Чому питна вода може стати отрутою: розповідаємо про небезпеку нітратів

Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення.

Деталі

Уяви собі, у звичайній питній воді може ховатися що завгодно – від мікробів до хімікатів, особливо небезпечні нітрати. Коли їх стає забагато, вода з рятівника перетворюється на отруту. Звідки вони беруться? З наших же недбалостей – вигрібних ям поруч з колодязями, з полів, де багато добрив, та з ферм.

Кому найбільше загрожує брудна вода? Маленьким дітям до трьох років – вони дуже чутливі до нітратів. Також обережними треба бути літнім людям та тим, у кого слабке здоров'я (анемія, серцеві хвороби). Тому держава й стежить за водою в тих сім'ях, де є малюки.

Нітрати – тихі вбивці! Запам'ятай:

На вигляд, смак і запах вода може бути чистою, навіть якщо там повно нітратів.

Кип'ятіння не допомагає, а робить воду ще отруйнішою! Таку воду можна використовувати тільки для прання чи миття.

Як нітрати отруюють наш організм? Якщо у воді забагато нітратів, це може призвести до серйозної хвороби – метгемоглобінемії, коли кров погано переносить кисень.

В організмі нітрати стають ще гіршими – нітритами, які й блокують доставку кисню. Звідси й проблеми з печінкою, нирками, серцем та нервами.

Тривожні симптоми – терміново до лікаря! Пронос, нудота, блювота, біль у животі; важко дихати, серце б'ється швидко; шкіра та очі жовтіють або синіють; постійна сонливість та головний біль.

Хто слідкує за якістю води? Місцева влада зобов'язана перевіряти воду в колодязях, з яких п'ють діти до трьох років. Якщо знаходять перевищення норми, батьків попереджають та радять, як уберегти дитину (наприклад, використовувати бутильовану воду).

Хочеш перевірити свою воду? Звернися до спеціальної лабораторії (адреси та телефони є на сайтах обласних ЦКПХ). Для сімей з маленькими дітьми це безкоштовно!

Що можемо зробити ми? Тримати в чистоті територію біля колодязів та джерел, регулярно їх чистити. Не мити машини, не випасати худобу та не використовувати отрутохімікати близько до води.

Перевіряйте свою воду – це збереже ваше здоров'я та життя ваших близьких!

Источник: META