Перу зберігає статус світового лідера з експорту лохини у 2025 році
У 2020 році аналітики з EastFruit вперше повідомили, що Перу випередило Чилі та стало найбільшим світовим експортером свіжої лохини, що стало несподіванкою для галузі. За п’ять років країна закріпила свої позиції як глобальний лідер не лише за обсягами, а й за вартістю реалізованої продукції.
Рекордні показники експорту та стратегічний розвиток галузіУ сезоні 2024/25 Перу досягло історичного рекорду — експортувало понад 326 тисяч тонн лохини до кінця 2024 року. Це на 57% більше, ніж у попередньому році, що дозволило країні заробити понад 2,27 мільярда доларів США від продажу ягід, згідно з даними Міністерства аграрного розвитку та зрошення Перу (MIDAGRI). «Перу закріпило свою позицію як провідного світового експортера лохини» — зазначив представник уряду країни.
Зростання експорту у 2024 році пов’язане з менш урожайним 2023 роком та зниженням виробництва у Мексиці й інших країнах, що сприяло підвищенню світових цін на цю ягоду. За даними EastFruit, у 2023 році середні ціни на лохину досягли 8,50–8,90 доларів за кілограм, що майже удвічі більше за рівень 2022 року,
і принесли вигоду перуанським виробникам. Це підтверджує високий попит навіть за умов обмеженої пропозиції.
Динаміка цін і стратегічні переваги ПеруПроте ціни на свіжу лохину, яку експортує Перу у сезоні 2024/25, знизилися до 4,5–4,6 долара за кілограм, що приблизно вдвічі менше, ніж торік. Таке зниження пояснюється відновленням обсягів виробництва та розширенням галузі. За словами Андрія Ярмака, економіста Інвестиційного центру ФАО, високі врожайності — близько 13–14 тонн/га — дозволяють Перу успішно конкурувати на світовому ринку, незважаючи на географічну віддаленість.
«Сучасні сорти, сучасні технології, розвинена інфраструктура для сортування і експорту, а також велика кількість робочих рук — усі ці фактори створюють передумови для довгострокового лідерства Перу у світовому експорті лохини», — наголошує експерт.
Очікується, що у найближчі роки експорт може перевищити 350 тисяч тонн на рік, за умови відсутності кліматичних катаклізмів. У разі сприятливих погодних умов країна може встановити нові рекорди, хоча темпи зростання можуть дещо сповільнитись. За даними за період з 2019 по 2023 рік,
обсяг експорту лохини з Перу зростав у середньому на 14,5% щороку, що становить додатково близько 28 тисяч тонн кожного року.
Що стосується ринків збуту, то у 2024 році близько 55% експорту свіжої лохини з Перу припадало на США — найбільшого імпортера у світі, ще 21% — на Нідерланди, що фактично є воротами до Європейського Союзу, та 9% — на Гонконг, звідки ягоди часто реекспортуються до Китаю. Загалом, приблизно третина світової торгівлі свіжою лохиною здійснюється з перуанськими постачаннями.
Особливо швидко зросла популярність перуанської лохини в Китаї та країнах Азії, таких як Індія, Сінгапур і країни Перської затоки. Це стратегічна диверсифікація, що допомагає країні зменшити залежність від традиційних ринків і зміцнити свої позиції, враховуючи непрозорі торгові політики США.
Завдяки здатності постачати високоякісну ягоду цілорічно та розширенню площ під вирощування, Перу має всі шанси залишатися провідним експортером лохини до 2030 року. В країні вже інвестували значні кошти у сучасні сорти та технології, а обсяги органічної продукції, що становить понад 11% від експорту, свідчать про орієнтацію на преміальні ринки.