","hreflang":"uk","href":"/news/details/kherson/109860346.html"}]}}},"env":{}};