Механіка чи хімія: в чому родзинка міжрядного обробітку?
Як показав себе у перший сезон експлуатації на полях СФГ «Урожайне» просапний культиватор LEMKEN EC-Weeder 8V з унікальною системою ведення по рядках
З кожним роком вітчизняним агровиробникам стає дедалі складніше контролювати спеціалізовані бур’яни та падалицю, застосовуючи тільки хімічні способи захисту. Тому набувають популярності традиційні механічні підходи, що передбачають, зокрема, застосування сучасних просапних культиваторів з інтелектуальними системами руху робочих органів по рядках.
Ми дедалі частіше натрапляємо на те, що гербіциди недостатньо ефективно спрацьовують на посівах, і в міжряддях злісні бур’яни починають обганяти в розвитку культурні рослини. Це дуже серйозна проблема, яку нам вдалося усунути минулого сезону тільки за допомогою такого унікального інструменту, як просапний культиватор LEMKEN EC-Weeder 8V, — розповідає інженер СФГ «Урожайне» Валерій Зубко.
СФГ «Урожайне» розташовано в Голованівськомку районі Кіровоградської області. Тут обробляють до 4000 га земель, на яких вирощують озимі зернові, соняшник, кукурудза, горох й інші культури.
Валерій Зубко, інженер СФГ “Урожайне”
Останніми роками погодні умови дуже складні через брак вологи. Так, ми сіємо ріпак, але не завжди отримуємо сходи. Сіємо сою, проте отримати нормальну врожайність дуже непросто. Ясна річ, якщо ще й запустити питання з бур’янами та падалицею, то взагалі ніякого врожаю не буде. Тому прагнемо шукати ефективні альтернативні рішення, — зазначає Валерій Зубко.
Чому ж не спрацьовують гербіциди? Головна причина найчастіше криється у вже згадуваному браку вологи в ґрунті, через що навіть препарати відомих виробників не діють як слід. Окрім того, обмежена через знову ж таки дефіцит вологи сівозміна спричиняє накопичення у ґрунті насіння спеціалізованих бур’янів, що напрацьовують резистентність до поширених діючих речовин у складі гербіцидів. У такому разі не порятують навіть максимальні норми внесення хімічних препаратів.
У нас були поля, на яких ми вимушено давали ледь не «кінські дози» гербіцидів, але це допомагало мало. Допомогла випадковість: ми їздили в одне господарство на Вінниччину, де працювала зерносушарка тієї моделі, яку ми розглядали для придбання. Розбалакалися з власником господарства — дуже розумною і чуйною людиною. Він нам і каже: я таку саму проблему подолав за допомогою просапних культиваторів — тоді ще Steketee, а нині вже — LEMKEN. Мовляв, не бійтеся: там стоять камери й не допускають підрізання культурних рослин у рядках. Усе нормально працює і дає відмінний результат. От ми й вирішили придбати LEMKEN EC-Weeder 8V та впровадити у себе цю технологію, — розповідає Валерій Володимирович.
Кожна секція оснащена п’ятьма стрільчастими лапами
Камера системи IC-Light з LED-освітленням дає можливість працювати вночі
Господарство придбало 8-рядну модифікацію LEMKEN EC-Weeder 8V, озброєного потужними лапами, що водночас підрізають небажану рослинність у міжряддях і загортають їх ґрунтом.
Машину нам привезла компанія «Агроресурс», із якою ми вже давно успішно співпрацюємо. Хочу зазначити, що вони все підготували як слід: склали й налаштували культиватор, провели навчання, показали, що і як працює. Ну, й надалі постійно стежать за роботою EC-Weeder, консультують і оглядають машину. Це 8-рядна модель, хоча по факту вона обробляє відразу дев’ять міжрядь. Минулого сезону ми її застосовували найбільше на соняшнику, а також на кукурудзі, — розповідає інженер СФГ «Урожайне».
Інтегрована рама паралельного зміщення відповідає за підрулювання
Попри напівекспериментальний характер роботи в першій половині сезону минулого року новенький LEMKEN EC-Weeder 8V пройшов на полях господарства 1400 га посівів.
Що я можу сказати: після нього практично вся площа міжрядь розпушена й чиста від бур’янів — практично під самі стебла рослин — без їх пошкодження. На одних полях ми працювали в один слід, на інших — у два сліди. До якості роботи LEMKEN EC-Weeder 8V у мене немає жодних зауважень! Тільки один момент — потрібно повільніше й акуратніше працювати, коли сходи рослин ледь вилізли з ґрунту — камері їх важче розрізняти, особливо ж у похмуру погоду. Але коли сходи досягають заввишки 5–6 сантиметрів, то тоді не виникає ніяких проблем. Культиватор спокійно собі іде за трактором, камери його ведуть, і механізатор може навіть не заглядати назад. Це справді зручно й ефективно, — наголошує Валерій Зубко.
Додатково секції обладнані підгортачами та захисними дисками
Додамо, що в господарстві 8-рядний просапний культиватор LEMKEN EC-Weeder 8V агрегатується з 125-сильним трактором. На досить уже великих сходах швидкість обробітку сягає 10 км/год.
Фактично такий агрегат можна сміливо запускати в посіви заввишки до 50–60 сантиметрів. Загалом цього якраз достатньо, щоб двічі пройтися міжряддями й забезпечити соняшнику і кукурудзі подальший нормальний розвиток — без злісних конкурентів на полі. Ця технологія показала себе в перший рік дуже добре, і надалі ми вже думаємо про те, щоб заразом вносити рідкі добрива в прикореневу зону рослин. Це особливо корисно буде на посівах кукурудзи, — каже Валерій Володимирович.
Нагадаємо, що саму концепцію просапного культиватора EC-Weeder з інтелектуальним веденням по рядках створила інноваційна нідерландська компанія STEKETEE, що кілька років тому ввійшла до складу німецької компанії LEMKEN. І на сьогодні це рішення можна вважати революційним.
Колесо контролю глибини FARMFLEX на кожній секції
Річ у тім, що міжрядні культиватори — це агрегати,
які застосовують у сільському господарстві вже багато десятків років поспіль. Однак поряд із безсумнівною користю їх застосування довгий час була актуальною відома проблема, а саме — пошкодження рядків культурних рослин робочими органами.
Саме тому інженери STEKETEE сконцентрували свої зусилля на створенні системи оглядових камер, які б розрізняли культурні рослини в рядках і водночас вели робочі органи культиватора точно в міжряддях — не ближче за 2 см до рядка.
За це відповідає IC-Light — система автоматичного керування культиватором за допомогою камери, що робить можливим точне та легке прополювання як вдень, так і вночі. За допомогою зображення з камери, які оброблюють термінал і контролер, досягається точне ведення культиватора EC-Weeder між рядками культурних рослин.
Водночас тут наявна і система ручного керування, що залучається за потреби.
Відповідно, підрулювальна рама, що зміщується паралельно до рядів, гідравлічно передає корегувальний сигнал на культиватор від камери IC-Light чи системи ручного керування. Тільки у такому разі агрегат керується точно по міжряддю незалежно від руху трактора.
Зазначимо, що просапний культиватор EC-Weeder може пропонуватися у надзвичайно різноманітних конфігураціях і налаштуватися під максимально широкі умови обробітку.
Так, робоча ширина агрегата може досягати 13 м, а ширина міжрядь, із якими він працює, — від 15 до 100 см! Тут пропонують три різні типи робочих секцій і до двох десятків різновидів робочих органів — під будь-які завдання, культури й типи ґрунтів. Наприклад, окремо під картоплю чи цукрові буряки. Найпоширенішими в Україні є 8-, 12- та 16-рядні моделі з міжряддям 70 см, хоча за потреби завод може виготовити культиватор під індивідуальні потреби господарства.
Зручне та безпечне транспортне положення EC-Weeder
Додатковою перевагою EC-Weeder є можливість за його допомогою вносити гранульовані й рідкі добрива у міжряддя, що може бути вкрай актуальним для азотофільних культур, таких як кукурудза. Так само внісши швидкодоступні азотно-фосфорні добрива на сходи рослин, можна істотно посилити їхній стартовий розвиток і, зокрема, розвиток потужної кореневої системи.
Завважимо, що на полях України кількість робочих EC-Weeder збільшується досить стрімко, і запорукою цього є успішний досвід їх застосування у перших господарствах, що придбали ці унікальні культиватори. Зі свого боку компанія LEMKEN разом зі своїми офіційними дилерами робить усе можливе, щоб допомогти своїм клієнтам максимально грамотно використовувати всі переваги такої інноваційної розробки, як EC-Weeder.
Сообщение Механіка чи хімія: в чому родзинка міжрядного обробітку? появились сначала на zerno-ua.com.