Вчені з’ясували, чому чоловічий мозок старіє швидше за жіночий

Тривалість життя жінок часто перевищує чоловічу — і цьому є наукове пояснення. Фахівці звертають увагу не лише на звички чи спосіб життя, а й на генетичні відмінності між статями. Зокрема, нове дослідження показало: жіночі хромосоми можуть захищати мозок від вікових змін.

Про це повідомляють Новини Планети з посиланням на Science Advances.

Відомо, що жінки мають дві Х-хромосоми (XX), тоді як у чоловіків — по одній Х- і Y-хромосомі. Протягом життя одна з Х-хромосом у жінок ніби «спить»: вона не бере участі в активній передачі генетичної інформації. Її називають тільцем Барра, і вона залишається неактивною до певного віку.

Але все змінюється з віком. Вчені виявили, що з віком “спляча” Х-хромосома активується, і починає впливати на роботу мозку. Саме це може пояснити, чому жіночий мозок старіє повільніше, зберігаючи когнітивні функції довше.

У рамках експерименту науковці спостерігали за мозком літніх мишей, вік яких відповідає приблизно 65 рокам у людей. Вони виявили, що неактивна Х-хромосома раптово почала експресувати понад 20 генів, більшість з яких пов’язані з пам’яттю, навчанням і роботою мозку.

Особливо вразив ген PLP1, який покращує передачу сигналів у мозку. Його штучна активація у самок і самців спричинила помітне покращення когнітивних функцій. Гризуни краще проходили тести на навчання та орієнтацію в просторі.

Це відкриття може стати основою для розробки методів уповільнення старіння мозку. Дослідники планують глибше вивчити, як хромосомний набір впливає на здоров’я головного мозку у жінок і чоловіків, та чи можна вплинути на ці процеси за допомогою генетики.

Источник: Новини Планети