Як уникнути псування силосу: поради щодо правильного зберігання кормів
Псування кормів під час силосування знижує їхню якість та кількість, що негативно впливає на продуктивність тварин. За словами журналу The Ukrainian Farmer основні процеси гниття у силосі викликають тепло, кислоти та вуглекислий газ. Вчасне та правильне зберігання силосу є ключем до збереження його поживної цінності та запобігання втратам.
Критичні аспекти якісного силосуванняКонтроль температури Правильно закладений силос не повинен нагріватися. Внутрішня температура бурту має відповідати температурі днів збирання, для чого рекомендується використовувати зондовий термометр. Надмірне тепло свідчить про активність гнилісної флори, що витрачає енергію, яка мала б бути доступною для тварин.
Запах та консервування Добре збережений силос має приємний, солодкуватий запах. Це ознака активно й правильно протікаючого процесу вироблення молочної кислоти, яка сприяє консервації. Неприємний запах, навпаки, свідчить про процес гниття та втрату поживних речовин, що знижує кормову цінність.
Важливість контролю за псуванням та втратамиПід час збирання врожаю рівень pH у силосі становить близько 7.
Щоб пригнічувати ріст гнилісної флори, його потрібно швидко знизити до рівня менше 5 за допомогою молочної кислоти. Саме вона є єдиною природною кислотою, здатною зробити це. В процесі псування виникають кислоти, зокрема оцтова та масляна, що призводить до втрати вуглецю у вигляді вуглекислого газу та тепла. Це супроводжується усадкою бурту, яка вказує на втрати сухої речовини та енергії.
Якщо силос дає 3% усадки при висоті стінки й містить 38% сухої речовини, то втрати становлять близько 8% сухої речовини за місяць. Це є типовими втратами для силосу без застосування силосних інокулянтів. Враховуючи, що більшість природних бактерій є штамами гнилісної флори, втрати можуть бути ще більшими або навіть катастрофічними, особливо для люцерни. Впровадження обробки силосу інокулянтами є стандартною практикою для сучасних господарств, оскільки вона зберігає більше кормової цінності та запобігає значним втратам у процесі зберігання.