Кисломолочна зірка соцмереж: чому всі знову обожнюють сир
У TikTok, Instagram і Pinterest сир — нова гастроіконa. Його щедро мажуть на бейгли, додають у млинці, змішують з яєчнею. Здавалося б, ще зовсім недавно він вважався не надто привабливою стравою — усе через грудкувату текстуру й суперечливу репутацію. Але сьогодні сир переживає своє справжнє відродження.
Що таке сир?
Сир — це різновид кисломолочного продукту, поряд із фетою, моцарелою чи рикотою. “Це джерело білка та низькокалорійна страва, яка не піддавалася обробці, — пояснює дієтологиня та нутриціологиня докторка Меґан Россі, більш відома як The Gut Health Doctor. — Сир — універсальний продукт і, думаю, саме тому він зараз у центрі уваги. Людям подобаються низькокалорійні продукти, багаті на білок”.
View this post on InstagramA post shared by Heleen Meyer (@heleenmeyerfood)
На думку докторки Федеріки Аматі, головної нутриціологині в компанії Zoe, ще один плюс сиру, крім м’якого та делікатного смаку — його доступність: “Це чудове джерело білка, якщо ви хочете урізноманітнити раціон, але не вживати яйця, м’ясо чи рибу”. У поєднанні з тостом або як страва на сніданок — сир працює бездоганно.
Чому він грудкуватий?
“Ці грудочки — якраз і є білок,
і це дуже добра новина”, — заспокоює докторка Россі. У молоці є два основні види білка: казеїн (80%) і сироватковий білок (20%). Коли до молока додається кислота, наприклад, оцет або лимонний сік, казеїн згортається та утворює ці самі грудочки, а сироватка залишається рідкою.
Казеїн засвоюється повільніше та надовго надає відчуття ситості. Сироватковий білок — швидкодійний та ідеально підійде як перекус після тренування, коли тіло потребує амінокислот для відновлення м’язів.
View this post on InstagramA post shared by Olivia Chiocchio | Calgary Realtor® (@oliviachiocchio)
Чи дійсно це корисно?
Експертки згодні, що сир — це корисно. Одна порція (100 грамів) містить 25 грамів білка, 11 грамів вуглеводів (переважно лактози), а ще чимало калію та кальцію. Бонусом йде селен, важливий для здоров’я щитоподібної залози. Вміст жиру при цьому значно нижчий, ніж у більшості сирів.
Вживання сиру допомагає знизити тиск та несе неймовірну користь для кишківника, але за умови, що він ферментований. “Класичний сир виготовляється з молока та кислоти. І якщо використовуються живі бактерії, вони перетворюють лактозу на кислоту, яка і згортає білок. Але частіше для спрощення додають просто оцет, тоді це вже не ферментований продукт”, — пояснює докторка Россі.
Як обрати "правильний" сир? Шукайте на етикетці позначку live — це означає наявність живих культур. Також важливо уникати зайвих добавок: згущувачів, консервантів і цукру.
Як їсти сир?
Федеріка Аматі згадує вірусний рецепт млинців із сиром від Zoe як ідеальний білковий сніданок вихідного дня. А Меґан Россі, яка є справжньою фанаткою сиру, додає: “Я їм його майже щодня. Якщо змішати сир із бальзамічним оцтом, вийде чудова заправка для салату. Також люблю тости з бездріжджового хлібу на заквасці з тунцем, помідорами й сиром”.
За матеріалами: Vogue.com