Війна на Херсонщині: довкіллю завдано збитків на понад 234 мільярди гривень
Через повномасштабну агресію Росії природне середовище Херсонської області зазнало колосальної шкоди. Від мін до пожеж, від знищення заповідників до отруєння водойм — загальні екологічні втрати, за оцінками Державної екологічної інспекції, сягнули понад 234,9 млрд гривень. І цифра продовжує зростати.
Збитки довкіллюВійна залишила не лише людські трагедії, зруйновані будинки та інфраструктуру, а й глибокий шрам на екологічній мапі Херсонської області. За підрахунками Державної екологічної інспекції Південного округу, збитки довкіллю в регіоні за станом на 1 квітня 2025 року сягнули 234 мільярди 972 мільйони гривень і ця сума є попередньою.
Що саме постраждало?
Одним з найбільших ударів війна завдала по природно-заповідному фонду області Вибухи, обстріли, використання військової техніки, вогнепальні бої та підрив Каховської ГЕС призвели до нищення цілих екосистем:
— Знищені лісові масиви та заплави, включно з унікальними дубовими та вербовими гаями вздовж Дніпра.
— Мінування заповідників унеможливило будь-яку господарську чи наукову діяльність на десятках тисяч гектарів.
— Загибель рідкісних видів фауни які мешкали лише в цій частині України, зокрема, орланів-білохвостів, видр, диких коней.
— Забруднення водних об’єктів — річок, озер, підземних джерел — важкими металами, паливом і хімічними речовинами.
— Пожежі в екосистемах спричинені вибухами, знищили сотні гектарів рослинного покриву.
Окремо слід відзначити наслідки теракту на Каховській ГЕС у червні 2023 року який став екологічною катастрофою для всього Півдня України.
Після підриву дамби:
— Зруйновано гідрологічну рівновагу у заплавах Дніпра.
— Висохли зрошувальні канали та заболочені території.
— Загинуло величезне число прісноводних риб і водних безхребетних.
— Збільшилася концентрація солей у ґрунтах, що сприяє опустелюванню раніше родючих земель.
Екосистема під загрозою
За словами фахівців, на повне відновлення постраждалих територій можуть знадобитися десятки років Крім того, наслідки воєнних дій ще повністю не досліджені. Мінування, важкодоступність територій і постійна загроза нових обстрілів не дозволяють провести повноцінний моніторинг стану довкілля.
Матеріали, зібрані екологами вже передано до правоохоронних органів і оперативного штабу при Державній екологічній інспекції України. Вони ляжуть в основу судових позовів та міжнародних скарг щодо екоциду, який вчинила Росія на території України.
Екологічна війна не менш небезпечна, ніж та, що ведеться зі зброєю. Знищене довкілля — це знищене майбутнє. І хоча відбудова будівель можлива за кілька років, відновити природу Херсонщини буде значно складніше й дорожче Україна має отримати повне відшкодування за екологічні злочини з боку країни-агресора.
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції Начало формы