Як захистити ріпак від наслідків квітневих морозів: поради агрономів
Перші половина квітня в Україні відзначилася різкими приморозками та снігопадами, що спричинило значний вплив на сільськогосподарські культури, особливо на озимий ріпак. Хоча сніг слугує додатковим джерелом вологи для посівів та уповільнює вегетаційні процеси, він також створює стресові умови для рослин, які вже наближаються до фази цвітіння. Особливо це стосується регіонів на півдні країни, де завершувалася бутонізація ріпаку, і холодова руйнація може негативно вплинути на майбутній урожай. Тому агрономи радять своєчасно вживати заходів для мінімізації наслідків холодового стресу.
Як допомогти ріпаку швидко відновитись після морозівЗа словами експертів, у період після потепління важливо надати рослинам час на адаптацію — це дозволить їм ефективно відновитися та продовжити інтенсивну вегетацію. Час — найцінніший ресурс у цьому процесі, тому потрібно допомогти ріпаку швидко відновити зростання, використовуючи сучасні засоби захисту та підживлення. Одним із таких засобів є препарати-антистресанти, які сприяють швидкому відновленню рослин після холодових навантажень.
Також рекомендується застосовувати борні добрива по листу. Бор виконує кілька важливих функцій: сприяє росту та цвітінню, поліпшує запилення та підвищує фертильність пилку, що є критичним у період активної фази цвітіння. Оскільки залишилось небагато часу до початку цвітіння ріпаку, це питання слід вирішувати вже зараз. Важливо підтримати рослини за допомогою регуляторів росту, наприклад, Стімулейт™ від Corteva. Цей препарат стимулює наростання стеблової та кореневої маси, покращує якість цвітіння та підвищує врожайність.
Захист ріпаку від хвороб після морозівЗниження температур може спричинити появу тріщин у посівах, що є ознаками холодового стресу та слугує воротами для інфекційних захворювань. На цьому етапі можливе ураження фомозом, циліндроспоріозом і гнилями (білою, сірою та іншими), що негативно впливає на врожайність. Тому важливо застосовувати фунгіциди з профілактичною та лікувальною дією, які не лише контролюють поширення хвороб, а й стимулюють розвиток біомаси і підвищують стійкість рослин до стресів. Ефективним рішенням є новий фунгіцид Віован® від Corteva, що містить пікоксистробін і протіоконазол, і добре зарекомендував себе у боротьбі з поширеними весняними хворобами.
Загалом, комплексний підхід — підтримка рослин у період виходу з стресу, профілактика захворювань і своєчасна підготовка до цвітіння — дозволить фермерам компенсувати негативні наслідки квітневої «зими» і зібрати високий урожай ріпаку.