19 квітня: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня
Щороку 19 квітня у багатьох країнах світу відзначається гарне весняне свято – День проліску.
Свою історію свято веде з Англії, де було засновано 1984 року.
Загалом у світі, залежно від кліматичної зони, проліски зацвітають від січня до квітня.
Нині налічують 20 видів цих ніжних красенів. Найпопулярніший - пролісок білий, але є ще й візантійський, грецький, кавказький. На жаль, більшість видів пролісків занесено в Червону Книгу як вид, що зникає. І, схоже, вже традиційним стало відзначати появу пролісків операцією «Первоцвіт».
* * *
Щороку третьої суботи квітня, починаючи з 1999 року, в Україні відзначається День довкілля.
Свято було задумане для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з навколишнього середовища, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, та «на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та громадських природоохоронних організацій з метою розвитку діяльності, розпочатої Всеукраїнською. акцією «Дерево-Життя» та іншими громадськими ініціативами».
* * *
Щорічно у третю суботу квітня вся світова циркова спільнота та любителі цього дивовижного мистецтва відзначають надзвичайно веселе свято –
Міжнародний день цирку. Він заснований не лише з метою показати цирк у всій його пишності та порадувати шанувальників даного мистецтва новими програмами та уявленнями, а й покликаний віддати належне внеску циркового мистецтва у культуру.
Ініціаторами заснування цього свята виступили у 2009 році Європейська циркова асоціація та Всесвітня федерація цирку, що діє під патронажем принцеси Монако Стефанії. Тоді Президент Європейської циркової асоціації, до якої на сьогоднішній день входить 21 цирк, Урс Пілс та принцеса Стефанія запропонували всім циркам підтримати ініціативу щорічного святкування Міжнародного дня цирку, який вперше відзначався у 2010 році і відтоді став щорічним для багатьох країн.
Прикмети дня За Новоюліанським календарем сьогодні українські віряни вшановують пам’ять Іоанна Ветхопещерника.
У давнину люди виносили на сонце щойно вишиті сорочки та рушники, полоскали тканини в джерельній воді й розвішували на зелених кущах. Вірили, що одяг увбере весняну силу й служитиме довше.
Цей день вважали сприятливим для збору цілющих трав — подорожника, фіалки,
черемхи, мати-й-мачухи та інших. Також добре вдавалися торгівля, фінансові справи й подорожі.
Що не можна робити:
- носити брудний, порваний одяг, інакше не уникнути нещасть і проблем зі здоров’ям. Те ж саме стосується взуття;
- приміряти чужий одяг, щоб не перейняти на себе чужі проблеми;
- відмовляти в допомозі або в милостині, інакше і самі в майбутньому опинитеся в нужді;
- ходити в сауну або в лазню – до проблем зі здоров’ям.
Особливих ритуалів цього дня немає. У той же час, наші пращури намагалися не лежати вранці довго в ліжку, вірили, що так діти виростуть примхливими.
Що не можна робити:
- пускати в дім незнайомих людей.
- робити великі покупки.
- розповідати про свої плани та нові ідеї.
1587 – в інциденті, відомому як «опалювання бороди Короля Іспанії»,
англійський навігатор Френсіс Дрейк потопив Іспанський флот у гавані Кадіс.
1903 – народився Еліот Несс, спецагент міністерства юстиції США, який у 26 очолив групу з дев'яти осіб, яка зуміла посадити за тюремні ґрати Аль Капоне.
1919 - американський авіатор Леслі Лерой Ірвін здійснив перший зареєстрований стрибок-вільне падіння з аероплана з подальшим розкриттям парашута. Цей же піонер парашутизму відомий ще одним вчинком: саме він у 1931 році вигадав дизайн «авіаторської» куртки-дубленки з овчини на блискавці. В англомовному світі вона досі називається «irvin» на ім'я свого творця.
1928 – народився Алексіс Корнер, англійський блюзовий музикант, який відкрив світу таких музикантів як Мік Джаггер і Чарлі Уоттс з The Rolling Stones, Джинджер Бейкер і Джек Брюс з Cream, Роберт Плант з Led Zeppelin та багатьох інших.
1942 – народився Алан Прайс, вокаліст та клавішник легендарного гурту «Animals».
1965 – Гордоном Муром сформульовано так званий «закон Мура», згідно з яким кількість транзисторів у кристалі мікропроцесора подвоюється кожні два роки.
1968 – народилася Ешлі Джадд,
американська актриса («Флірт зі звіром», «Липучка»).
1978 – народився Джеймс Франко, американський актор («127 годин», «Людина-павук», «Повстання планети мавп», «Хоробри перцем»).
1979 – народилася Кейт Хадсон, американська актриса («Як позбутися хлопця за 10 днів», «Війни наречених», «Наречений напрокат»), дочка актриси Голді Хоун.
1981 – народився Хейден Крістенсен, американський актор (Люк Скайуокер в останніх епізодах «Зоряних війн»).
1987 – сім'я Сімпсонів вперше з'являється у «Шоу Трейсі Ульман» з першою короткометражною серією під назвою «Good night».
1999 – у Берліні відбулося офіційне відкриття Рейхстагу як нового місця засідань парламенту Німеччини
2000 – у Центральній Румунії відкрито найбільше у Європі родовище золота.
2005 – конклав католицьких кардиналів у Ватикані обрав 265-го за рахунком папу римського. Ним став кардинал Йозеф Ратцінгер, який прийняв ім'я Бенедикт XVI. У лютому 2013-го він став першим за 600 років татом, який зрікся престолу.
Іменини відзначають: за Новоюліанським календарем: Віктор, Георгій, Єгор, Іван, Семен, Ян.
за Юліанським календарем: Григорій, Єремій, Іван, Павло, Петро, Прохор, Севастьян, Яків.