У ЄС спрощують регламент про вирубку лісів: які зміни передбачені
Європейська комісія оприлюднила нові керівні документи, які спрощують імплементацію Регламенту ЄС про вирубку лісів (EUDR) та зменшують адміністративний тягар для компаній.
Офіційне повідомлення опублікували на сайті цього органу виконавчої влади ЄС.
Також для публічного обговорення оприлюднили проєкт закону, який надає подальші роз'яснення та спрощення щодо сфери застосування EUDR (EU Deforestation Regulation).
У Єврокомісії повідомили, що вже завершують роботу над системою порівняльного аналізу країн за допомогою Імплементаційного акту. Його обіцяють прийнятий не пізніше 30 червня 2025 року після обговорення з державами-членами.
Чиновники передбачають, що разом усі ці заходи призведуть до скорочення адміністративних витрат і тягаря для компаній на 30%.
“Це забезпечить просту, справедливу та економічно ефективну імплементацію цього ключового законодавчого акту”, – впевнені автори документа.
Основні заходи щодо спрощення
Великі компанії можуть повторно використовувати існуючі заяви про належну обачність при реімпорті товарів, які раніше були на ринку ЄС. Це означає,
що в ІТ-систему потрібно подавати менше інформації.
Уповноважений представник тепер може подавати заяву про комплексну перевірку від імені членів групи компаній.
Компаніям буде дозволено подавати заяви про належну обачність щорічно, а не щодо кожного вантажу або партії, розміщеної на ринку ЄС.
Роз'яснення щодо "встановлення" того, що належна перевірка була проведена, щоб великі компанії, які працюють у сфері переробки та збуту, могли скористатися перевагами спрощених зобов'язань (тепер застосовується мінімальне юридичне зобов'язання щодо збору посилань на номери Заяви про належну перевірку (DDS) від своїх постачальників та використання цих посилань для подання своїх власних DDS).
Очікується, що всі оновлені заходи значно зменшать кількість заяв про комплексну юридичну оцінку, які повинні подавати компанії.
Для чого запроваджують EUDR
Регламент ЄС про вирубку лісів покликаний забезпечити, щоб ключові товари на ринку ЄС не сприяли вирубці та деградації лісів як у ЄС, так і в усьому світі. В Єврокомісії стверджують, що ще до того, як Регламент набув чинності, він забезпечив більшу прозорість у ланцюгах постачання, спричинив позитивні зміни як у державному, так і в приватному секторах та відкрив нові ринкові можливості для продукції, виробленої без вирубки лісів, в ЄС.
Інформаційну систему EUDR відкрили 4 грудня 2024 року. Вона доступна всіма мовами ЄС. Оператори вже можуть подавати та керувати своїми заявами про належну обачність.
Чи готова Україна до імплементації Регламенту ЄС про вирубки лісів
Ситуація із незаконними рубками деревини як на державних, так і на комунальних землях залишається плачевною. Щотижня ЕкоПолітика пише про кілька таких випадків зі збитками на мільйони гривень.
На думку природоохоронців та екологів, громадам дуже не подобається, що їх примушують охороняти нічийні та самосійні ліси. Вони не хочуть передавати до ДП "Ліси України" ліси громади. Створювати комунальні підприємства для охорони громади теж не мають бажання.
Лісівників щотижня викривають на незаконному збуті лісу та організації злочинних схем. Аби у цьому впевнитися, можете відкрити будь-який наш дайджест навмання – не помилитеся.
Іноді посадовці лісової галузі йдуть на відверті порушення закону навіть попри широкий розголос у пресі та серед природоохоронної спільноти. Так, наприклад, у березні цього року лісівники з порушенням власних інструкцій, без ОВД та знищуючи праліси й червонокнижні рослини проклали лісову дорогу у Карпатах.
Демонстративно ігнорують судові рішення та міжнародні зобов’язання України навіть найвищі органи влади. Наприклад, ЕкоПолітика розповідала про те, що Кабінет міністрів України дав доручення Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України виключити зі списків Смарагдової мережі земельні ділянки у Мархалівському лісі, відведені під будівництво Національного військового меморіального кладовища. При цьому уряд проігнорував рішення суду про незаконність будівництва на цій території.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в Україні 3 роки поспіль зменшується кількість розкритих справ щодо незаконної вирубки лісів.