Усе життя вважали інакше: що насправді думає лікар про солодощі
Останні десятиліття вживання цукру не полишає одну з головних тем суперечок поміж людьми, в більшості випадків – в соціальних мережах. Хтось каже, що цукор – то “біла отрута” або “солодка смерть” та пропагандує повну відмову, а хтось не може закінчити прийом їжі без чогось солоденького. Вікторія Дмитрук, сімейна лікарка Поліклініки всієї сім’ї Odrex, розклала все по поличках.
Солодке в раціоні — шкідлива звичка чи джерело радості?Як в будь-якій ситуації в житті важлива помірність та раціональний підхід. Демонізація цукру – не найкращий інструмент у вашому харчуванні. Їжа є не тільки паливом або бездушними калоріями, вона також дає емоції, задоволення, радість. Інколи шматочок шоколаду і справді “лікує душу”.
Скільки цукру — це “нормально” для здорової людини?За рекомендацією ВООЗ – 25-50 грамів доданого цукру на день для дорослої людини. Це приблизно одне тістечко або плитка темного шоколаду. Моє улюблене питання: “А якщо я не люблю темний, а тільки молочний, тоді просто виключити шоколад?” Виключити наскільки? На місяць, на рік, на все життя? І яке то буде життя,
що навіть 50 грамів шоколаду з’їсти не можна. Я б не радила повністю відмовляти собі в солодощах. В період підвищеної тривоги у людей через обстріли організм дійсно потребує більше солодкого. І якщо вас заспокоїть шоколадний батончик з чаєм – це буде краще, ніж тривожитись через навколишні обставини і ще на додачу про кількість цукру, що ви з’їли сьогодні.
Проте, закривати очі на те, що надмірне вживання цукру дійсно є шкідливим – теж не наш варіант. Дійсно, надмірне вживання солодкого пов’язано з розвитком ожиріння, карієсу та діабету. Багато продуктів, про які б ми не могли подумати, мають доданий цукор: кетчупи, соки, ковбаси, консерви тощо – тому раджу читати етикетки. Це вже перший крок до усвідомленого харчування.
Якщо ви розумієте, що вживаєте більше норми й бажання з’їсти солодке не зникає протягом тривалого часу навіть після його вживання – треба індивідуально розбиратись з дієтологом або лікарем.
Чи є альтернативи?Фрукти й сухофрукти, крім того, що смачні, мають вітаміни та клітковину. Стевія – рослинний цукрозамінник, але має специфічний присмак. Цикламат, аспартам – хімічні цукрозамінники, про які ходять безліч суперечок. Останні дослідження показали безпечність вживання.
Але важливо тримати баланс, щоб здорове харчування не стало нездоровою обсесією. Якщо їсти достатню кількість білка та складних вуглеводів, потягу до цукру стане менше. Наше харчування це є звичка і варто пам’ятати, що не існує ідеальної дієти для кожного. Треба їсти за бажанням і тільки те, що вам смакує.