В Івано-Франківську презентували другу частину збірника документів про Степана Ленкавського в історії ОУН

У новому томі представлені матеріали, що відображають складний період становлення Закордонних Частин ОУН, інформує кореспонеднтка Бліц-Інфо.
Як зауважив видавець Василь Іваночко, на основі раніше невідомих матеріалів з архівів СБУ, ОУН, навчальних посібників КГБ, розсекречених документів ЦРУ, а також свідчень сучасників, Олександр Сич дає читачу цілісне уявлення про те, як діяльність західних спецслужб сприяла загостренню конфлікту в середовищі ЗЧ ОУН, а у 1954 році — призвела до його відкритого розколу внаслідок провокацій НКВД-МГБ.
«Ми думали, чому після війни ОУН так поділилась, чому у нас завжди «2 гетьмани»? А виявляється це не наша «заслуга». З одного боку совіти мріяли, щоб ОУН зникла, а з іншого америцям вона не лягала у плани, вони бачили Росію як цілісну країну. Для дослідників нашої історії це є досить серйозна і грунтовна праця. Це праця на перспективу. Люди відходять, документи пропадають і є лише окремі ентузіасти, які цим займаються, щоб зберегти нашу історію»,- каже Іваночко.
Упорядник видання історик, науковець та голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич зауважує, що історія становлення Закордонних Частин ОУН тісно переплітається з життям Степана Ленкавського. Окрім того, тут представлені документи які показують, як затяжний внутрішній конфлікт створив сприятливе середовище для зовнішнього провокаційного втручання і подальшого розколу ОУН.
«Цей другий том цікавий тим, що він мовою документів подає етапи становлення Закордонних Частин ОУН від декількох осередків до структури, яка охопила всю Європу, Америку, Канаду, Латинську Америку, Австралію. Уявляєте, яка це титанічна праця? Ця організація була створена для допомоги Україні: впливати на місцеві уряди, шукати симпатиків та кошти, відсилати курʼєрів і т.д. У цьому томі також є показана боротьба, яка була не тільки в Україні, але й за кордоном. Адже совєцький режим намагався дістати провідників ОУН, зокрема Степана Бандеру і за кордоном. ОУН мала свою Службу безпеки, яка розшифровувала операції НКВД, викривала їх агентів та знищувала їх. Це була така латентна шпигунська боротьба. Але ОУН за кордоном була обʼєктом зацікавленості не тільки НКВД, але й західних спецслужб. Навіть один розділ у книзі присвячений тому, як на закордонні частини впливало ЦРУ, МІ6 та як ці всі зовнішні впливи привели до розколу ОУН. Це надзвичайно цікаві документи»,- наголосив Олександр Сич.
Під час презентації поділився своїми враженнями від нового видання і депутат обласної ради, гендиректор ОТБ Галичина Ігор Дебенко. За його словами, коли читав другий том, то неодноразово виникали відчуття, що опинився десь у екшені чи трилері зі шпигунами і спецопераціями.
«Напевне кожен бачив фільми «Місія неможлива», «Агент 007». Коли ти читаєш у цій книзі, що спецоперації проводились ЦРУ, Британською контррозвідкою і Радянськими спецслужбами. Що в одному часі на територію нашої та Львівської областей західні спецслужби відправляли своїх агентів на парашутах, спускали їх літаком, а совецькі спецслужби намагались їх ліквідувати. Про подвійних і потрійних агентів… То мимоволі переносиш себе у ті часи, але водночас розумієш, що це не фантазії автора, а реальні документи і реальні історії. Це і документи ЦРУ, які нещодавно оприлюднили, це документи британської розвідки, різноманітні документи НКВД з допитів наших націоналістів, документи служби безпеки ОУН. І на цьому фоні ми бачимо Степана Ленкавського, чиє життя нерозривно повʼязане з ОУН і пізнаючи його, краще пізнаємо ОУН. Дехто сприймає упівців та оунівців, як людей які сиділи у криївках і проводили якість контракції проти радянської влади. Але книга показує, що ОУН була важливим елементом і центром уваги світових спецслужб»,- ділиться враженнями від прочитаного Дебенко.
Варто зазначити, що ця книга, як і попередні видання про Степана Ленкавського вирушила у всі обласні універсальні наукові бібліотеки України.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram. Завжди цікаві новини!

Источник: Бліц-інфо